Badminton – co to jest i jakie są zasady gry?

23. 6. 2022 · Iwona Bąkowska · 8 minut czytania

Babinkton, badmington, rakietki? Ile osób, tyle określeń. A jaka jest poprawna nazwa gry, którą większość z nas pamięta z dzieciństwa? BADMINTON! Choć zazwyczaj kojarzony z typową aktywnością rekreacyjną i sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi, to warto wiedzieć, że jest dyscypliną sportową, która ma określone reguły. Jakie są zasady i dlaczego warto grać w badmintona?

Co to jest badminton?

Na początek mała ciekawostka. Czy wiesz, że współczesny badminton ma swoje początki w połowie XIX w., a nazwa pochodzi od angielskiej posiadłości Badminton House, która należała do księcia Beaufort? Choć sama gra znana jest od tysięcy lat, a w różne jej odmiany grali już przedstawiciele starożytnych cywilizacji, to właśnie w Wielkiej Brytanii, w roku 1860 ukazała się pierwsza, oficjalna broszura opisująca zasady gry. Określono w niej między innymi wygląd lotek i rakiet, a także standardy dotyczące wymiarów boiska.

Od tego czasu badminton stawał się coraz bardziej popularny. W 1977 r. po raz pierwszy przeprowadzono mistrzostwa świata w badmintonie, a w roku 1992 trafił na listę dyscyplin olimpijskich. Oczywiście, grając rekreacyjnie z przyjaciółmi, nie trzeba przestrzegać wszystkich reguł aż nadto rygorystycznie. Warto jednak wiedzieć, że badminton to nie tylko rozrywka, ale prawdziwa konkurencja sportowa, która ma swoje jasno określone zasady.

Co to jest badminton

Badminton – zasady gry

  • W badmintona można grać w parach (debel) lub bezpośrednio z przeciwnikiem 1:1.
  • Każdy mecz składa się z setów. Set kończy się, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów. Cały mecz zostaje zakończony po 2 zwycięskich setach jednej ze stron rozgrywki.
  • W przypadku remisu rozgrywany jest trzeci set. Gdy setowym wynikiem jest remis 20:20, wygrywa drużyna lub zawodnik, który pierwszy zdobędzie 2 punkty przewagi. Z kolei przy remisie 29:29, wygrywa strona, która jako pierwsza zdobędzie 30. punkt.
  • Punkty naliczane są w momencie, gdy przeciwnik nie trafi w lotkę, wybije ją poza obręb boiska lub odbije ją od siatki.
  • Serwis wykonuje się ze specjalnego pola serwisowego, a serwujący oraz osoba odbierająca muszą stać po przekątnej. W momencie, gdy serwujący ma zero punktów lub liczba punktów jest parzysta, ustawia się po prawej stronie boiska, jeśli nieparzysta – serwuje z lewej strony kortu.
  • Podczas serwowania nie można oderwać stóp od podłoża, rakieta nie może znajdować się poniżej dłoni, a lotka wyżej od talii.

O ile do hobbystycznego grania wystarczy kawałek trawnika, a także jakikolwiek zestaw rakiet i lotek, to dla zawodowców każdy z wymienionych elementów ma z góry narzucone parametry. Jakie?

  • Boisko do badmintona powinno być w kształcie prostokąta o wymiarach 13,4 na 5,18 m (do debla 6,1 m).
  • Siatka o szerokości 76 cm powinna być zawieszona na słupkach, na wysokości 155 cm.
  • Długość rakiety nie powinna przekroczyć 68 cm, a szerokość 23 cm. Osoby początkujące powinny wybrać rakiety uniwersalne o średniej elastyczności. Doświadczeni gracze zazwyczaj uzależniają rodzaj rakiety od stylu swojej gry – defensywnego lub ofensywnego.
  • Lotki wykonane są z materiałów syntetycznych lub z 16 specjalnie wyselekcjonowanych piór, pochodzących z jednego skrzydła gęsi lub kaczki. Standardowa waga lotki waha się w granicach 4,74 g a 5,50 g.
Badminton zasady gry

Badminton – jakie mięśnie pracują podczas gry?
Patrząc na grę z boku, można wysnuć błędny wniosek, że to sport mało wymagający. Prawda jest zgoła odmienna, bo badminton to w rzeczywistości prawdziwy wycisk i trening całego ciała. W trakcie meczu pracują między innymi mięśnie ramion, klatki piersiowej, nóg i pośladków. Wypady nóg, krótkie sprinty w celu odbicia lotki, wyskoki i setki wymachów rąk sprawiają, że wzmacniasz swoje mięśnie, a także budujesz nowe.

Za intensywny wysiłek podziękuje Ci również kręgosłup oraz grzbiet, które zyskują elastyczność i większą wytrzymałość. Często można spotkać się z opinią, że na drugi dzień po meczu bolą mięśnie, o których istnieniu gracz nie miał pojęcia. I to nie jest żart! Intensywna rozgrywka z pewnością „da w kość” zwłaszcza osobom, które nie trenują regularnie oraz są mało aktywne na co dzień.

 

     

    Badminton – kontuzje

    Jak w każdym sporcie, tak i podczas gry w badmintona mogą pojawić się różnego rodzaju kontuzje, otarcia czy siniaki. Podczas intensywnej rozgrywki dochodzi również do naciągnięcia mięśni lub przeciążenia stawów. Jak uchronić się przed przykrymi dolegliwościami? Przede wszystkim zadbaj o rozgrzewkę. Bez odpowiedniego przygotowania ciała do wysiłku fizycznego, ryzyko urazów znacznie się zwiększa. Decydując się na jakąkolwiek aktywność, pamiętaj, by przedtem porządnie się rozgrzać, dzięki czemu podniesiesz temperaturę mięśni, zwiększysz ich elastyczność i odporność na nadwyrężenia. Zrób kilka wymachów nóg, skrętoskłonów, naprzemiennych wymachów rąk w górę i w dół, krążenia ramion i głowy, trucht w miejscu. Im bardziej intensywny wysiłek planujesz, tym dynamiczniejsza powinna być rozgrzewka.

    A co w sytuacji, gdy podczas gry pomimo rozgrzewki doszło do urazów? Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć domową apteczkę w preparaty, które w nagłych przypadkach szybko przyniosą ulgę, np. maść na stawy i ból mięśni oraz maść na siniaki. Inne pomocne produkty to między innymi maść końska chłodząca Dr. Max, która przyda się na wypadek skręcenia, a także spray chłodzący na urazy Altacet Ice, łagodzący ból i chroniący przed powstaniem obrzęków, siniaków oraz krwiaków. W podręcznej apteczce gracza powinien również znaleźć się żel Uzarin z wyciągiem z nagietka lekarskiego i arniki górskiej, który kompleksowo likwiduje obrzęki i siniaki oraz balsam rozgrzewający Extra Strong z zawartością D-pantenolu i alantoiny znanych ze swoich właściwości łagodzących podrażnienia i zaczerwienienia.

    Badminton dlaczego warto

    Badminton – dlaczego warto?

    Badminton to sport, który przynosi mnóstwo korzyści. Poprawia refleks, koncentrację i spostrzegawczość. Zwiększa pojemność płuc i wydajność organizmu. Jest doskonałym sposobem na odchudzanie! W zależności od intensywności godzinny trening pozwala spalić nawet kilkaset kalorii, co z pewnością ucieszy osoby szukające skutecznych metod na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów. A ponadto regularny wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm, zwiększa gęstość kości i poprawia pracę serca. Same plusy!

    Podsumowanie

    Badminton to gra, która wpływa pozytywnie na organizm, a regularne rozgrywki przynoszą szereg pozytywnych zmian dla całego organizmu. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, a do amatorskiej gry potrzebujesz jedynie rakietki i lotki. Można w niego grać na świeżym powietrzu, przez co jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, szczególnie wiosną i latem, gdy temperatury wręcz zachęcają do wyjścia na zewnątrz.

    Źródła:

    1. Dariusz Boguszewski, Jakub Grzegorz Adamczyk, Andrzej Ochal, Dominika Wrzosek, Dariusz Białoszewski „Wpływ rozgrzewki na ograniczenia funkcjonalne aparatu ruchu – badanie pilotażowe” http://www.medycynasportowa.edu.pl/api/files/view/206308.pdf [dostęp 24.06.2022]
    2. Renata Złotkowska, Magda Skiba, Alina Mroczek, Teresa Bilewicz-Wyrozumska, Karolina Król, Katarzyna Lar, Ewa Zbrojkiewicz „Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu” http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-1-041.pdf [dostęp 24.06.2022]
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora