Zioła na poprawę nastroju – przegląd najważniejszych gatunków

8. 12. 2021 · Michał Mazik · 5 minut czytania
 • właściwości ziół

Natura znajduje rozwiązania na wiele problemów, można odnaleźć nawet zioła na lepszy nastrój. W ten sposób walczy się z chandrą, dodaje sobie sił, motywuje do działania i przede wszystkim umila dzień. Jakie zioła na poprawę humoru są najlepsze? Jak je efektywnie stosować?

Zioła na poprawę humoru – naturalny sposób na lepszy dzień

Zioła na dobry nastrój pozwalają uporać się ze złym dniem, spojrzeć na problemy z dystansem (łatwiej znaleźć wtedy rozwiązanie) i ukoić stargane nerwy. Relaksują i poprawiają samopoczucie. W odróżnieniu jednak od wielu innych rozwiązań są w pełni bezpieczne dla organizmu i nie mają groźnych skutków ubocznych. To naturalne antydepresanty, z których można korzystać na co dzień.

Sprawdź preparaty na uspokojenie.

Polskie zioła na poprawę humoru

Polskie zioła na poprawę humoru to gatunki, które występują w miejscach naturalnych, są szeroko uprawiane, a dodatkowo bez problemu można je dostać w sklepach. W wielu przypadkach stanowią panaceum na wiele chorób, a ceni się je ze względu na inne właściwości. Działanie „ku poprawie nastroju” jest po prostu mniej znane.

zioła na dobry humor - cytryniec

Jakie zioła na poprawę nastroju stosować?

 • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – jest stosowany w wielu dolegliwościach: od schorzeń układu pokarmowego, po zewnętrzne leczenie ran i oparzeń. Ziele znajduje zastosowanie również w leczeniu lekkich do umiarkowanych stanów depresji. Poprawia nastrój i zapobiega chandrze. Zawiera szereg związków aktywnie czynnych, m.in. rutynę, kwercetynę i hyperycynę. Dziurawiec zwyczajny działa hamująco na enzym MAO, który rozkłada serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Wpływa więc dobroczynnie na funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Melisa lekarska (Melissa officinalis) – to tradycyjny naturalny lek stosowany na uspokojenie. Pomaga się zrelaksować, zwalcza stres i napięcie. Niweluje stany lękowe. Jednocześnie dzięki takiemu działaniu poprawia nastrój. Za jej dobroczynne właściwości odpowiadają głównie kariofilen, cytral oraz związki triterpenowe. Najczęściej zaparza się liście melisy.
 • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – wpływa pośrednio na poprawę nastroju. Jest m.in. źródłem soli mineralnych, w tym skarbnicą żelaza. Niedobór tego pierwiastka powoduje chroniczne zmęczenie zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Dzięki naparom z pokrzywy można nabrać sił i tym samym odzyskać dobre samopoczucie.
 • Ostropest plamisty (Silybum marianum) – regularne spożywanie eliminuje jedną z przyczyn złego samopoczucia i obniżonego nastroju: przeciążenie wątroby. Korzeń ostropestu wpływa ochronnie na ten organ, oczyszcza go i usprawnia oczyszczenia organizmu.
melisa - roślina na dobry nastrój

Egzotyczne zioła na lepszy nastrój

W medycynie naturalnej z różnych części świata nie brakuje roślin leczniczych, które działają zbawiennie na nasze samopoczucie. Warto z nich korzystać uzupełniająco dla łatwiej dostępnych „polskich” ziół. Niektóre gatunków można uprawiać również w Polsce. Najważniejsze z nich:

 • Wąkrotka azjatycka, gotu kola (Centella asiatica) – działa na organizm pobudzająco i stymulująco. Usprawnia pracę układu nerwowego, zmniejsza odczuwanie zmęczenia i odpręża. Zwolennicy tradycyjnej medycyny chińskiej uważają, że regularne korzystanie z wąkrotki opóźnia procesy starzenia,
 • Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – to pnącze, które coraz częściej jest uprawiane w Polsce. Świeże lub suszone owoce można spożywać jako przekąskę, dodawać do potraw lub przyrządzać napary. Roślina pomaga wzmocnić układ nerwowy. Poprawia samopoczucie, zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu. Jest traktowana jako afrodyzjak.

Sprawdź leki poprawiające nastrój.

zioła na dobry humor i nastrój

Zioła na humor – zalety aromaterapii

Poza spożywaniem roślin leczniczych warto także w szerszym zakresie korzystać z aromaterapii. Można przygotowywać inhalacje, kąpiele relaksacyjne (z dodatkiem olejków do aromaterapii), a także korzystać z kominków czy świec zapachowych. Zaleca się wybierać droższe, ale znacznie skuteczniejsze olejki naturalne. Szczególnie cenne są olejki:

 • Lawendowy,
 • Różany,
 • Rozmarynowy,
 • Cytrynowy,
 • Z drzewa sandałowego.

Jak stosować zioła na dobry humor?

Większość ziół zaleca się zaparzać jak herbatę owocową i pić po wystygnięciu. Dotyczy to dziurawca, melisy, pokrzywy, wąkrotki i cytryńca. Rozdrobnione korzenie ostropestu zaleca się gotować przez kilka minut. Podobnie postępuje się z pokrzywą, o ile wykorzystuje się korzeń (a nie tradycyjnie – ziele). Zioła można pić codziennie, 2-3 szklanki dziennie (poza dziurawcem, z którym należy postępować ostrożniej). Po 2-3-miesięcznej kuracji zaleca się zrobić 1-2-miesięczną przerwę z daną rośliną. Większość ziół można łączyć. Niezależnie od ich spożywania można śmiało stosować aromaterapię.

zioła na dobry humor - olejek różany

Zioła na dobry nastrój – skutki uboczne

Z powyżej opisanych gatunków szczególnie ostrożnie należy korzystać z dziurawca zwyczajnego, zwłaszcza latem. Przy dużej ekspozycji na światło powoduje reakcje fototoksyczne. Mogą wystąpić wtedy alergie. Jednocześnie nie zaleca się korzystać z dziurawca przy zażywaniu leków na depresję. Kobiety w ciąży i matki karmiące przyjmowanie naturalnych leków powinny skonsultować z lekarzem.

Sprawdź leki na alergię.

Zioła na lepszy nastrój – podsumowanie

Z ziół poprawiających samopoczucie można korzystać codziennie. W większości przypadków są to gatunki znane i cenione od wieków. W dodatku oprócz polepszenia nastroju wspomagają organizm na wielu innych obszarach.

 

Źródła:

 1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
 2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.

Więcej artykułów na ten temat