Napięciowy ból głowy dotyka nawet 80% populacji! Czym tak naprawdę jest?

25. 5. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • choroby
Napięciowy ból głowy dotyka nawet 80% populacji! Czym tak naprawdę jest?

Czy przynajmniej raz w życiu, nie dopadł Cię nagły ból głowy i zepsuł cały dzień?  Napięciowy ból głowy to objaw, który towarzyszy wielu różnym schorzeniom. Ale czy może pojawić się bez uchwytnej przyczyny? Tak! Zobacz, czym jest napięciowy ból głowy i skąd się bierze.

Co to jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy to problem, który według różnych statystyk dotyka aż 80% ludzi! Jest więc najczęściej występującym samoistnym rodzajem bólu głowy. Częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni.

Ile lat ma przeciętny pacjent z tą dolegliwością? Problem pojawia się zwykle między 20. a 30. rokiem życia, dotyczy więc przede wszystkim grupy tak zwanych młodych dorosłych. Może jednak rozpocząć się w już wieku kilkunastu lat.

Czym jest napięciowy ból głowy

Dowiedz się też więcej o innych rodzajach bólu głowy: Znasz najsilniejszy rodzaj bólu głowy? Klasterowy ból głowy [Leczenie] i Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?

Jak rozpoznać napięciowy ból głowy? Objawy

Zastanawiasz się, jakie są objawy napięciowego bólu głowy?

Oto jego najbardziej charakterystyczne cechy napięciowego bólu głowy:

 • ból ma tępy lub uciskowy charakter (ale nie pulsujący!)
 • ból jest zwykle symetryczny po obu stronach głowy
 • najczęściej zlokalizowany jest w okolicy czoła i skroni
 • ból może promieniować do karku, szyi czy nawet oczu
 • pacjenci najczęściej opisują swoje dolegliwości, jak gdyby ktoś ściskał im głowę w żelaznym imadle
 • ból rzadko jest bardzo silny, zwykle chorzy oceniają go na 4 − 5 w skali od 1 do 10, gdzie 10 to ból o bardzo dużej sile
 • dolegliwościom nie towarzyszą takie objawy jak nudności czy wymioty
 • nie obserwuje się też nadwrażliwości na światło czy dźwięki
 • ból nie nasila się podczas normalnej aktywności fizycznej

Napięciowy ból głowy objawy

W zależności od tego, jak często występują napady bólu, napięciowy ból głowy ma trzy postacie: postać epizodyczną rzadką, postać epizodyczną częstą i postać przewlekłą.

Najczęściej występującym typem choroby jest rzadki, epizodyczny, napięciowy ból głowy i jest to zarazem forma najbardziej łagodna.

Niestety, około 3% chorych cierpi na przewlekłą postać choroby, a ból u tych pacjentów może trwać nawet przez ponad 6 miesięcy w ciągu całego roku!

Skąd się bierze napięciowy ból głowy? Przyczyny

Napięciowy ból głowy nie ma jednej, bezpośredniej przyczyny. Znane są natomiast liczne czynniki sprzyjające występowaniu epizodów bólu.

Najczęściej przyczyną napięciowego bólu głowy jest:

 • przewlekły stres, napięcie emocjonalne (napady bólu głowy np. po egzaminie)
 • skłonność do depresji, wzmożone odczuwanie lęku
 • trudności w radzeniu sobie ze stresem
 • wielogodzinne przebywanie w niewygodnej, wymuszonej pozycji
 • nieregularne spożywanie posiłków
 • wielogodzinne wykonywanie monotonnych czynności
 • brak snu
 • zaburzony cykl dzień/noc, np. praca zmianowa, zmiana stref czasowych

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy stanowi duży problem socjoekonomiczny, bo wielu pacjentów z tego powodu jest niezdolnych do normalnego życia i pracy. Lekarze podkreślają, że ten typ bólu głowy ma 2 bardzo negatywne aspekty.

Pierwszy z nich to silny, negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Chorzy cierpiący na napięciowe bóle głowy wycofują się z życia, zarówno zawodowego, jak i towarzyskiego. Rezygnują z hobby, tracą więzi z przyjaciółmi, mają problemy w pracy czy w szkole. Pacjenci ci żyją w ciągłym lęku przed kolejnym napadem bólu głowy.

Drugim bardzo negatywnym aspektem, jest uzależnienie chorych od substancji przeciwbólowych. Najgroźniejsze z nich to sprzedawane bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają negatywny wpływ na przewód pokarmowy i nerki pacjentów. Chorzy często nie rozstają się z opakowaniem leków przeciwbólowych. Czasem nawet biorą leki „na zapas”, w obawie przed ewentualnym bólem głowy.

Napięciowy ból głowy przyczyny

Napięciowe bóle głowy to problem z pogranicza medycyny i psychologii, dlatego tak ważna jest w tym wypadku współpraca lekarzy i psychologów. Przewlekłe napięciowe bóle głowy mogą zmienić Twoje życie w piekło! Jeśli cierpisz na to schorzenie, nie zwlekaj, lecz umów się do lekarza rodzinnego, który zleci dalszą specjalistyczną diagnostykę i pomoże w walce z problemem.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska