Grypa i jej niebezpieczne powikłania. Czym może skutkować niedoleczenie?

3. 1. 2018 · Agnieszka Dusza · 4 minuty czytania
 • choroby
Grypa i jej niebezpieczne powikłania. Czym może skutkować niedoleczenie?

Grypa, na którą zwykle chorujesz w okresie jesienno-zimowym, to najczęściej występująca choroba wirusowa na świecie. Rocznie tylko w naszym kraju zapada na nią około trzech milionów ludzi, a liczba zgonów z jej powodu waha się od 70 do 6000. Warto zatem znać jej objawy. Jakie są powikłania niewyleczonej grypy? Kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza?

Objawy grypy i przeziębienia są bardzo podobne, dlatego tak łatwo pomylić ze sobą te dwie choroby. Katar, gorączka i kaszel nie muszą świadczyć o tym, że masz na grypę. Właściwe rozpoznanie jest jednak bardzo ważne, ponieważ nieleczona grypa, albo co gorsza, leczona niewłaściwie, może dać bardzo poważne powikłania.

Zasadnicza różnica między grypą a przeziębieniem polega na intensywności objawów oraz różnych czynnikach, które wywołują poszczególne choroby. Dokładniej o tym, jak rozróżnić grypę od przeziębienia pisałam tutaj.

Jakie są objawy grypy?

Grypa może zaatakować każdego, a najłatwiej jest zarazić się nią w miejscach publicznych – wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, gdyż przenosi się ona drogą kropelkową.

Grypa zazwyczaj ma ostry przebieg, a jej objawami są:

 • nagły początek
 • bardzo wysoka gorączka (czasem dochodzi do 40 stopni)
 • ból głowy, mięśni i stawów
 • katar
 • suchy, męczący kaszel
 • ogólne rozbicie i wyczerpanie
 • brak apetytu

Jak widać, grypa to podstępna choroba i potrafi nieźle „dać w kość” swoimi przykrymi objawami.

Kiedy iść do lekarza?

Gdy mimo leczenia objawy grypy nie ustępują po upływie 10 – 12 dni, a dodatkowo pojawiają się duszności, kaszel, wzmożone zmęczenie przy niewielkim wysiłku fizycznym, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, omdlenia, dezorientacja, oznacza to, że najprawdopodobniej masz symptomy powikłań grypy i musisz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

powikłania po grypie - kobieta z bólem głowy

Niewyleczona grypa daje niebezpieczne powikłania! Jakie?

Powikłania po grypie występują średnio u 6% chorych. Szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych (powyżej 65. roku życia) oraz dzieci do 2 lat. Powikłania po niewyleczonej grypie pojawiają się po około 2 3 tygodniach od początku choroby. Zwykle występują u osób z obniżoną odpornością, przewlekle chorych na schorzenia układu oddechowego lub krążenia, chorych na cukrzycę, leczących się onkologicznie oraz zarażonych wirusem HIV.

Powikłania grypowe spowodowane mogą być albo przez sam wirus albo przez rozwijające się w tym czasie zakażenie bakteryjne (groźna jest np. infekcja gronkowcem złocistym) lub grzybicze. Jednoczesne zakażenie kilkoma rodzajami drobnoustrojów jest bardzo niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do wstrząsu toksycznego lub nawet śmierci.

Do najczęstszych powikłań grypy należą:

1. Zapalenie płuc

Do najczęstszych powikłań grypy należy między innymi wtórne zapalenie płuc, które rozwija się w wyniku nadkażenia chorobotwórczymi bakteriami (paciorkowcami oraz gronkowcem). Powikłanie to zwykle występuje w okresie ustępowania objawów grypy oraz w czasie rekonwalescencji. Do głównych objawów należą: ponowna wysoka gorączka, duszność, kaszel i osłabienie. Leczenie często odbywa się wtedy w szpitalu i polega na intensywnej antybiotykoterapii.

2. Zapalenie zatok

Kolejnym częstym powikłaniem grypowym jest zapalenie zatok. Objawia się ono między innymi bólem w okolicy czoła i nosa (zwłaszcza po pochyleniu się), zatkanym nosem oraz wzrostem temperatury. Jest to o tyle podstępne powikłanie, że często dochodzi do jednoczesnego zakażenia wirusowego oraz bakteryjnego i wtedy rzuty dokuczliwych objawów mogą ciągnąć się miesiącami!

3.Zapalenie ucha

Pojawiają się ból i wysoka gorączka. Możesz gorzej słyszeć. Czasem nawet dochodzi do przedziurawienia błony bębenkowej i wycieku ropy. Zaniedbana infekcja prowadzi do osłabienia słuchu.

4. Zaostrzenie chorób przewlekłych

Infekcje wirusowe takie jak grypa mogą spowodować zaostrzenie przewlekłych chorób – zwłaszcza astmy, POChP oraz cukrzycy. Konieczne może się okazać zwiększenie dawek leków (np. insuliny) lub nawet hospitalizacja.

Do innych o wiele bardziej groźnych powikłań grypowych zaliczyć można:

 • zapalenie mięśnia sercowego (zwłaszcza u osób starszych)
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • zespół Ray-a (u dzieci)

Pamiętaj, że właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie pomoże uchronić się przed groźnymi powikłaniami grypy. Nie wolno zatem mylić grypy z przeziębieniem, a w tym celu najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Dusza