Jak dbać o piersi w ciąży?

19. 4. 2022 · Julia Olkowicz · 9 minut czytania

Ciąża i związane z nią zmiany, które zachodzą w ciele przyszłej mamy, wymagają odpowiedniej adaptacji, dlatego dyskusja na temat zmieniającej się sylwetki, przybierania na wadze czy wyglądu piersi powinna rozpocząć się już w okresie przedporodowym. Jest to doskonały czas dla położnej, aby przygotować młodą mamę do pełnienia nowej roli oraz zapewnić jej odpowiednią edukację z zakresu pielęgnacji ciała, w tym również skóry piersi.

Jak zmieniają się piersi kobiety w ciąży?

Zmiana rozmiaru, kształtu biustu oraz wzrost wrażliwości i bólu piersi w czasie ciąży są naturalnymi zjawiskami będącymi efektem zachodzących zmian hormonalnych. Wizualne zmiany obejmują także brodawki sutkowe i otoczkę, które stają się ciemniejsze. Następuje również uwidocznienie żył na klatce piersiowej oraz guzków znajdujących się na otoczce brodawki sutkowej, tzw. gruczołów Montgomery’ego.  

Zmiany w gospodarce hormonalnej, szczególnie w trzecim trymestrze, mogą powodować wytwarzanie wydzieliny. Jest to pożądany objaw, ponieważ ta przezroczysta wydzielina to tzw. siara, czyli pierwszy pokarm nowo narodzonego dziecka. Jest bogata w składniki odżywcze i naturalnie wspiera układ odpornościowy noworodka. 

Wraz z przybieraniem na wadze i powiększaniem się piersi oraz poporodowym spadkiem wagi i zmniejszeniem ich rozmiaru, mogą pojawiać się rozstępy. Skóra w okolicach piersi jest bardzo delikatna, a tym samym szczególnie narażona na tego typu zmiany. Warto, abyś z dużym wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem widocznych rozstępów, zadbała o regularne nawilżanie biustu, nie zapominając także o innych częściach ciała.

Wszystkie wyżej wymienione zmiany wskazują na to, że organizm kobiety jest gotowy do rozpoczęcia laktacji. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie. To bardzo bezpieczna i zdrowa forma dostarczania pokarmu maluchowi, ale również dla Ciebie. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Jeżeli jednak któryś z objawów Cię niepokoi, skonsultuj się ze swoją położną lub lekarzem. Pamiętaj, że nie musisz od razu wiedzieć wszystkiego! Personel medyczny jest do Twojej dyspozycji i na pewno postara się zapewnić Ci jak najlepszą opiekę, żebyś czuła się bezpiecznie oraz żeby Twoje doświadczenia okresu przedporodowego, jak i później samego rodzicielstwa, były pozytywne.

Jak zmieniają się piersi w ciąży

Czy ćwiczenia na biust w ciąży to dobry pomysł?

Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, to jak najbardziej zachęcam Cię do rozpoczęcia lub kontynuowania aktywności fizycznej. Skorzystaj z porady ginekologa lub fizjoterapeuty, którzy podpowiedzą Ci, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, a których lepiej unikać oraz od kiedy możesz rozpocząć aktywność. Jeżeli po urodzeniu dziecka i okresie karmienia piersią będziesz chciała poprawić wygląd piersi, polecam Ci artykuł przedstawiający ćwiczenia na powiększenie biustu

Jak pielęgnować piersi w ciąży?

Biust kobiety wymaga regularnej pielęgnacji już od pierwszego trymestru ciąży. Rozpoczynając dbanie o piersi jak najwcześniej oraz kontynuując pielęgnację przez cały okres trwania ciąży, możesz wiele zyskać – uniknąć lub chociaż zminimalizować przyszłe dolegliwości czy powikłania. Jest to również czas przygotowania kobiety do naturalnego doświadczenia karmienia piersią. 

  1. Oprócz stosowania przeznaczonych dla kobiet w ciąży kremów ujędrniających i balsamów do biustu pamiętaj, żeby nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Używaj wyłącznie delikatnych kosmetyków myjących. Gruczoły Montgomery’ego wydzielają naturalną substancję łojową, która wspomaga nawilżenie brodawek. Staraj się zatem nie oczyszczać ciała zbyt drażniącymi kosmetykami. 
  2. Aby utrzymać dobrą kondycję piersi i poprawić krążenie skóry można robić delikatne masaże. Rozpoczęcie wykonywania masaży skonsultuj z lekarzem lub położną, ponieważ masowanie niektórych obszarów ciała może wywołać przedwczesne skurcze.
  3. Przyszła mama powinna również zainwestować w dobrej jakości biustonosz z szerokimi ramiączkami. Bielizna musi zapewniać piersiom, które w ciąży zwykle stają się cięższe, odpowiednie podtrzymanie. Najlepiej skonsultuj się z profesjonalną brafitterką, która dopasuje wystarczająco wygodny model. Pod koniec okresu ciąży może dochodzić do wydzielania siary. Aby uniknąć nieestetycznych plam warto zaopatrzyć się w chłonne wkładki do biustonosza.

 

     

    Zaniedbanie pielęgnacji piersi w trakcie ciąży może powodować późniejsze problemy, takie jak większa bolesność, pojawienie się rozstępów czy trudności w karmieniu dziecka. Wskazane jest, aby kontynuować pielęgnację zadbać również o piersi po ciąży.

    Jak pielęgnować piersi w ciąży

    Jakie kosmetyki do biustu stosować w czasie w ciąży?

    Rozstępy spowodowane są wahaniami hormonalnymi oraz zmniejszeniem elastyczności skóry. Na początku pojawiają się zmiany o zabarwieniu sinoczerwonym, które w późniejszym okresie zmieniają barwę na białoróżową. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ang. American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG) wskazuje, że nie ma sprawdzonych środków, które chronią skórę przed pojawieniem się rozstępów lub takich, które sprawiają, że rozstępy znikną. ACOG zaleca jedynie utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, aby zredukować swędzenie piersi oraz zwiększyć jej elastyczność. Dzięki temu Twoja skóra będzie lepiej przygotowana na rozciąganie, a zarazem mniej podatna na pęknięcia. 

    • W tym celu wybierz kosmetyki zawierające substancje nawilżające i natłuszczające. Wiele firm oferuje dedykowane kremy do pielęgnacji biustu przeznaczone dla kobiet w ciąży. Możesz wypróbować na przykład krem Mamas, który chroni skórę przed wysuszeniem. Jeżeli masz mały biust i zależy Ci jednocześnie na poprawie elastyczności i jego uniesieniu to przetestuj liftingujące sera.  
    • Wraz ze wzrostem wielkości piersi pojawi się uczucie ciężkości, wysokiej wrażliwości, a nawet uczucie gorąca. Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości, możesz je załagodzić, używając dedykowanych kosmetyków dostępnych w drogeriach lub aptekach. 
    • Kiedy zmienia się biust w ciąży, koniecznie zadbaj o brodawki. W tym czasie zmianie ulega nie tylko ich zabarwienie. Stają się również bardziej tkliwe oraz może dochodzić do pękania skóry. Aby temu zapobiec, stosuj regularnie maść na brodawki, która nawilża i regeneruje skórę, zapobiegając uszkodzeniom. 

    Miej jednak na uwadze, że nie wszystkie kosmetyki można stosować w okresie ciąży. Niektóre składniki mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Warto, żebyś przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek kosmetyku skonsultowała to m.in. z położną. 

    W czasie ciąży zrezygnuj ze stosowania olejków eterycznych np. podczas kąpieli. Część z nich wykazuje działanie poronne oraz teratogenne, czyli takie, które prowadzi do wad rozwoju płodu. Wybieraj kosmetyki o niedrażniących zapachach. W ciąży możesz być bardziej na nie wyczulona.

    Sztuczny biust w ciąży

    Sztuczny biust a ciąża

    Zabieg powiększania piersi jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Z uwagi na to, a także wspomniane wcześniej stanowisko WHO dotyczące karmienia piersią, wiedz, że posiadając implanty piersi, możesz bez żadnych obaw zajść w ciążę i cieszyć się tym okresem tak jak kobiety z naturalnym biustem. Implanty piersi nie wykluczają również naturalnego karmienia dziecka mlekiem mamy. Kluczowe znaczenie ma jednak metoda, przy pomocy której wykonano operację, dlatego wszystkie wątpliwości należy przedyskutować z lekarzem. 

    Podsumowanie

     Każda kobieta inaczej przeżywa okres ciąży, ma inny sposób radzenia sobie z zachodzącymi zmianami, które zresztą wpływają nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale również emocjonalne. Bardzo ważne jest, abyś była świadoma, jakie zmiany mogą zajść w Twoim ciele – większość z nich jest naturalnym symptomem. Fundamentalnym elementem opieki nad kobietami ciężarnymi powinna być działalność położnej. To istotne, żebyś w trakcie ciąży oraz po jej zakończeniu czuła w niej oparcie oraz mogła skonsultować każdy niepokojący objaw.

    Źródła:

    1. Johnson, T.; Strube, K. Breast Care During Pregnancy. Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing (2011); s. 144–148.
    2. Bień, A.; Turkosz, A.; Stadnicka, S.; Kasprzak, J.; Jamróg M. Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies (2014); s. 66-71.
    3. Bompy, L.; Gerenton, B.; Cristofari, S.; Stivala, A.; Moris, V.; See, L.; Rizzi, P.; Braye, F.; Meningaud, J.; Zwetyenga, N.; Guillier, D. Impact on Breastfeeding According to Implant Features in Breast Augmentation. Annals of Plastic Surgery (2019); s. 11-14.
    4. Alex, A.; Bhandary, E.; McGuire, KP. Anatomy and Physiology of the Breast during Pregnancy and Lactation. Adv Exp Med Biol (2020); s. 3-7.
    5. https://www.sthk.nhs.uk/media/.leaflets/611a81f02798b8.27597630.pdf [dostęp: 20.04.2022 r.]
    6. https://www.acog.org/womens-health/experts-and-stories/ask-acog/what-causes-stretch-marks-during-pregnancy [dostęp: 20.04.2022 r.]
    7. https://www.acog.org/womens-health/faqs/exercise-during-pregnancy [dostęp: 20.04.2022 r.]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Julia Olkowicz
      Julia Olkowicz
      Od kiedy pamiętam interesuje mnie ochrona zdrowia. Dlatego podjęłam decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku Zdrowie Publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Podczas studiów szczególnie zainteresowała mnie tematyka profilaktyki chorób i promocji zdrowia, a także badań klinicznych, z zakresu których ukończyłam studia podyplomowe. Na co dzień mam to szczęście, że łączę życie zawodowe z pasją, przez kilka lat zajmując się profilaktyką raka szyjki macicy, a aktualnie profilaktyką bólów pleców.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Julia Olkowicz
      Julia Olkowicz
      Od kiedy pamiętam interesuje mnie ochrona zdrowia. Dlatego podjęłam decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku Zdrowie Publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Podczas studiów szczególnie zainteresowała mnie tematyka profilaktyki chorób i...
      Przeczytaj więcej od tego autora