Drapanie w gardle – przyczyny i domowe sposoby

20. 10. 2022 · 5 minut czytania

Drapanie w gardle powstaje przez podrażnienie błony śluzowej w wyniku chorób o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, może wskazywać również na alergię. W leczeniu świetnie sprawdzają się leki apteczne oraz domowe sposoby.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Drapanie w gardle – przyczyny i domowe sposoby
Uporczywe drapanie w gardle należy do szczególnie nieprzyjemnych dolegliwości. Objaw często utrudnia mówienie i połykanie śliny, dodatkowo może mu towarzyszyć uczucie suchości, ból gardła i chrypka. Zwykle to jeden z pierwszych symptomów sugerujących rozwijającą się infekcję, jednak przyczyn tego stanu może być więcej, dlatego warto poznać apteczne oraz domowe sposoby leczenia schorzenia.

Przyczyny drapania w gardle

Drapanie w gardle należy do subiektywnych odczuć, dlatego każdy może oceniać ten symptom nieco inaczej. Najczęściej pacjenci określają je jako uczucie łaskotania, kłucia, swędzenia lub zalegania. Występuje również zwiększenie ciepłoty ciała w okolicy gardła. 

  • Objaw często zwiastuje rozwijające się przeziębienie. Wówczas dochodzi do drażnienia zakończeń nerwowych błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Przy spadku odporności, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, infekcje o podłożu wirusowym są powszechne. 
  • Do innych chorób wirusowych, które także mogą wywoływać uporczywe drapanie oraz ból gardła przy przełykaniu zaliczamy: mononukleozę, odrę, ospę wietrzną oraz COVID-19. Oprócz tego wśród często występujących chorób wieku dziecięcego można wskazać tzw. krup wirusowy, który objawia się ostrym i szczekającym kaszlem. Zdarza się, że dolegliwości utrzymują się nawet kilka tygodni po ustąpieniu stanu zapalnego, ponieważ regeneracja nabłonka jest procesem długotrwałym. Warto nadmienić, że problem wywołują nie tylko infekcje na tle wirusowym, niejednokrotnie przyczyniają się do niego również te o podłożu bakteryjnym. Różnicowanie przyczyny jest niezwykle istotne, ponieważ wiąże się z innym rodzajem leczenia.
  • Suchość i drapanie w gardle może być również skutkiem ubocznym spożywanych leków. Do tej grupy należą głównie środki antyhistaminowe, antyalergiczne, obniżające ciśnienie krwi oraz niektóre antydepresanty. Powodują upośledzenie prawidłowej funkcji ślinianek. 
  • Problemy z gardłem niejednokrotnie dotyczą także osób, które na co dzień pracują głosem – mowa o nauczycielach, lektorach, śpiewakach oraz aktorach. Bardzo często towarzyszy im również długotrwała chrypka oraz przewlekła suchość jamy ustnej.
  • Jedną z przyczyn łaskotania w gardle może być ponadto reakcja alergiczna. Drażniące alergeny przemieszczają się do niższych partii dróg oddechowych i tym samym powodują podrażnienie kolejnych organów. Problemy te są zmorą osób stale przebywających w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Powietrze w takich miejscach jest zazwyczaj mocno przesuszone, co wywołuje podrażnienie śluzówki dróg oddechowych. 
  • Silny wpływ na objaw łaskotania gardła ma również dym tytoniowy i nikotyna. Dolegliwości mogą być skutkiem zarówno czynnego palenia papierosów, jak i bycia tzw. palaczem biernym, czyli osobą przebywającą w towarzystwie palaczy i wdychająca dym tytoniowy. 
  • Objaw suchości w gardle pojawia się też u kobiet w ciąży. Często towarzyszy mu również metaliczny posmak w ustach, co może zwiastować zgagę. 
  • Na drapanie narażone są również osoby starsze.Z upływem czasu dochodzi do osłabienia i zaniku gruczołów odpowiedzialnych za produkcję śliny. W konsekwencji następuje zmniejszone nawilżenie gardła, dodatkowo efekt ten jest potęgowany, jeśli senior ma problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.
Przyczyny drapania w gardle

Jak leczyć drapanie w gardle?

Jeśli drapiące gardło spowodowane jest rozwijającą się infekcją, a dodatkowo występują katar, kaszel oraz inne objawy, to wyraźny sygnał, że należy zacząć działać od razu. Można sięgnąć np. po dostępne bez recepty tabletki na ból gardła, a także syropy na kaszel. Zawarte w nich substancje czynne szybko łagodzą uporczywe objawy i tym samym pozwalają uniknąć lub złagodzić infekcje pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego. W przypadku podejrzenia, że problemy mogą wynikać z alergii, należy wykonać specjalistyczne badania, potwierdzające bądź wykluczające przypadłość. Wówczas lekarz pierwszego kontaktu wypisze skierowanie do alergologa, który zleci testy alergiczne oraz ustali właściwą kurację leczniczą. 
Jak leczyć drapanie w gardle

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Uczucie drapania i suchości w gardle można zniwelować domowymi sposobami, które mają na celu nawilżenie śluzówki i łagodzenie podrażnień. Trzeba jednak pamiętać, że metody te należy stosować doraźnie. Jeśli dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas i dolegliwościom towarzyszą niepokojące symptomy jak: trudności z połykaniem, chrypka, kaszel czy wymioty, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Szczególnie jesienią i zimą nasze gardło jest szczególnie narażone na przesuszenie, dlatego musimy zapewnić mu odpowiedni poziom nawilżenia. 

  • Domowe sposoby na ból gardła obejmują stosowanie ziół, wśród których na szczególną uwagę zasługują: korzeń prawoślazu, tymianek, werbena oraz aloes. Można z nich przygotować napary do płukania gardła, balsamy do nacierania oraz pić je w formie herbaty. 
  • Równie skutecznym wyborem z pewnością okaże się napój z siemienia lnianego. Substancje śluzowe zawarte w nasionach działają jak okład na podrażnione gardło. 
  • Domowym sposobem na problemy z gardłem jest syrop z cebuli. Preparat posiada właściwości łagodzące oraz dezynfekujące. Można przygotować go samodzielnie, wystarczy zmieszać posiekaną cebulę z dwiema łyżkami cukru i odczekać kilka godzin do momentu wytworzenia gęstego soku. Warto pić łyżkę syropu 2-3 razy dziennie. Osoby, które z różnych powodów nie lubią tego typu specyfików, mogą sięgnąć po nawilżające tabletki do ssania.
  • Ważne jest także zachowywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza w miejscach, w których przebywamy na co dzień. Suche powietrze szybko prowadzi do wysuszenia śluzówki gardła, co z kolei skutkuje drapaniem, chrypką oraz suchym kaszlem. Dlatego zarówno w mieszkaniu, jak i w pracy należy często wietrzyć pomieszczenia. Dobrą inwestycją jest również zakup nawilżacza powietrza do sypialni.
  • Osoby na co dzień pracujące głosem muszą wyrobić w sobie właściwe nawyki, by nie dopuścić do nawracających problemów z gardłem. Istotna jest dbałość o właściwe nawilżenie jamy ustnej i picie minimum 2 litrów wody każdego dnia. Wiele osób odczuwa wyraźne zmniejszenie dolegliwości po zjedzeniu lodów. Czy lody na ból gardła to faktycznie dobre rozwiązanie? Okazuje się, że przynoszą one jedynie chwilową ulgę. Nie mają jednak wpływu na drobnoustroje bytujące w gardle. 
Domowe sposoby na drapanie w gardle

Podsumowanie

Choć drapanie w gardle należy do nieprzyjemnych objawów, zwykle nie zwiastuje to poważnych chorób. Jeśli dołączają do tego katar, słabe samopoczucie i gorączka to sygnał, że atakuje nas infekcja. Z kolei jeśli drapiące gardło występuje bez uchwytnej przyczyny, warto przeanalizować nasz tryb życia i warunki, w których pracujemy. Gdy objawy nie mijają po zastosowaniu domowych sposobów, wskazana jest konsultacja lekarska.

 Źródła:
  1. T. Wysocki, Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna 2017.
  2. M. Szandruk, M. Skrzypiec-Spring, E. Szeląg, A. Szeląg, Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, Katedra Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
  3. M. Karlikowska-Skwarnik, E. Kuchar, Miejscowe leczenie zapaleń gardła,https://pulsmedycyny.pl/miejscowe-leczenie-zapalen-gardla-978043 [dostęp 17.10.2022 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora