Choroby podobne do grypy: mononukleoza

9. 12. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • grypa

Mononukleoza zakaźna, inaczej zwana anginą gruczołową lub, bardziej poetycko, „chorobą pocałunków”, to dość często spotykana infekcja wirusowa, która jest podobna do grypy. Do pierwszych objawów mononukleozy zakaźnej należą tak zwane objawy grypopodobne, czyli gorączka, ogólne osłabienie, zmęczenie, brak apetytu i bóle głowy. Ale jak odróżnić od siebie te 2 choroby? Co to jest mononukleoza? Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę?

Mononukleoza − co to jest?

Za rozwój mononukleozy w niemal 90% przypadków odpowiada wirus Epsteina i Baar, w skrócie EBV. Jak się okazuje, ponad 95% ludzi przeszło w swoim życiu infekcję o tej przyczynie. Nie pamiętasz, czy kiedykolwiek chorowałeś na mononukleozę? Jeśli nie, prawdopodobnie należysz do większości pacjentów, u których choroba ta przebiegała w bez objawów. Mononukleoza zakaźna tylko u niewielkiego odsetka chorych daje charakterystyczne objawy podobne do grypy.

mononukleoza zakaźna

Jak można zarazić się wirusem EBV? Ludzie to jedyne źródło choroby, a wirus przenosi się tak zwana drogą kropelkową, czyli przez ślinę. Żeby doszło do zarażenia, konieczny jest bardzo bliski kontakt, na przykład przez pocałunek lub współdzielenie jedzenia czy picie z tej samej butelki, co osoba chora lub wydalająca wirusa. Co ciekawe, osoba z wirusem może zarażać dość długo, bo od pół do nawet półtora roku po zakażeniu! Po wniknięciu do organizmu, wirus Epsteina-Baar atakuje komórki układu odpornościowego − limfocyty, które namnażają się w dużych ilościach.

Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.

Mononukleoza − objawy

1. Objawy podobne do grypy

To one informują o rozwoju mononukleozy zakaźnej. Osłabienie, gorsze samopoczucie, brak apetytu, apatia, a następnie gorączka do 39 − 40 stopni C − to objawy, które w pierwszej chwili nasuwają podejrzenie grypy. Następnie pojawiają się kolejne dolegliwości.

Sprawdź też leki przeciwgorączkowe.

Objawy podobne do grypy

2. Ból gardła i stan zapalny

Jednym z bardziej dotkliwych objawów mononukleozy zakaźnej jest bardzo silny ból gardła, który uniemożliwia pacjentowi normalne przełykanie. Gardło jest zaczerwienione, migdałki podniebienne są znacznie powiększone, rozpulchnione i pokryte typowym dla mononukleozy białym nalotem. Wysięk na migdałkach i ból gardła może do złudzenia przypominać anginę paciorkowcową, czyli chorobę bakteryjną.

3. Zmiany skórne

Tylko niewielka część chorych ma objawy skórne w postaci drobnoplamistej lub drobnogrudkowej wysypki. Nie można tu jednak nie wspomnieć o pewnym objawie, który pojawia się u osoby z mononukleozą po zażyciu antybiotyku. Najczęściej po zastosowaniu ampicyliny lub amoksycyliny na skórze pacjentka pojawia się swędząca, plamistogrudkowa osutka, która rozwiewa wszelkie wątpliwości, że pacjent choruje na mononukleozę!

Sprawdź też maści, plastry i żele na problemy skórne.

4. Limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów chłonnych

Namnażanie się limfocytów powoduje, że w przebiegu mononukleozy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, migdałków, śledziony, a nawet wątroby. Najczęściej jest samodzielnie jesteś w stanie wyczuć powiększone węzły, szczególnie na szyi lub w okolicy podżuchwowej. Nie są one bolesne, jednak zwykle bardzo niepokoją. Powiększona śledziona, czyli splenomegalia, występuje u około połowy chorych, dlatego jednym z podstawowych badań jest badanie ultrasonograficzne brzucha. Nawet mały uraz w przypadku powiększonej śledziony jest groźny, bo zagraża jej pęknięciu, dlatego choremu na mononukleozę zakaźną zaleca się dużo odpoczynku.

powiększenie węzłów chłonnych

5. Zmęczenie

U części chorych na mononukleozę rozwija tak zwany zespół przewlekłego zmęczenia, który trwać może nawet przez pół roku! Objawy te to senność, męczliwość, apatia czy problemy z koncentracją. Lepiej nie bagatelizować tych objawów i skonsultować je ze swoim lekarzem rodzinnym.

Zmęczenie

Mononukleoza, szczególnie na początku może być mylona z innymi chorobami o podłożu wirusowym. Choroby podobne do grypy, a właściwie dające objawy podobne do grypy, to także odkleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, cytomegalia czy zakażenie wirusem HIV. Dlatego lekarz także te choroby między innymi bierze pod uwagę podejrzewając u pacjenta mononukleozę zakaźną.

Tekst o ibuprofenie: Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), wykazującym słabe do umiarkowanego działanie przeciwbólowe oraz działanie przeciwgorączkowe.

Więcej artykułów na ten temat