Jak schudnąć z ud? Sposoby na odchudzenie ud

9. 11. 2023 · 6 minut czytania

Poznaj tajniki skutecznego odchudzania z ud, czyli ćwiczenia wysmuklające, zrównoważona dieta i systematyczność. Dostosuj plan treningowy do swoich celów i popraw kondycję organizmu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak schudnąć z ud? Sposoby na odchudzenie ud

Uda i okolice bioder to newralgiczne obszary, w których często odkłada się tkanka tłuszczowa. Ze względu na działanie żeńskich hormonów płciowych i predyspozycje genetyczne kobiety mają większe skłonności do magazynowania tkanki tłuszczowej. Zastanawiasz się, jak zmniejszyć obwód ud? Poznaj skuteczne sposoby na odchudzenie tej części ciała.  

Czy da się schudnąć z ud? 

Chudnięcie z ud może być wyzwaniem, szczególnie jeśli masz predyspozycje genetyczne do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w tych okolicach. Tycie w rejonie ud i bioder ma również bezpośredni związek z działaniem układu hormonalnego – to tu magazynowana jest tkanka tłuszczowa między innymi na wypadek ciąży. Wspomniane czynniki mogą być dodatkowo potęgowane: 

 • Niewłaściwie zbilansowaną, niezdrową dietą opartą na wysokoprzetworzonym jedzeniu, 
 • Siedzącym trybem życia

Czy da się schudnąć z ud? Wielezależy od Twojej konsekwencji w działaniu. Im bardziej przestrzegasz diety, systematycznej aktywności fizycznej i wykonywania specjalnych ćwiczeń odchudzających, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Tempo utraty tłuszczu z ud jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Dodatkowo, jeśli masz naturalne predyspozycje do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy ud, rezultaty mogą pojawić się później niż u osoby o innej budowie ciała.  

Czy da się schudnąć z ud? 

Co zrobić, żeby schudnąć z ud? 

Chudnięcie z ud wymaga zrównoważonego i wielokierunkowego podejścia obejmującego zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i inne zdrowe nawyki. Najbardziej spektakularne efekty przynosi ich połączenie, czyli krótko mówiąc – prowadzenie zdrowego trybu życia.  

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą w efektywniejszym chudnięciu z ud: 

 • Skoncentruj się na zdrowej, zbilansowanej diecie. Ogranicz spożycie kalorii, unikaj przetworzonej żywności, a także pokarmów zawierających cukry proste i tłuszcze nasycone. Zwiększ spożycie warzyw, owoców, białka, pełnoziarnistych produktów zbożowych, błonnika, witamin i zdrowych tłuszczów. Jedz powoli, skupiaj się na odczuwaniu sytości. Unikaj jedzenia przed snem i spożywaj mniejsze porcje, ale częściej, 
 • Pij odpowiednią ilość płynów każdego dnia, minimum 2 litry, ponieważ nawodnienie jest istotne dla metabolizmu, 
 • Regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy spacery, przyspieszy spalanie kalorii i poprawi ogólną sylwetkę, w tym obszar ud. Treningi wzmacniające całe ciało są niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia, 
 • Do swojego programu treningowego dodaj ćwiczenia skoncentrowane na okolicach ud. Oprócz tego zadbaj o wzmocnienie mięśni brzucha. Mocny brzuch odpowiada za utrzymywanie prawidłowej postawy i równomierne rozłożenie ciężaru ciała, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie nóg i przyspiesza spalanie tłuszczu w obszarze ud, bioder i pośladków, 
 • Zróżnicuj intensywność treningów, włączając w plan zarówno ćwiczenia aerobowe, które znakomicie spalają kalorie, jak i trening siłowy. 

Pamiętaj, że zdrowe chudnięcie to proces, dlatego nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Tempo utraty tłuszczu z konkretnych obszarów ciała, w tym z ud, może się znacząco różnić między poszczególnymi osobami. Niektórzy zauważą pierwsze efekty już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety, podczas gdy innym może to zająć parę miesięcy. Podczas procesu skup się zarówno na aspektach fizycznych, ale też na zdrowiu ogólnym i samopoczuciu.  

Jak jeszcze możesz pomóc swojemu ciału uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na udach? Uzupełnieniem zdrowego stylu życia jest odpowiednia pielęgnacja i dbałość o skórę. Kremy do ciała o działaniu wyszczuplającym wygładzają skórę, na której nierzadko występuje cellulit, a właściwie skomponowane składniki aktywne uelastyczniają naskórek, w efekcie czego lepiej się prezentuje. Dodatkowo podczas nakładania kosmetyku pobudzasz krążenie i przyspieszasz przemianę materii.  

Jeżeli szukasz kosmetyków o działaniu ujędrniającym, sprawdź między innymi: 

Co zrobić, żeby schudnąć z ud? 

Ćwiczenia na odchudzanie ud 

Jednym z niezbędnych kroków na schudnięcie z ud są ćwiczenia ukierunkowane na kształtowanie i ujędrnianie kłopotliwego obszaru. Najbardziej efektywne i przynoszące najszybsze rezultaty są przysiady, nożycowe ruchy nóg, wykroki i skakanie na skakance. Te ćwiczenia wpływają na kształtowanie i wysmuklenie obszarów ud, poprzez intensywnie angażowanie mięśni. Zaleca się wykonywanie treningu nawet codziennie, a pierwsze efekty można zauważyć po około miesiącu systematycznej praktyki. 

Równie korzystne są dynamiczne spacery (minimum pół godziny dziennie), jazda na rowerze i jogging. Regularna aktywność fizyczna, przy jednoczesnej dbałości o poprawną technikę, przyczyni się do redukcji tkanki tłuszczowej nie tylko z obszaru ud, ale również innych części ciała. W przypadku siedzącego trybu pracy kluczowe jest regularne wstawanie i wykonanie kilku skłonów oraz przysiadów poprawiających krążenie krwi, a także przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej w okolicach ud. Rozwiązanie stanowi skuteczną profilaktykę antycellulitową. 

Odchudzanie ud – zabiegi 

Zabiegi wyszczuplające wykonywane w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej mogą znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu i ujędrnienie ud. Ich celem jest poprawa elastyczności skóry oraz redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przy niektórych efekty widoczne są niemal od razu. Pamiętaj jednak, że dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów potrzebnych jest często kilka, a nawet kilkanaście zabiegów. 

Wśród polecanych zabiegów na odchudzanie ud wymienia się głównie: 

 • Endermologia – masaż podciśnieniowy wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia, wykonującego ruchy masujące, które doskonale stymulują krążenie krwi, pobudzają drenaż limfatyczny, a także rozluźniają tkankę łączną, 
 • Zamrażanie tkanki tłuszczowej na udach (kriolipoliza) – nieinwazyjna metoda redukcji tłuszczu poprzez kontrolowane schładzanie komórek tłuszczowych. Chłodzenie kontrolowane jest w taki sposób, aby nie uszkodzić innych struktur tkankowych, ale skoncentrować się na komórkach tłuszczowych, które podczas zabiegu ulegają procesowi apoptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórkowej. Następnie organizm naturalnie usuwa martwe komórki tłuszczowe w ciągu kilku tygodni po zabiegu, 
 • Elektrostymulacja mięśni ud – procedura ma na celu indukowanie motorycznej reakcji mięśnia bądź grupy mięśni. Fale kierunkowe skutkują wykonywaniem izotonicznych ruchów przez włókna mięśni, a pobudzone mięśnie pozyskują energię z otaczających tkanek, co może dodatkowo przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.  
Ćwiczenia na odchudzanie ud 

Podsumowanie 

Skuteczne odchudzanie z ud wymaga zrównoważonej diety oraz regularnych, ukierunkowanych ćwiczeń, które znacząco przyspieszą spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Kluczowym elementem jest systematyczność i dbałość o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń, a także utrzymywanie zdrowego trybu życia. Ważne jest także uwzględnienie indywidualnych cech organizmu, gdyż tempo chudnięcia może się różnić w zależności od osoby. 

Źródła:

 1. K. Adamczyk-Adamek, Wiedza i subiektywne odczucia klientek gabinetu kosmetycznego na temat zabiegu endermologii, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/225455 [dostęp 22.11.2023 r.]
 2. L. Ostrowska, E. Stefańska, E. Adamska, E. Tałałaj, M. Waszczeniuk, Wpływ leczenia dietą redukcyjną na skład ciała i modyfikację składników odżywczych w dziennej racji pokarmowej u otyłych kobiet, https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/25970 [dostęp 22.11.2023 r.]
 3. Vogel RM, Joy JM, Falcone PH, Mosman MM, Kim MP, Moon JR. Consuming a multi-ingredient thermogenic supplement for 28 days is apparently safe in healthy adults. Food Nutr Res. 2015 Jul 22;59:27999. doi: 10.3402/fnr.v59

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
  Przeczytaj więcej od tego autora