Żylaki nóg − objawy, których nie warto ignorować!

9. 8. 2019 · Edyta Jakubik · 4 minuty czytania
  • objawy
Żylaki nóg − objawy, których nie warto ignorować!

Żylaki nóg są objawem przewlekłej choroby żylnej. Zmaga się z nimi co 3. kobieta i co 5. mężczyzna. Żylaki są problemem, który zwraca uwagę głównie ze względów estetycznych. Ale pamiętaj, że mogą prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Żylaki nóg – objawy, których nie warto przegapić.

Objawy żylaków nóg − która z żył jest już żylakiem?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest żylak. Żylak to trwałe poszerzenie żyły powierzchownej, której średnica przekracza 3 mm, kiedy stoisz. Pojawia się wskutek wzrostu ciśnienia krwi, które ma ograniczoną swobodę przepływania w naczyniach.

Poszerzone żylakowato żyły powierzchowne widoczne przez skórę mogą mieć kręty przebieg i tworzyć wyczuwalne uwypuklenia, przypominając sznur. Ich wielkość i rozległość zależy od zaawansowania choroby.

objawy żylaków nóg

Żylaki nóg – przyczyny poszerzenia żył

Znamy czynniki sprzyjające pojawieniu się żylakom, wiemy jakie dokładnie zmiany zachodzą w naczyniach, ale niestety wciąż nie wyjaśniono pierwotnej przyczyny występowania tego schorzenia.

Szanse na pojawienie się żylaków wyraźnie rosną z wiekiem. Wiąże się to z osłabieniem mięśni łydek i zmniejszeniem mechanicznej podpory dla naczyń krwionośnych. U kobiet ryzyko rozwoju choroby zwiększa się w wyniku zmian hormonalnych, które zachodzą podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej i w czasie ciąży, kiedy to dochodzi do wzrostu objętości krążącej krwi.

żylaki nóg przyczyny

Kolejnym czynnikiem ryzyka dla wystąpienia żylaków są predyspozycje genetyczne. Zidentyfikowano geny, które odpowiadają za elastyczność ścian żył w nogach. Dlatego osoby, u których w rodzinie występowały żylaki, mają większe prawdopodobieństwo, że u nich również się pojawią.

Istotne znaczenie w chorobie żylakowej ma również Twój styl życia. Palenie papierosów i dieta wysoko przetworzona i uboga w błonnik będą sprzyjały wystąpieniu żylaków. Osoby z nadwagą i otyłe są bardziej narażone na zachorowanie. Dodatkowo, takie choroby jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, będą predysponowały do rozwoju żylaków.

Żylaki nóg – pierwsze objawy

Pierwsze objawy choroby żylakowej są niespecyficzne i mało kojarzą się z chorobą, dlatego często są bagatelizowane. W początkowym okresie choroby możesz mieć uczucie „ciężkości” nóg i ich nadmiernej „pełności”. Objawy te nasilają się wieczorem, a także po długotrwałym staniu. Dolegliwości ustępują rano, kiedy się budzisz lub po odpoczynku z uniesionymi nogami. Już na tym etapie warto się przebadać się na obecność żylaków, bo wcześniejsze wykrycie schorzenia pozwoli wcześniej wdrożyć leczenie i zahamować jego rozwój.

żylaki nóg pierwsze objawy

Żylaki wewnętrzne nóg – objawy

Ból pod kolanem lub w pachwinie, który pojawia się po długim siedzeniu lub staniu, to objawy żylaków wewnętrznych nóg. Powstają one w tzw. żyłach przeszywających, czyli naczyniach łączących żyły powierzchowne (te w których najczęściej powstają żylaki) z żyłami głębokimi. Są ukryte pod skórą, więc nie możesz ich dostrzec gołym okiem. Ale można je ocenić za pomocą aparatu USG.

żylaki wewnętrzne nóg objawy

Żylaki nóg – objawy późniejsze

Jeśli zignorujesz początkowe objawy żylaków nóg, z czasem możesz zauważyć obrzęk, który daje wrażenie, że nosisz za małe buty. Charakterystycznym objawem jest też nadmierna potliwość stóp. Żyły powierzchowne poszerzają się i stają się bardziej widoczne, zabarwione na niebiesko. Pojawia się tzw. zespół niespokojnych nóg, w którym odczuwać możesz przymus poruszania nogami. W niektórych przypadkach występować może mrowienie, drętwienie, a nawet świąd skóry kończyn dolnych. Następnie mogą występować bolesne kurcze mięśni łydek, które nasilają się w nocy. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się tępy ból, który wzmaga się w ciągu dnia. Ból odczuwany podczas chodzenia może świadczyć o niedrożności żył głębokich goleni.

Nieleczone żylaki może mieć poważne konsekwencje, do których należy między innymi zapalenie żył powierzchownych. W trakcie zapalenia żył, możesz czuć silny ból, któremu towarzyszą zmiany skórne − miejscowe zaczerwienienie skóry zlokalizowane na przebiegu żyły objętej procesem zapalnym, co zwykle wymaga leczenia przeciwzapalnego, a w niektórych przypadkach nawet antybiotykoterapii. Nawracające stany zapalne, obrzęki nóg prowadzą do powstawania trudno gojących się owrzodzeń.

żylaki nóg późne objawy

Żylaki łatwo rozpoznać, jeśli już się rozwinęły i stały się widoczne. Niestety, wtedy stają się problemem wymagającym leczenia zabiegowego. Dlatego im wcześniej rozpoznasz u siebie niepokojące objawy zgłoś się do swojego lekarza, który omówi z Tobą profilaktykę i możliwości leczenia.

Więcej artykułów na ten temat

Edyta Jakubik