Drapanie w gardle może zapowiadać przeziębienie

18. 4. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • choroby

Jeden z najbardziej irytujących i zarazem najczęstszych objawów różnych przypadłości. Drapanie w gardle może zarówno wynikać z nadwyrężenia głosu, jak i zwiastować infekcje i przeziębienie. Często jest też efektem przesuszenia błony śluzowej. Czym się objawia i jak z nim postępować?

Skąd się bierze uczucie drapania w gardle

Odczucia pojawiające się przy problemach z gardłem mogą być naprawdę bardzo różne. Pojawić się może klasyczne drapanie w gardle. Dyskomfort może też objawiać się swędzeniem lub zaleganiem wydzieliny, czy też najzwyklejszym, nadmiernym wysuszeniem gardła.

Różne nieprzyjemne odczucia takie, jak drapanie czy łaskotanie gardła pojawiają się przez uszkodzenie nabłonka, który wyściela tę strukturę. Przez to, że nabłonek jest uszkodzony, czynniki drażniące dotykają odsłonięte zakończenia nerwowe. Dyskomfort, jaki pojawia się w gardle może również powodować kaszel.

uczucie drapania w gardle

Jak złagodzić uczucie drapania w gardle?

Żeby złagodzić objawy i zabezpieczyć gardło przed przesuszeniem,  warto zwrócić uwagę na wilgotność, jaka panuje w pomieszczeniach, w których przebywasz przez dłuższy czas. Można ją podnieść przez stosowanie nawilżaczy powietrza czy regularne przewietrzanie. Dodatkowo, możesz zamiast tradycyjnej herbaty, rozgrzewać się naparami z lipy czy dostępnymi w aptekach mieszankami ziołowymi wspomagającymi nawilżenie gardła i dróg oddechowych. Mają one zwykle w swoim składzie lipę i prawoślaz.

napary ziołowe na drapanie w gardle

Jeśli uczucie przesuszenia gardła doskwiera Ci regularnie, warto wypróbować nawilżających tabletek do ssania lub preparatów w formie aerozoli. Są one bogate w wyciągi roślinne (prawoślaz, porost islandzki) i witaminy (A + E), a także oleje roślinne czy kwas hialuronowy. Jeśli posiadasz w domu nebulizator, w celu nawilżenia gardła możesz wykonać również inhalacje solą fizjologiczną.

tabletki na drapanie w gardle

Przy nasilających się dolegliwościach, dyskomfort w gardle może przechodzić w ból i stan zapalny i informować o infekcji. Wtedy warto sięgnąć po mocniejsze w działaniu środki o działaniu odkażającym lub przeciwzapalnym.

Drapanie w gardła a praca głosem

Na problemy z gardłem mogą często uskarżać się osoby pracujące głosem. Spędzanie długich godzin, na co dzień, na mówieniu, często podniesionym głosem, może powodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej gardła i powodować dyskomfort.

Osoby pracujące głosem pobierają często powietrze ustami, zamiast oddychać przez nos. Przez to do gardła dostaje się nieoczyszczone przez układ rzęsek w nosie powietrze. Dodatkowo, powietrze to nie jest nawilżone, ani odpowiednio nagrzane przez struktury nosa. W efekcie czego może dochodzić do podrażnień i większej podatności na infekcje gardła.

Drapanie w gardle a ogrzewanie i klimatyzacja

Niestety, w polskiej strefie klimatycznej przez większą część roku masz do czynienia z ogrzewaniem lub klimatyzacją. Zarówno jedno, jak i drugie może też obniżać wilgotność powietrza, którym oddychasz i sprzyjać przesuszeniu gardła. Dlatego warto pamiętać, żeby latem, pomimo klimatyzacji, raz na jakiś czas, wietrzyć pomieszczenie. Zimą natomiast warto rozważyć użycie nawilżaczy powietrza.

drapanie w gardle przy ogrzewaniu i klimatyzacji

Drapanie w gardle a infekcja

Drapanie w gardle często jest również pierwszym zwiastunem zaczynającej się infekcji przeziębieniowej. Przy spadku odporności, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych są powszechne i często zaczynają się od bólu gardła.

drapania w gardle infekcja

Drapanie w gardle a wiek

Na nadmierne wysuszenie gardła narażone są również osoby starsze. Z upływam czasu dochodzi do zmniejszenia produkcji śliny i częściowego osłabienia i zanikania gruczołów odpowiedzialnych za produkcje śliny. Przez to jest zmniejszone nawilżenie gardła. Dodatkowo efekt ten jest potęgowany, jeśli senior ma problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

drapanie w gardle na starość

Drapanie w gardle a zanieczyszczenie powietrza

Czynnikami, które dodatkowo mogą podrażniać gardło są zanieczyszczenia powietrza i dym papierosowy. Co u palaczy często objawia się dyskomfortem i drapaniem w gardle. Dodatkowo duże ilości wypijanej kawy mogą wzmacniać ten efekt. Moczopędne działanie kawy może przekładać się na odwadnianie się organizmu i wysuszenie błony śluzowej gardła.

drapanie w gardle a smog

Jeśli często doskwiera Ci suchość w gardle, pomimo tego, że dbasz o nawodnienie organizmu, nie palisz i nie pracujesz głosem, warto zgłosić ten problem lekarzowi. Przewlekła, nasilona suchość w gardle może czasem zwiastować występowanie różnego rodzaju chorób przewlekłych czy problemów hormonalnych.

Więcej artykułów na ten temat