Zioła na poprawę nastroju – przegląd najważniejszych gatunków

8. 12. 2021 · 4 minuty czytania

Zioła na poprawę humoru to naturalny i w pełni bezpieczny sposób na wspomaganie organizmu. Dzięki nim można łatwiej poradzić sobie z problemami. Jakie zioła na lepszy nastrój wybrać?

Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na poprawę nastroju – przegląd najważniejszych gatunków

Natura znajduje rozwiązania na wiele problemów, można odnaleźć nawet zioła na lepszy nastrój. W ten sposób walczy się z chandrą, dodaje sobie sił, motywuje do działania i przede wszystkim umila dzień. Jakie zioła na poprawę humoru są najlepsze? Jak je efektywnie stosować?

Zioła na poprawę humoru naturalny sposób na lepszy dzień

Zioła na dobry nastrój pozwalają uporać się ze złym dniem, spojrzeć na problemy z dystansem (łatwiej znaleźć wtedy rozwiązanie) i ukoić stargane nerwy. Relaksują i poprawiają samopoczucie. W odróżnieniu jednak od wielu innych rozwiązań są w pełni bezpieczne dla organizmu i nie mają groźnych skutków ubocznych. To naturalne antydepresanty, z których można korzystać na co dzień.

Sprawdź preparaty na uspokojenie.

 

Polskie zioła na poprawę humoru

Polskie zioła na poprawę humoru to gatunki, które występują w miejscach naturalnych, są szeroko uprawiane, a dodatkowo bez problemu można je dostać w sklepach. W wielu przypadkach stanowią panaceum na wiele chorób, a ceni się je ze względu na inne właściwości. Działanie ku poprawie nastroju jest po prostu mniej znane.

zioła na dobry humor - cytryniec

Jakie zioła na poprawę nastroju stosować?

  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest stosowany w wielu dolegliwościach: od schorzeń układu pokarmowego, po zewnętrzne leczenie ran i oparzeń. Ziele znajduje zastosowanie również w leczeniu lekkich do umiarkowanych stanów depresji. Poprawia nastrój i zapobiega chandrze. Zawiera szereg związków aktywnie czynnych, m.in. rutynę, kwercetynę i hyperycynę. Dziurawiec zwyczajny działa hamująco na enzym MAO, który rozkłada serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Wpływa więc dobroczynnie na funkcjonowanie układu nerwowego.
    • Melisa lekarska (Melissa officinalis) to tradycyjny naturalny lek stosowany na uspokojenie. Pomaga się zrelaksować, zwalcza stres i napięcie. Niweluje stany lękowe. Jednocześnie dzięki takiemu działaniu poprawia nastrój. Za jej dobroczynne właściwości odpowiadają głównie kariofilen, cytral oraz związki triterpenowe. Najczęściej zaparza się liście melisy.
    • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) wpływa pośrednio na poprawę nastroju. Jest m.in. źródłem soli mineralnych, w tym skarbnicą żelaza. Niedobór tego pierwiastka powoduje chroniczne zmęczenie zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Dzięki naparom z pokrzywy można nabrać sił i tym samym odzyskać dobre samopoczucie.
    • Ostropest plamisty (Silybum marianum) regularne spożywanie eliminuje jedną z przyczyn złego samopoczucia i obniżonego nastroju: przeciążenie wątroby. Korzeń ostropestu wpływa ochronnie na ten organ, oczyszcza go i usprawnia oczyszczenia organizmu.
    melisa - roślina na dobry nastrój

    Egzotyczne zioła na lepszy nastrój

    W medycynie naturalnej z różnych części świata nie brakuje roślin leczniczych, które działają zbawiennie na nasze samopoczucie. Warto z nich korzystać uzupełniająco dla łatwiej dostępnych polskich ziół. Niektóre gatunków można uprawiać również w Polsce. Najważniejsze z nich:

    • Wąkrotka azjatycka, gotu kola (Centella asiatica) działa na organizm pobudzająco i stymulująco. Usprawnia pracę układu nerwowego, zmniejsza odczuwanie zmęczenia i odpręża. Zwolennicy tradycyjnej medycyny chińskiej uważają, że regularne korzystanie z wąkrotki opóźnia procesy starzenia,
    • Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze, które coraz częściej jest uprawiane w Polsce. Świeże lub suszone owoce można spożywać jako przekąskę, dodawać do potraw lub przyrządzać napary. Roślina pomaga wzmocnić układ nerwowy. Poprawia samopoczucie, zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu. Jest traktowana jako afrodyzjak.

    Sprawdź leki poprawiające nastrój.

    zioła na dobry humor i nastrój

    Zioła na humor zalety aromaterapii

    Poza spożywaniem roślin leczniczych warto także w szerszym zakresie korzystać z aromaterapii. Można przygotowywać inhalacje, kąpiele relaksacyjne (z dodatkiem olejków do aromaterapii), a także korzystać z kominków czy świec zapachowych. Zaleca się wybierać droższe, ale znacznie skuteczniejsze olejki naturalne. Szczególnie cenne są olejki:

    • Lawendowy,
    • Różany,
    • Rozmarynowy,
    • Cytrynowy,
    • Z drzewa sandałowego.

    Jak stosować zioła na dobry humor?

    Większość ziół zaleca się zaparzać jak herbatę owocową i pić po wystygnięciu. Dotyczy to dziurawca, melisy, pokrzywy, wąkrotki i cytryńca. Rozdrobnione korzenie ostropestu zaleca się gotować przez kilka minut. Podobnie postępuje się z pokrzywą, o ile wykorzystuje się korzeń (a nie tradycyjnie ziele). Zioła można pić codziennie, 2-3 szklanki dziennie (poza dziurawcem, z którym należy postępować ostrożniej). Po 2-3-miesięcznej kuracji zaleca się zrobić 1-2-miesięczną przerwę z daną rośliną. Większość ziół można łączyć. Niezależnie od ich spożywania można śmiało stosować aromaterapię.

    zioła na dobry humor - olejek różany

    Zioła na dobry nastrój skutki uboczne

    Z powyżej opisanych gatunków szczególnie ostrożnie należy korzystać z dziurawca zwyczajnego, zwłaszcza latem. Przy dużej ekspozycji na światło powoduje reakcje fototoksyczne. Mogą wystąpić wtedy alergie. Jednocześnie nie zaleca się korzystać z dziurawca przy zażywaniu leków na depresję. Kobiety w ciąży i matki karmiące przyjmowanie naturalnych leków powinny skonsultować z lekarzem.

    Sprawdź leki na alergię.

    Zioła na lepszy nastrój podsumowanie

    Z ziół poprawiających samopoczucie można korzystać codziennie. W większości przypadków są to gatunki znane i cenione od wieków. W dodatku oprócz polepszenia nastroju wspomagają organizm na wielu innych obszarach.

    Źródła:

    1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
    Przeczytaj więcej od tego autora