Agresywne dziecko w przedszkolu. Jak sobie z tym poradzić?

16. 11. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania

Objawy agresji pojawiają się już u 2-letnich dzieci. Nawet u tych grzecznych i spokojnych. Wielu rodziców nie wie, jak zareagować na takie napady agresji u dziecka i jak im zapobiegać. Agresywne dziecko − jak sobie z nimi poradzić?

Agresja u dzieci – przyczyny

Jeżeli u dziecka pojawia się agresja, to przede wszystkim szukaj przyczyny, a nie skupiaj się na samym zjawisku agresji. A jakie są przyczyny agresji i dziecka?

Agresja jest zawsze odpowiedzią dziecka na pewne trudne sytuacje lub stany emocjonalne w jego życiu. Prawda jest taka, że przedszkolak ma jeszcze nie do końca rozwinięty układ nerwowy i z wieloma emocjami nie umie sobie poradzić. Nie rozumie, co się z nim dzieje, jak odczuwa złość, strach czy rozgoryczenie. Nie wie, jak zareagować na te emocje. Dlatego wybiera takie sposoby, jakie jemu wydają się najodpowiedniejsze – czyli wyładowanie swoich emocji na innych ludziach (rówieśnikach lub opiekunach) lub na przedmiotach. Stąd walenie głową o ścianę, porozbijane naczynia czy porozrzucane zabawki.

Agresja u dzieci w wieku przedszkolnym często wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi dorosłego. Dzieci bardzo potrzebują naszej uwagi i nie ma w tym nic złego.

Inna przyczyną agresywnych zachowań (a także nerwowości i problemów z koncertują) u dziecka może być niedobór magnezu. Dlatego, warto stosować dietę bogatą w ten minerał i w razie potrzeby, podać suplementy, np. Magnum Junior saszetki.

Agresja u najmłodszych to całkowicie naturalne zjawisko, które pojawia się na pewnym etapie rozwoju. Dziecko odbiera bardzo dużo bodźców, emocji, informacji, lecz nie potrafi ich jeszcze odpowiednio zinterpretować oraz na nie odpowiedzieć. W takiej sytuacji w maluchu rodzi się frustracja, a jedynym sposobem jej rozładowania bywa agresja”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

agresywne dziecko

Agresywne dziecko – czy można temu przeciwdziałać?

W pewnym stopniu − tak. Jak już wspomniałam wcześniej, układ nerwowy dziecka nie jest tak wykształcony, jak u dorosłego. Dlatego czasem po prostu nie jest w stanie panować nad swoim zachowaniem. Jednak istnieją pewne sposoby, żeby oswoić dziecko ze swoimi emocjami.

Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem

Budowanie mocnej i trwałej relacji między dzieckiem i rodzicem z pewnością nie zaszkodzi. Dziecko, które czuje się kochane i rozumiane, lepiej reaguje na stresujące sytuacje. W przypadku zaś napadu agresji, będzie mu łatwiej słuchać i przyswajać Twoje nauki i dobre rady.

Dawaj dobry przykład

Trudno o wyeliminowanie agresywnych zachowań u dziecka, które jest świadkiem agresji u rodziców i opiekunów.

Zwracaj uwagę na towarzystwo dziecka

Dziecko uczy się agresywnych zachowań także od rówieśników i bohaterów ulubionych bajek czy programów. Dlatego, warto zwracać uwagę, z kim przebywa Twoje dziecko i co ogląda.

Naucz dziecko jak rozpoznawać emocje i sobie z nimi radzić

agresja u dzieci

Wyznacz dziecku granice

Bardzo często mów dziecku o tym, że nie wolno bić innych i niszczyć rzeczy.

Daj dziecku się wyszaleć!

Aktywność fizyczna jest świetnym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji.

Zobacz też, jak przygotować siebie i dziecko na jego pójście do przedszkola: Jak przygotować dziecko do przedszkola, żeby dobrze się przyjęło?

Jak reagować na agresję u dziecka?

Lepiej oddzielić agresywne dziecko od innych osób, którym mogłoby wyrządzić krzywdę. Zwłaszcza jeżeli wokół są inne dzieci. Dlatego, opiekunki powinny jak najszybciej odizolować agresywne dziecko w przedszkolu tak, żeby chronić inne dzieci.

Jednocześnie, jeżeli to możliwe, nie powinno się „na siłę” go uspokajać. Najlepiej, dać mu gdzieś w ustronnym miejscu (o ile jest to możliwe) wyładować emocje – niech sobie pokrzyczy i potupie nogami. Poczekaj spokojnie aż się uspokoi. Z doświadczenia wiem, że najtrudniejsze jest w takiej sytuacji jest samemu powstrzymanie się od negatywnych emocji i „wybuchu złości”. Warto jednak spróbować. Twoja złość może doprowadzić do zaognienia sytuacji.

agresja u dzieci w wieku przedszkolnym

Jak maluch się uspokoi, wtedy najlepiej mu przypomnieć o tym, że przekroczył granice, o których już tyle razy z nim rozmawiałaś. O zaistniałej sytuacji warto dogłębnie porozmawiać z dzieckiem, jak już będzie spokojne i zrelaksowane. Wtedy postaraj się wspólnie z dzieckiem przeanalizować i wymyślić, jak w tej sytuacji powinno się zachować. Spróbujecie razem nazwać emocje, które doprowadziły dziecko do agresywnego zachowania i znaleźć alternatywny sposób na poradzenie sobie z daną emocją w przyszłości. Najlepiej, jeżeli sama dasz mu dojść do rozwiązania. Wtedy lepiej przyswoi je na dłużej.

Dla nikogo, kto śledzi ten blog, nie jest nowością, że bardzo bliska jest mi koncepcja rodzicielstwa bliskości i wychowania bez kar i nagród. Dlaczego?

Po pierwsze, kary po prostu się nie sprawdzają na dłuższą metę. Kara może być chwilowo skuteczna, jednak w dłuższej perspektywie czasowej, nie sprawi, że dziecko będzie się zachowywało tak, jakbyśmy od niego tego oczekiwali

Po drugie, kary kształtują w dzieciach pogląd, że zadawani innym osobom bólu jest wyrazem miłości (no bo przecież karząc dzieci, zadajesz im ból, właśnie „z miłości).

Po trzecie, karanie psuje Twoje relacje z dzieckiem.  Walka z dzieckiem (poprzez wymierzanie mu kar za nieposłuszeństwo), zawsze będzie przegrana. Bo co z tego, że „wygrasz” i dasz mu nauczkę. Ba! Może się nawet okazać, że przez jakiś czas rzeczywiście dostosuje się Twoich wymagań. Jednak w dłuższej perspektywie sprawi, że dziecko będzie się buntować przeciw rodzicom i powtarzać te same zachowania!