Dobre przygotowanie do sezonu narciarskiego – 6 porad jak się za to zabrać

25. 11. 2017 · Adrian Suszczyński · 7 minut czytania
  • aktywność na zewnątrz

Przygotowanie do sezonu narciarskiego, a dokładnie to, że trzeba je zrobić jest trochę jak Yeti: wszyscy o nim słyszeli, ale prawie nikt nie wie ani jak wygląda, ani co to tak dokładnie jest. Jednak, w przeciwieństwie do Yeti, każdy odczuwa jego brak. Jeśli to tylko palący ból w mięśniach pod koniec pierwszego dnia, to jeszcze nie dramat. Gorzej, gdy konsekwencją jest upadek, kontuzja, złamanie i nieszczęśliwy wypadek. To jest właśnie ten moment, w którym sobie przypominasz, że można było pomyśleć wcześniej o przygotowaniu do nart i robić jakieś ćwiczenia przed wyjazdem na narty. Ale jeszcze nie jest za późno, żeby zacząć trening przed nartami! 6 rzeczy, o których musisz pamiętać, aby mieć pewność, że Twoje przygotowanie do sezonu narciarskiego jest dobre to: czas, wytrzymałość, siła, równowaga, rozsądek i sprzęt.

1. Czas. Kiedy zacząć ćwiczenia przed wyjazdem na narty?

Po pierwsze, zależy to od Twojej ogólnej kondycji fizycznej. Jeżeli jesteś osobą aktywną, uprawiasz sport regularnie, przynajmniej trzy lub więcej razy w tygodniu, to do treningu wystarczy „dołożyć” zestawy dedykowane wzmocnieniu mięśni nóg oraz przyzwyczajeniu ich do specyficznej pracy podczas jazdy na nartach (lub na desce).

Jeżeli sport uprawiasz sporadycznie lub wcale, to potrzebujesz bardzo dużo czasu. Jest jeszcze jedno uwarunkowanie, a mianowicie styl jazdy. Jeśli jeździsz w sposób umiarkowany, niezbyt szybko, niespecjalnie skupiasz się na szlifowaniu techniki i wybierasz raczej trasy zielone i niebieskie, to oczywiście potrzebujesz treningu, ale umiarkowanego.

Jeśli jednak szalejesz po czerwonych lub czarnych trasach i chcesz przejechać kilkadziesiąt kilometrów dziennie, to musisz solidnie się przygotować. Dlaczego? W poprzednim sezonie dużo biegałem (a przynajmniej tak mi się wydawało),  kilka razy w tygodniu przynajmniej 10 km, więc 30 − 40 km na tydzień. Pozwalało mi to na przekonanie, że kilkudniowy wyjazd z rodziną do Wisły nie będzie problemem i szans na bóle nóg po prostu nie ma. Zwłaszcza, że moje sesje zjazdowe nie miały trwać dłużej niż 3 − 4 godziny. Należę do tej grupy, która jeździ „ile fabryka dała” i niekoniecznie chodzi mi o prędkość, ale przede wszystkim o intensywność jazdy. Można jeździć bardzo mocno, wcale nie pędząc na złamanie karku, co zresztą na zatłoczonych stokach jest mało rozsądne, żeby nie powiedzieć po prostu głupie i nieodpowiedzialne.

Przeczytaj, jak zminimalizować ryzyko kontuzji w sporcie.

przygotowanie do sezonu narciarskiego

Narty są jednak moim drugim wyborem, pierwszym jest snowboard zjazdowy, który jest bardzo specyficznym sprzętem i wymaga sporej siły, wytrzymałości i równowagi, żeby pozostać na wozie. Każdy zjazd to szlifowanie techniki i szukanie idealnej pozycji zjazdowej. Bardzo boleśnie się przekonałem, że sezon letni na rowerze, bieganie dobrze ponad miesiąc przed wyjazdem po kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo to za mało.

Pierwszy dzień − bez problemu, nawet rano zejście po schodach na stołówkę nie bolało. Ale wieczorem poszedłem na stok i ledwo wytrzymałem 2 godziny. Kierując się rozsądkiem wróciłem do domu. Dlatego uważam, że trening przed nartami najlepiej zacząć jeszcze w lecie.  

Sprawdź, jakie urazy najczęściej pojawiają się u narciarzy.

2. Wytrzymałość. Trening przed nartami

Narciarstwo jest sportem ekstremalnym i wytrzymałościowym, chociaż na pewno znajdzie się wielu, którzy mają inne zdanie. Wiele zależy też od stylu, w jakim to narciarstwo uprawiasz, o czym pisałem wcześniej.

Gdy jeździsz na nartach (i snowboardzie) najciężej pracującymi mięśniami są oczywiście mięśnie nóg, a w szczególności mięśnie ud. Jeśli Twoje mięśnie nie będą wytrenowane i nie będą miały wystarczającej wytrzymałości, ryzykujesz nie tylko zdrowiem swoim, ale też innych. Zmęczenie może spowodować utratę kontroli nad nartami (albo deską), przez co, w najlepszym wypadku, wywrócisz się  i obijesz tu i ówdzie, w najgorszym − spowodujesz wypadek, którego konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Dlatego trening przed nartami to przede wszystkim intensywne ćwiczenia na nogi, takie jak:

  • zbieganie ze schodów lub wzniesień,
  • przeskoki do niskiego przysiadu obydwoma nogami i jedną nogą (przeskok z nogi na nogę) − może przydać Ci się do tego ławka,
  • zeskakiwanie z wysokości, np. z krzesła,
  • przysiady,
  • wykroki i wypady,
  • skłony.

 

     

    Jeżeli chodzi o przysiady to można robić ich nieskończone ilości serii i powtórzeń, bo wzmacniają wszystkie mięśnie zaangażowane w jazdę na nartach. Dodatkowo można je robić w różnych opcjach, w butach narciarskich (zapiętych), jeżeli masz miejsce i najlepiej dywan, możesz wpiąć buty w narty, dzięki temu będziesz też ćwiczyć równowagę i pracować nad pozycją, czyli wychylać się maksymalnie  do przodu. Ponieważ przysiady są ćwiczeniami bez obciążenia, można je robić bezpiecznie w opcji do zmęczenia.

    Sprawdź, jak wzmocnić plecy.

    Z kolei wszelkie wykroki i wypady oraz oczywiście skłony, które pozytywnie wpłyną też na gibkość.

    ćwiczenia dla narciarzy

    3. Siła. Przygotowanie do nart

    Im więcej i szybciej jeździsz, tym większą siłę muszą mieć Twoje mięśnie, żeby wytrzymać obciążenia. Na naszych polskich stokach raczej nie ma warunków do takiej jazdy, ale już w Alpach osiągnięcie prędkości 100 km/h jest możliwe nawet dla amatora. Konsekwencje upadku przy takiej prędkości łatwo sobie wyobrazić.

    Jak ćwiczyć siłę? Najprostsze są przysiady ze sztangą w seriach o określonej liczbie powtórzeń. Określenie liczby powtórzeń jest proste, nie tylko dla przysiadów. Wykonujesz dane ćwiczenie licząc powtórzenia tak długo, aż poczujesz, że kolejne będzie ostatnim w Twoim życiu. Czyli musi pojawić się krew, pot i łzy. Liczbę wykonanych powtórzeń dzielisz przez dwa – to jest Twoja wyjściowa liczba powtórzeń w serii. Z czasem można podnosić liczbę powtórzeń i dodawać serie.

    Można też chodzić na siłownię i „wyciskać” nogami, ale na początku zdecydowanie pod opieką instruktora.

    Sprawdź, dlaczego warto wykonywać trening wytrzymałościowy.

    ćwiczenia przed wyjazdem na narty i deskę

    4. Równowaga. Czyli ratunek w opresji

    Równowaga pozwoli Ci wyjść z niejednej narciarskiej (lub snowboardowej) opresji. Dlatego warto zadbać o ten element i ćwiczyć go jak najczęściej.

    Jak to zrobić? Najprostsze rozwiązanie, to wykonywanie powyższych ćwiczeń z zamkniętymi oczami np. na jednej nodze.

    Świetnym przyrządem do ćwiczenia równowagi jest piłka − taka duża, na której można usiąść, podnieść nogi do góry i starać się jak najdłużej nie podeprzeć, ani nie spaść.

    Elementem, który można też wprowadzić do ćwiczeń to niestabilne podłoże, na którym wykonuje się ćwiczenia. Dzięki wyćwiczeniu równowagi będziesz miał dużo większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa na stoku.

    ćwiczenia przed sezonem narciarskim

    5. Rozsądek. Dbaj o siebie i o innych

    To chyba najtrudniejszy do wytrenowania element. Zdecydowanie nie polecam, a nawet odradzam łączenia jakiegokolwiek sportu z napojami wyskokowymi, które nawet w małej ilości powodują wydzielanie dużej ilości ciepła, czyli wychładzanie organizmu.

    Brawura, przecenianie własnych umiejętności, niedostosowanie prędkości do liczby osób na stoku, czy warunków atmosferycznych, alkohol ─ wszystko brzmi jak przyczyny wypadków na polskich drogach. Jak widać na stokach zdarza się to samo.

    Warto do sezonu przygotować się też psychicznie i pomyśleć o tym, jakie konsekwencje może mieć brak przygotowania, poza oczywiście zepsutym urlopem.

    Sprawdź maści na bóle mięśni i stawów.

    6. Sprzęt. Najdroższy nie znaczy najlepszy

    Nawet najlepsze i najdroższe narty same nie pojadą. Wspominam o sprzęcie z kilku powodów.

    Po pierwsze najdroższy sprzęt nie jest najlepszy. To znaczy jest najlepszy dla najlepszych, którzy wiedzą, jak go użyć. To trochę tak jak z samochodami: jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą, a nawet z kilkuletnim stażem, ale najmocniejsze auto jakie prowadziłeś miało maks. 100 koni, to gdy wsiądziesz do kilkusetkonnego auta, w dodatku z napędem na tył, to wylecisz z drogi na pierwszym zakręcie, bo nie opanujesz takiego sprzętu. Podobnie jest z nartami – te najdroższe, to modele wyczynowe, często repliki sprzętu zawodowców. Takie narty i przede wszystkim buty cechują się ogromną sztywnością – czytaj: są bardzo niewygodne, bo twarde jak beton.

    narciarz

    Sprzęt z najwyższej półki służy do jazdy w zawodach, treningów, a nie rekreacji. Kupując sprzęt, kieruj się komfortem i uniwersalnością zastosowania.

    Podsumowując, zarówno przygotowanie do nart, trening przed nartami, ale też zakup sprzętu narciarskiego, w każdej z tych rzeczy należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem.

      Najnowsze artykuły

      • Co pić podczas treningu? Zasady nawadniania w trakcie ćwiczeń

        Nawadnianie w czasie treningu pozwala utrzymać optymalny stan funkcjonowania organizmu i poprawiać efekty wykonywanych ćwiczeń. Podpowiadamy, co i ile pić podczas wysiłku!
        • przygotowanie do treningu
        Co pić podczas treningu? Zasady nawadniania w trakcie ćwiczeń
        • przygotowanie do treningu
      • Ćwiczenia odchudzające – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

        Brakuje Ci motywacji do regularnego ćwiczenia? Zacznij od łatwych ćwiczeń odchudzających w domu bez sprzętu, które przyniosą szybkie efekty i zmotywują Cię do dalszej pracy.
        • redukcja wagi
        Ćwiczenia odchudzające – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
        • redukcja wagi
      • Dlaczego warto uprawiać sport?

        Nie ma lepszego sposobu na inwestycję w zdrowie niż regularna aktywność fizyczna. Dowiedz się, jakie są korzyści z uprawiania sportu i zacznij działać już dziś. 
        • bezpieczny sport
        Dlaczego warto uprawiać sport?
        • bezpieczny sport
      • Ćwiczenia na siłowni dla pań – od czego zacząć i jak zaplanować trening na siłowni dla kobiet?

        Przekonaj się, że trening na siłowni nie jest tylko dla mężczyzn. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom zyskasz pięknie wyrzeźbioną sylwetkę i zdrowie. Przeczytaj, od czego zacząć trening na siłowni dla kobiet.
        • bezpieczny sport
        Ćwiczenia na siłowni dla pań – od czego zacząć i jak zaplanować trening na siłowni dla kobiet?
        • bezpieczny sport
      • Morsowanie – czym jest i jaki ma wpływ na organizm?

        Zima to idealne wręcz warunki, aby spróbować nowej aktywności, jaką jest morsowanie. Czy kąpiele w lodowatej wodzie są bezpieczne dla każdego? Zobacz, jak przygotować się do morsowania!
        • bezpieczny sport
        Morsowanie – czym jest i jaki ma wpływ na organizm?
        • bezpieczny sport
      • Jak schudnąć, jeżdżąc na rowerze?

        Systematyczna jazda na rowerze pomaga spalić tkankę tłuszczową, a tym samym – schudnąć. Zobacz, jak często należy jeździć na rowerze i jak prowadzić trening, by uzyskać zadowalające efekty.
        • redukcja wagi
        Jak schudnąć, jeżdżąc na rowerze?
        • redukcja wagi
      • Jak biegać, żeby schudnąć? Czy przez bieganie można schudnąć?

        Czy bieganie to dobry sposób na schudnięcie? W jaki sposób i ile biegać, by spalić tkankę tłuszczową? Wszystko o wpływie biegania na kondycję i spalaniu tkanki tłuszczowej.
        • redukcja wagi
        • aktywność na zewnątrz
        Jak biegać, żeby schudnąć? Czy przez bieganie można schudnąć?
        • redukcja wagi
        • aktywność na zewnątrz
      • Kolka podczas biegania – jak sobie z nią poradzić?

        Zdarza się, że podczas biegu odczuwasz nagły, przeszywający ból zlokalizowany w okolicy brzucha? To prawdopodobnie kolka biegacza. Zobacz, jak poradzić sobie z kolką podczas biegu i jak jej uniknąć.
        • bezpieczny sport
        Kolka podczas biegania – jak sobie z nią poradzić?
        • bezpieczny sport

      Przeczytaj też

      • Maraton – trening dla początkujących

        Przygotowujesz się do maratonu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać codzienna dieta i jak ćwiczyć, aby być w formie!  
        • przygotowanie do treningu
        Maraton – trening dla początkujących
        • przygotowanie do treningu
      • Trening kalisteniczny w domu dla początkujących

        Czym jest trening kalisteniczny? Czy można wykonywać go w domu? Jakich zasad przestrzegać, decydując się na taką formę aktywności? Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule!
        • wydolność
        Trening kalisteniczny w domu dla początkujących
        • wydolność
      • Joga w domu – skąd brać inspiracje do ćwiczeń?

        Planujesz trenować jogę? Sprawdź, gdzie znajdziesz materiały wideo ułatwiające gimnastykę. Dowiedz się, co warto kupić, aby ćwiczyć w domu! Poznaj pozycje dla początkujących!
        • bezpieczny sport
        Joga w domu – skąd brać inspiracje do ćwiczeń?
        • bezpieczny sport
      • Bieganie jesienią – jak biegać, by się nie przeziębić?

        Jesień to świetna pora na bieganie, ale tylko, jeśli posiadasz odpowiedni strój do ćwiczeń. O czym pamiętać, decydując się na aktywność na świeżym powietrzu? Sprawdź nasze porady!
        • bezpieczny sport
        Bieganie jesienią – jak biegać, by się nie przeziębić?
        • bezpieczny sport
      • Dobre przygotowanie do sezonu narciarskiego – 6 porad jak się za to zabrać

        Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Jak się do niego przygotować? Jak trenować wytrzymałość i kondycję? O czym pamiętać, kupując sprzęt? Sprawdź nasze porady!
        • aktywność na zewnątrz
        Dobre przygotowanie do sezonu narciarskiego – 6 porad jak się za to zabrać
        • aktywność na zewnątrz
      • 4 skuteczne ćwiczenia na boczki

        Tłuszcz często odkłada się na „boczkach”. Na szczęście można temu zapobiec. Poznaj skuteczne ćwiczenie kształtujące sylwetkę. Dowiedz się, o czym pamiętać podczas codziennych treningów!
        • redukcja wagi
        4 skuteczne ćwiczenia na boczki
        • redukcja wagi
      • Warto mieć mocne plecy! Skuteczne i niebanalne ćwiczenia na plecy

        Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie odczuwałaby bólu pleców. Co zrobić, by wzmocnić mięśnie kręgosłupa? Jakie ćwiczenia wykonywać w domu? Przeczytaj porady naszego trenera!
        • ćwiczenia prozdrowotne
        Warto mieć mocne plecy! Skuteczne i niebanalne ćwiczenia na plecy
        • ćwiczenia prozdrowotne
      • Jak się odchudzić, gdy bieganie boli? Czyli proste ćwiczenia na bolące kolana

        Chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ale boisz się, że nadwyrężysz kolana? Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać, żeby nie obciążać stawów kolanowych. Przeczytaj porady naszego trenera!
        • bezpieczny sport
        • redukcja wagi
        Jak się odchudzić, gdy bieganie boli? Czyli proste ćwiczenia na bolące kolana
        • bezpieczny sport
        • redukcja wagi

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10 lat bikeBoard Team, a także biegam i pływam, z nadzieją, że pewnego dnia wystartuję w triatlonie. Jestem też patentowanym żeglarzem - Jeziora Mazurskie przepłynąłem wzdłuż i wszerz, a na pokładzie S.Y. Zawiszy Czarnego opłynąłem Grecję i okoliczne wyspy. Zimą jeżdżę na snowboardzie (zjazdowym), zdarza mi się też na biegówkach, a z dziećmi na nartach (najczęściej tyłem).
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Adrian Suszczyński
      Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      Treść artykułu