Szampony na wszy - Preparaty na gnidy

  (33)

Wszawica to powszechna choroba pasożytnicza, która może przytrafić się każdemu. Najlepszym sposobem na walkę z problemem jest szampon na wszy. Wybierz preparat na wszy i gnidy, który z powodzeniem może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Sortuj według
Wszawica

Wszawica

Przyczyny i objawy wszawicy

Wszawica (pedikuloza) nie zawsze jest oznaką braku higieny, dlatego nie należy się jej wstydzić. Duże zagęszczenie ludzi (np. w komunikacji miejskiej, na koncertach, w noclegowniach, akademikach) umożliwia pasożytom wędrówkę na nowych właścicieli. Najczęściej zmagają się z nią dzieci i młodzież w wieku szkolnym (sprawdź preparaty na wszawicę u dzieci), które przebywając w skupiskach (szkoły, przedszkola, kolonie, obozy, internaty), przybliżają się główkami. Wesz głowowa przenosi się także wraz z przedmiotami mającymi bezpośredni kontakt z włosami, np.: grzebienie, szczotki, czapki, opaski czy spinki.

Główny objaw wszawicy głowy to silny świąd skóry. Dokucza tak, że miejscami naskórek zostaje rozdrapany aż do krwi i strupów. Lek na wszy należy zastosować jak najszybciej, ponieważ w skrajnych przypadkach włosy mogą zlepiać się ropno-surowiczą wydzieliną.

Leczenie wszawicy -sprawdzone sposoby na wszy i gnidy

Dawniej sposoby leczenia były różne: nacierano głowę naftą, octem lub golono na łyso. Obecnie sprawdzony i najczęściej wybierany środek na wszy to szampon na wszy i gnidy. Szampony na wszy dostępne są bez recepty. W przypadku zdiagnozowania wszawicy preparat na wszy powinny zastosować także osoby mające bliski kontakt z pacjentem. 

Specjalnym czynnościom higienicznym należy poddać także odzież, ubrania, pluszowe zabawki i rzeczy osobiste osoby, u której występuje wszawica. Najlepiej wyrzucić lub wyprać w temperaturze co najmniej 60OC lub chemicznie stosując płyn na wszy.

Gnidy - dlaczego nie należy pomijać w leczeniu?

Gnidy to jaja składane przez samice wszy. Są przytwierdzone do skóry specjalną wydzieliną, która utrudnia ich usunięcie. Najczęściej występują tuż za uszami i na wysokości karku, rzadko na czubku głowy. To forma rozmnażania się pasożyta, której pozbycie się stanowi pierwszy krok walki z pedikulozą. Pełny cykl życiowy (od jaj, przez formy larwalne, do postaci dorosłej) wszy głowowej trwa od 3 do 4 tygodni. Osobnik dorosły żyje około 35 dni i w tym czasie może  złożyć od 100 do 300 jaj.

Aby walka z wszawicą była skuteczna, należy usunąć gnidy, zanim przekształcą się w stadium larwalne i zaczną wykonywać pierwsze ruchy.

Jak wyglądają gnidy?

Gnidy z wyglądu przypominają łupież, z którym często są mylone. W odróżnieniu od łupieżu mają bardziej regularny kształt i nie da się ich wytrząsnąć z głowy. Od góry posiadają zamknięcie w postaci charakterystycznego wieczka, mają owalny kształt, otacza je gruba, biała lub biało-żółta otoczka. Najczęściej występują u nasady włosów, są małe i błyszczące. Ich wielkość waha się w granicach od 0,5 do 1,5 mm, w zależności od gatunku samicy składającej jaja.

Preparaty na wszy i gnidy

Wesz, odżywiając się krwią, wbija w skórę swój narząd gębowy. W związku z tympreparaty na wszy w swoim składzie zawierają dimetykon lub cyklometikon, które dzięki niewielkiemu napięciu powierzchniowemu przenikają w najmniejsze szczeliny. Ich działanie polega na zatykaniu aparatu oddechowego pasożyta, co tym samym prowadzi do uduszenia. Preparaty na wszy mogą zawierać również permetrynę (substancja owadobójcza).

Jeśli stosowany środek na wszy nie przynosi efektów, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać skuteczny lek na wszy.

Szampon na wszy

Szampon na wszy to najczęściej wybierany środek na wszy. Jest skuteczny i łatwy w użyciu, pomaga zwalczyć nie tylko pasożyty, ale również gnidy. Do opakowania zawierającego szampon na wszy i gnidy producenci często dołączają kompleksowe kuracje lecznicze, zawierające specjalne, gęste grzebienie ułatwiające ich wyczesanie. Niektóre szampony na wszy mogą być stosowane już od 6. miesiąca życia, jednak większość dopiero od 2. roku życia. Zwykle mogą być używane również przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Informacja ta zawarta jest na opakowaniu lub w dołączonej ulotce.

Płyn na wszy

W walce z pasożytami skuteczność osiąga również płyn na wszy. Preparat na wszy dostępny jest w dwóch rodzajach: 

  • Wcierki – płyn na wszy należy wcierać bezpośrednio w skórę głowy i pozostawić,
  • Roztwory – zwykle do stosowania na całej długości włosów, również wymaga pozostawienia na określony czas.

Preparat na wszy otacza pasożyty i gnidy szczelną warstwą, tym samym zaburza gospodarkę wodno-gazową, co prowadzi do ich śmierci. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu, jednak po upływie ok. 7 dni zaleca się ponowne zastosowanie kuracji.

Spray na wszy

Coraz częściej wybierany środek na wszy to spray. Stosowany jest nie tylko do walki z pasożytami i ich jajami, ale również w celach profilaktycznych, do zwiększenia ochrony. Preparat na wszy doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy w najbliższym otoczeniu (np. szkoła, akademik) rozpoznano wszawicę i istnieje ryzyko zarażenia się, jak również gdy dziecko przebywa lub wraca z kolonii albo  obozu.

Preparat na wszy należy aplikować na skórę głowy i włosy, a w celach zapobiegawczych na ubrania.

Szampon na wszy - jak stosować?

Stosując szampon na wszy, należy umyć włosy tak, jak za każdym razem. Gdy zacznie tworzyć się piana, należy ją pozostawić na 5-10 min, dokładny czas podany będzie na opakowaniu. Po jego upływie spłukujemy włosy. Następnie wyczesujemy je  dokładnie gęstym grzebieniem, najlepiej rozdzielając je na pasma. Po 7-10 dniach szampon na wszy należy użyć ponownie.

Czas i efekt leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Wszelkie zasady właściwej aplikacji szamponu na wszy, czasu działania i powtarzania kuracji zawarte są na opakowaniu i/lub ulotce stosowanego preparatu na wszy. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby jak najszybciej uporać się z problemem.

Profilaktyka - czyli jak zapobiec wszawicy

Stosując kilka prostych zasad, możesz uchronić siebie i swoje dziecko przed wszawicą:

  • Nie wymieniaj się ani nie pożyczaj rzeczy osobistych mających bezpośredni kontakt ze skórą głowy lub włosami (czapki, spinki, opaski, szczotki, grzebienie),
  • Pamiętaj o przestrzeganiu zasady higieny osobistej i przedmiotów codziennego użytku,
  • Gdy w najbliższym otoczeniu (domownicy, szkoła, kolonie) wystąpi problem wszawicy, profilaktycznie zastosuj preparat na wszy,
  • Systematycznie przeglądaj włosy, zwłaszcza za uszami i w okolicach karku,
  • Codziennie wyczesuj włosy,
  • Podczas zabaw z innymi dziećmi, treningów czy zajęć grupowych związuj włosy swoje i dziecka.

Marki powiązane z kategorią: Wszawica