Przejdź do głównej treści

Drapanie w gardle – przyczyny i domowe sposoby

15. 5. 2025 · 9 minut czytania
chrypka i ból gardła przeziębienie

Drapanie w gardle to problem, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Dowiedz się, czego zwiastunem może być ten objaw i poznaj domowe sposoby na drapanie w gardle.

Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Drapanie w gardle – przyczyny i domowe sposoby

Uporczywe drapanie w gardle należy do szczególnie nieprzyjemnych dolegliwości. Objaw często utrudnia mówienie i połykanie śliny, dodatkowo może mu towarzyszyć uczucie suchości, ból gardła i chrypka. Zwykle to jeden z pierwszych symptomów sugerujących rozwijającą się infekcję, jednak przyczyn tego stanu może być więcej, dlatego warto poznać apteczne oraz domowe sposoby leczenia schorzenia.

Drapanie w gardle - co to jest i ile trwa?

Ciągłe drapanie w gardle to niespecyficzny i subiektywny objaw, któremu towarzyszy podrażnienie i/lub suchość. Sami pacjenci określają go jako uczucie łaskotania, kłucia, swędzenia lub zalegania. Może występować w przebiegu:

  • Wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła,
  • Przeziębienia,
  • Ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok,
  • Podrażnienia wywołanego suchym powietrzem lub dymem tytoniowym.

Czas trwania drapania w gardle jest zmienny – może pojawić się na kilka dni przed zapaleniem i bólem gardła. Może występować w parze jako drapanie w gardle i kaszel suchy, który nie jest odpowiednio leczony i potęguje podrażnienie śluzówki.

Drapanie w gardle – przyczyny

Drapanie w gardle występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli przeziębienia i grypy. Infekcje wirusowe (u dorosłych) i/lub bakteryjne (u dzieci) są jedną z najczęstszych przyczyn jego występowania. Jednak podrażnienie śluzówki gardła i towarzyszące mu drapanie  może być efektem innych czynników zewnętrznych, w tym dymu papierosowego lub chorób układu pokarmowego, np. refluksu żołądkowo-przełykowego.

 

Drapanie w gardle – przeziębienie

Drapanie w gardle – choroby zakaźne

Drapanie w gardle a leki

Drapanie w gardle – praca głosem

Drapanie w gardle – alergia

Drapanie w gardle a suche powietrze

Drapanie w gardle u palaczy

Drapanie w gardle – refluks

Drapanie w gardle – podeszły wiek

Drapanie w gardle po antybiotyku

Drapanie w gardle po usunięciu migdałków

Drapanie w gardle – nerwica

Sprawdź popularne kategorie

Drapanie w gardle w nocy

Drapanie w gardle może występować przez całą dobę, jednak u niektórych osób nasila się w nocy. Przykładowo drapanie w gardle w pozycji leżącej może być spotęgowane refluksem żołądkowo-przełykowym – podczas leżenia zarzucanie kwaśnej treści do przełyku jest łatwiejsze, co prowadzi do podrażnienia błony śluzowej gardła. Dodatkowo nocne drapanie może wynikać z suchego powietrza lub spływania wydzieliny z zatok po tylnej ścianie gardła, co wywołuje uczucie łaskotania i dyskomfortu.

Drapanie w gardle i suchy kaszel w ciąży 

Drapanie w gardle i suchy kaszel mogą występować w ciąży, ponieważ kobieta w tym okresie jest narażona na infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy grypa, niezależnie od trymestru. Ponadto zmiany hormonalne mogą wpływać na błonę śluzową dróg oddechowych, zwiększając jej wrażliwość i skłonność do podrażnień. Zwykle w łagodzeniu tych objawów stosuje się domowe sposoby oraz wybrane leki na ból gardła, które są bezpieczne w ciąży.

Drapanie w gardle u dziecka

Drapanie w gardle u dziecka jest częstym objawem, który może wynikać z infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie gardła u dziecka o podłożu bakteryjnym lub alergicznym. 

Częstymi przyczynami są również: suchość powietrza, podrażnienie śluzówki przez zanieczyszczenia lub nadmierne oddychanie przez usta, np. przy zatkanym nosie.

Co na drapanie w gardle u dziecka?
W łagodzeniu objawu pomocne mogą być domowe sposoby, takie jak nawilżanie powietrza, podawanie ciepłych napojów z miodem (u dzieci powyżej 1. roku życia) czy ssanie tabletek odpowiednich dla wieku.
Sprawdź preparaty na ból gardła u dzieci
Przyczyny drapania w gardle

Co na drapanie w gardle jest skuteczne?

Uczucie drapania w gardle można złagodzić na kilka sposobów, np. stosując tabletki na ból gardła. Działają one zarówno przeciwbólowo, przeciwzapalnie, ale również nawilżająco czy odkażająco – działają na wirusy, bakterie i grzyby. Jeśli jednak towarzyszy mu kaszel pomocne są leki, takie jak syropy na kaszel, które zależnie od rodzaju będą wykazywać właściwości wykrztuśne lub hamujące odruch kaszlowy.

W przypadku podejrzenia, że problemy mogą wynikać z alergii, należy wykonać specjalistyczne badania, potwierdzające bądź wykluczające przypadłość. Wówczas lekarz pierwszego kontaktu wypisze skierowanie do alergologa, który zleci testy alergiczne oraz ustali właściwą kurację leczniczą, np. w kierunku odczulania lub leczenia przeciwalergicznego.

Pamiętaj, że w aptece, to farmaceuta podpowie, jaki syrop na suchy kaszel i drapanie w gardle będzie najlepszy.

Inhalacje na drapanie w gardle – czy są skuteczne?

Inhalacja to jedna z metod podawania leków, które mogą docierać do dolnych dróg oddechowych, takich jak oskrzela. Jest również pomocna w łagodzeniu drapania w gardle, zwłaszcza, gdy jego przyczyną jest suchość błony śluzowej. Nebulizacje z solą fizjologiczną oraz dodatkiem kwasu hialuronowego nie tylko nawilżają podrażnione i drapiące gardło, ale także wspomagają regenerację błony śluzowej w przypadku podrażnień o innym podłożu.

Drapanie w gardle – homeopatia

W leczeniu schorzeń gardła niektórzy pacjenci sięgają po leki homeopatyczne. Jednak nie mają one udowodnionej skuteczności w łagodzeniu tego objawu. Mimo to, wiele osób stosuje je z przyzwyczajenia lub w nadziei na jakiekolwiek pozytywne działanie. Jeśli zastanawiasz się, co wziąć na drapanie w gardle, wybierz metody o potwierdzonej skuteczności.

Jak leczyć drapanie w gardle

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Uczucie drapania i suchości w gardle można zniwelować domowymi sposobami, które mają na celu nawilżenie śluzówki i łagodzenie podrażnień. Trzeba jednak pamiętać, że metody te stosuje się w ramach uzupełnienia. Jeśli dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas i dolegliwościom towarzyszą niepokojące symptomy jak: trudności z połykaniem, chrypka, kaszel czy wymioty, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Szczególnie jesienią i zimą nasze gardło jest szczególnie narażone na przesuszenie, dlatego musimy zapewnić mu odpowiedni poziom nawilżenia. Jak pozbyć się drapania w gardle domowymi sposobami?

Sprawdź preparaty na ból gardła
  • Domowe sposoby na ból gardła obejmują stosowanie ziół, wśród których na szczególną uwagę zasługują: korzeń prawoślazu, tymianek i werbena. Można z nich przygotować napary do płukania gardła oraz pić je w formie herbaty.
  • Pomocny jest również napój z siemienia lnianego. Substancje śluzowe zawarte w nasionach działają jak okład na podrażnione gardło – podobne właściwości wykazuje korzeń prawoślazu. Osoby, które z różnych powodów nie lubią tego typu specyfików, mogą sięgnąć po nawilżające tabletki do ssania.
  • Domowym sposobem na problemy z gardłem jest syrop z cebuli. Preparat posiada właściwości łagodzące oraz dezynfekujące. Można przygotować go samodzielnie, wystarczy zmieszać posiekaną cebulę z dwiema łyżkami cukru i odczekać kilka godzin do momentu wytworzenia gęstego soku. Warto pić łyżkę syropu 2-3 razy dziennie.
  • Ważne jest także zachowywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza w miejscach, w których przebywamy na co dzień. Suche powietrze szybko prowadzi do wysuszenia śluzówki gardła, co z kolei skutkuje drapaniem, chrypką oraz suchym kaszlem. Dlatego zarówno w mieszkaniu, jak i w pracy należy często wietrzyć pomieszczenia. Dobrą inwestycją jest również zakup nawilżacza powietrza do sypialni.
  • Osoby na co dzień pracujące głosem muszą wyrobić w sobie właściwe nawyki, by nie dopuścić do nawracających problemów z gardłem. Istotna jest dbałość o właściwe nawilżenie jamy ustnej i picie minimum 2 litrów wody każdego dnia.
  • Wiele osób odczuwa wyraźne zmniejszenie dolegliwości po zjedzeniu lodów. Czy lody na ból gardła to faktycznie dobre rozwiązanie? Okazuje się, że przynoszą one jedynie chwilową ulgę. Nie mają jednak wpływu na drobnoustroje bytujące w gardle, a wtórnie mogą co najwyżej wywołać chrypkę.

Miód na drapanie w gardle

Miód jest jednym z popularnych domowych sposobów na drapanie w gardle. Wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące – może zmniejszać uczucie podrażnienia błony śluzowej. Działa również lekko przeciwbakteryjnie i wspomaga regenerację gardła. Można go stosować samodzielnie, dodać do ciepłej herbaty lub naparu z imbirem i cytryną. Nie jest to jednak składnik odpowiedni dla osób z cukrzycą ani osób uczulonych na produkty pszczele.

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Drapanie w gardle – podsumowanie

Choć drapanie w gardle należy do nieprzyjemnych objawów, zwykle nie zwiastuje to poważnych chorób. Jeśli dołączają do tego katar, słabe samopoczucie i gorączka to sygnał, że atakuje nas infekcja. Z kolei jeśli drapiące gardło występuje bez uchwytnej przyczyny, warto przeanalizować nasz tryb życia i warunki, w których pracujemy. Gdy objawy nie mijają po zastosowaniu domowych sposobów, wskazana jest konsultacja lekarska.

Źródła:
  1. T. Wysocki, Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna 2017.
  2. M. Szandruk, M. Skrzypiec-Spring, E. Szeląg, A. Szeląg, Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, Katedra Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
  3. M. Karlikowska-Skwarnik, E. Kuchar, Miejscowe leczenie zapaleń gardła, https://pulsmedycyny.pl/miejscowe-leczenie-zapalen-gardla-978043  [dostęp 17.10.2022 r.]
  4. Rutter P., Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, wyd. 3, red. wyd. pol. Pluta J., Wrocław: Edra Urban & Partner, 2018.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Jestem farmaceutką i copywriterką medyczną, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuję się w tworzeniu treści dla branży medycznej – łączę wiedzę z pisaniem i kreatywnością. Prywatnie jestem psią mamą, miłośniczką post-rocka i horrorów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Jestem farmaceutką i copywriterką medyczną, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuję się w tworzeniu treści dla branży medycznej – łączę wiedzę z pisaniem i kreatywnością. Prywatnie jestem psią mamą, miłośniczką...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga