Dłutowanie zęba − sposób na pozbycie się ósemki

21. 7. 2018 · 5 minut czytania

Dłutowanie „ósemek” to określenie na usunięcie zębów mądrości. Kiedy dentysta decyduje się na ekstrakcję? Jak wygląda zabieg chirurgiczny? Sprawdź szczegóły!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Dłutowanie zęba − sposób na pozbycie się ósemki

Brzmi strasznie, prawda?! Sama nazwa zapowiada, że można liczyć na bardzo nieprzyjemny i bolesny zabieg. Jednak głowa do góry, jeżeli lekarz skierował Cię na dłutowanie zęba zatrzymanego, czyli na chirurgiczne usuwanie zęba. Na czym polega ten zabieg? Spokojnie − nie oznacza on wcale, że czeka Cię horror na fotelu dentysty.

Zęby mądrości − po co je usuwać?

Pacjenci często pytają mnie po co pozbywać się zatrzymanych zębów, skoro one jeszcze nie wyrosły, albo nie wyrosły całkowicie. No cóż, często Twój wyrostek zębodołowy jest za mały i za krótki, żeby pomieścić komplet 16 zębów. Takie zęby nie mają więc realnych szans na pojawienie się w łuku i na szczelne jego zamknięcie.

Częściowo wyrznięte zęby są narażone na rozwój próchnicy. A to dlatego, że  trudno jest dotrzeć szczoteczką tak daleko i dobrze wyszczotkować na pół wystającą ósemkę i usunąć z niej resztki jedzenia. Kiedy zęby mądrości się wyrzynają, napierają na pozostałe zęby. Przez to niszczą lub tłoczą je. Szczególnie istotne jest usunięcie ósemek u pacjentów, którzy byli w przeszłości leczeni ortodontycznie.

Sprawdź też, skąd bierze się próchnica zębów.

Usuwanie zębów mądrości

 

Co to jest dłutowanie zęba i jak przygotować się do tego zabiegu?

Dłutowanie zęba to nic innego, jak chirurgiczne usunięcie ósemki. Zęby dłutowane są najczęściej całkowicie lub częściowo zatrzymane w kości. Wymaga to jej zniesienia podczas zabiegu. Co to znaczy? Że podczas zabiegu lekarz nacina błonę śluzową, usuwa ząb z kości, a błonę zszywa.

Czym jest dłutowanie zęba

 

Zabieg ten, mimo że jest przeprowadzany w warunkach gabinetu stomatologicznego, jest dość poważny. Dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Przed planowanym zabiegiem udaj się do chirurga stomatologicznego lub do chirurga twarzowo-szczękowego na konsultację i zakwalifikowanie do zabiegu. Konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, na którym można określić dokładne umiejscowienie zębów, które będą usuwane. W trudniejszych przypadkach, gdy np. korzeń zęba znajduje się blisko kanału nerwu zębodołowego lub oplata go, lekarz zleci wykonanie precyzyjnego zdjęcia 3D, czyli tzw. tomografii stożkowej.  Na takim zdjęciu łatwo jest zlokalizować wszystkie sąsiednie struktury anatomiczne.

Sprawdź też, jak używać nici dentystycznej.

Przed zabiegiem lekarz będzie potrzebował od Ciebie informacji o:

  • zaburzeniu krwawienia i krzepnięcia krwi
  • nadciśnieniu
  • upośledzeniu odporności (przyjmowanie immunosupresantów, pacjenci po przeszczepach, z cukrzycą)
  • alergiach na środki znieczulające i antybiotyki
  • chorobach przewlekłych, na które cierpi pacjent

Po zabiegu, w ciągu najbliższych kilku dni, nie planuj intensywnego wysiłku fizycznego. Zabiegu nie powinno się też wykonywać latem przy dużych upałach czy u kobiet w trakcie menstruacji i oczywiście w ciąży. Przed zabiegiem zjedz pożywny, pełnowartościowy posiłek, bo przez pierwsze godziny po zabiegu lekarz zaleci Ci płynną dietę i zimne pokarmy. W szczególnych przypadkach lekarz może zapisać Ci dawkę antybiotyku, żeby zmniejszyć ryzyko bekteremii (wysiew bakterii do krwioobiegu). Dowiedz się więcej o antybiotykach stosowanych w stomatologii: Antybiotyki w stomatologii: kiedy właściwie trzeba je stosować?. Dzień przed zabiegiem nie można pić alkoholu.

Dłutowanie zęba − czy boli długo po zabiegu?

Pacjenci często obawiają się dolegliwości bólowych, które towarzyszą zabiegowi dłutowania ósemek. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pacjent nie ma prawa podczas niego odczuwać bólu. Jedyne możesz czuć to dotyk narzędzi, np. o obnażoną kość (przewodzenie czuciowe nie jest znoszone podczas znieczulenia).

Dolegliwości bólowe pojawiają się w momencie, kiedy znieczulenie przestaje działać. Dlatego dobrze jest do tego nie dopuścić i profilaktycznie przyjąć silnie działającą substancję przeciwbólową, np. tabletkę ketoprofenu w dawce 100 mg i dawkować ją wg zaleceń lekarza.

Sprawdź też leki na ból zębów.

Ból po dłutowaniu zęba

 

W każdym przypadku naruszenia kości i okostnej dochodzi do obrzęku po zabiegowego i, w przypadku usuwania zatrzymanych ósemek, do skurczu pozabiegowego mięśni twarzoczaszki. Szczególnie mięśni Żwacza, co objawia się tzw. szczękościskiem. To może powodować silny dyskomfort przy otwieraniu ust, a nawet całkowicie uniemożliwiają ich szerokie otwarcie.

Jak wygląda dłutowanie zęba w szczególnych przypadkach?

Podczas chirurgicznego dłutowania ósemek może zajść potrzeba użycia nie tylko klasycznych narzędzi chirurgicznych, takich jak kleszcze, ale czasem lekarz musi użyć maszyn.

Zdarza się to wtedy, gdy:

  • lekarz chce zdjąć kość, która znajduje się nad zębem,
  • trzeba przeciąć usuwany ząb na pół, żeby łatwiej usunąć go kawałek po kawałku,
  • nastąpi złamanie korony zęba,
  • przy silnie zagiętych i haczykowatych korzeniach zatrzymanych zębów,
  • kawałek korzenia zostanie złamany i tkwi w kości (mówimy wtedy o dłutowaniu korzenia zęba).

Sprawdź też, jak wzmocnić zęby.

Szczególne przypadki przy dłutowaniu zęba

 

Wszystkie zabiegi z użyciem narzędzi maszynowych muszą być przeprowadzane z odpowiednim chłodzeniem. Pole zabiegowe musi być schładzane jałowym roztworem soli fizjologicznej tak, żeby nie dopuścić do przegrzania tkanek, martwicy kości czy zapalenia.

Dłutowanie zęba i co potem? Czyli zalecenia po usunięciu ósemki

1.Nie jedz i nie pij przez 2 godziny po zabiegu.

2. Nie pal papierosów i nie pij alkoholu przez 24 godziny po zabiegu.

3. Unikaj schylania się i intensywnych ćwiczeń przez 24 godziny po zabiegu.

4. Nie płucz intensywnie jamy ustnej przez 24 godziny po zabiegu, żeby nie wypłukać powstałego w  ranie pozabiegowej skrzepu i spowodować powstanie suchego zębodołu.

Więcej na temat suchego zębodołu przeczytasz w artykule: Suchy zębodół: jak mu zapobiegać po usunięciu zęba?

5. Dbaj o higienę jamy ustnej.

6. Nie dotykaj rany pozabiegowej.

7. Na ból i obrzęk stosuj zimne okłady z lodu lub gotowe wkłady chłodzące. Ważne jest, żeby przykładać jej przez np. bawełnianą ścierkę, a nie bezpośrednio na skórę.

8. W razie pojawienia się przedłużającego się krwawienia, obrzęku, który nie zmniejsza się, a wręcz powiększa po 2 − 3 dniach, gorączki czy bardzo silnych dolegliwości bólowych, niezwłocznie udaj się do lekarza!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora