Jak dbać o zatoki? Profilaktyka może zapobiec chorobie!

22. 10. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • profilaktyka
Jak dbać o zatoki? Profilaktyka może zapobiec chorobie!

Jak dbać o zatoki, żeby unikać bolesnych infekcji? Przyczyny problemów z zatokami mogą być różne, ale jedno jest pewne: dolegliwości ze strony zatok to nic przyjemnego. Dlatego też, szczególnie w nadchodzącym okresie jesiennych infekcji i przeziębień, warto wiedzieć, jak ustrzec się zapalenia zatok. Zobacz, jak wygląda tzw. profilaktyka zatok.

Zatoki − co to jest?

Zatoki, a dokładniej zatoki przynosowe to nic innego niż zbiorniki wewnątrz kości czaszki, które są wypełnione powietrzem. U człowieka występują aż 4 pary zatok przynosowych: szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe. Każda z zatok ma połączenie z jamą nosową. Dzięki temu wydzieliny, które są produkowane w zatokach, mają drogę ujścia na zewnątrz, a same zatoki posiadają zdolność wentylacji.

Głównym zadaniem zatok, podobnie jak i jamy nosowej, jest ogrzanie, oczyszczenie i nawilżenie wdychanego powietrza, które pobrane z zewnątrz ma trafić do płuc.

jak dbać o zatoki

Zatoki − profilaktyka

W sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, warto dbać o zatoki, bo nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Sama budowa zatok i ich fizjologia sprawia, że u zdrowego człowieka w zatokach nie ma bakterii. Jednak w przypadku infekcji lub pojawienia się stanu zapalnego dochodzi do obrzęku błony śluzowej wyścielającej zatoki. To właśnie na skutek tego obrzęku może dojść do zablokowania ujścia zatok do jamy nosowej i gromadzenia wydzieliny. W efekcie możesz odczuwać silne bóle zatok i głowy, które nasilają się jeszcze przy pochylaniu. Nadmiar zgromadzonej wydzieliny w zatokach będzie również dogodnym środowiskiem do namnażania się bakterii i wirusów. Tu będą dalej rozwijać się zakażenia.

Zazwyczaj infekcja wirusowa zatok ma dużo łagodniejszy przebieg od infekcji bakteryjnej i często przechodzi bez konieczności stosowania leków. Ale forma bakteryjna przechodzi dużo ciężej i może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zapalenia zatok.

profilaktyka zatok

Jak dbać o zatoki zimą?

Jesień i zima to czas, kiedy zatoki są bardziej narażone na infekcje. Żeby się ich ustrzec warto jest pamiętać, żeby w chłodne dni zawsze nosić ciepłe nakrycie głowy i unikać wychodzenia na zewnątrz z niedosuszonymi włosami.

Żeby odpowiednio nawilżyć zatoki można wspomagać się inhalacjami parą wodną. Przy problemach z katarem do wody można dodać parę kropli olejków eterycznych. Na odpowiednie nawilżenie zatok pomogą też wizyty w saunach parowych i gorące kąpiele i oczywiście prawidłowe nawodnienie organizmu.

Zobacz też, czy sauna jest dobra na przeziębienie: Sauna na katar i przeziębienie: szkodzi czy pomaga?

Czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na naturalną odporność błon śluzowych, oprócz ich przesuszenia, jest też zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też, żeby chronić zatoki przed infekcją dobrze jest unikać pyłów, dymu tytoniowego, można rozważyć również zakup oczyszczaczy powietrza do domu.

Często problemy z zatokami bywają też efektem źle leczonej alergii. Wtedy zapalenie zatok może być powikłaniem niedoleczonych objawów alergii. Dlatego w przypadku alergików warto zwrócić uwagę na regularne zażywanie leków i możliwie najskuteczniejsze odseparowanie się od alergenów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że problemy z zatokami mogą nawracać również ze względu na częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniachlub przestrzeniach o niskiej wilgotności. W naszym klimacie tak naprawdę cały sezon grzewczy (jesień i zima) jest czasem, kiedy w domach i mieszkaniach zwykle jest bardzo niska wilgotność. Z kolei latem często mamy do czynienia z klimatyzacją. Dlatego też przy częstych problemach z zatokami warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza lub starać się podnosić wilgotność w mieszkaniach domowymi sposobami, np. położyć mokry ręcznik na kaloryferze.

zatoki profilaktyka

Przy łagodnych infekcjach zatok pomocne może okazać się ich płukanie. Jest to stosunkowo prosty zabieg, który pomoże oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny i zniwelować uczucie ucisku. Kiedy zatoki zaatakuje infekcja bakteryjna niestety leczenie wymaga przyjmowania antybiotyku, żeby całkowicie pozbyć się infekcji. W infekcjach wirusowych lub dodatkowo w infekcjach bakteryjnych można zastosować preparaty działające objawowo. Ułatwiają one schodzenie wydzieliny z zatok, obkurczają naczynia krwionośne w błonie śluzowej powodując mniejszą produkcje wydzieliny i hamują rozwój stanu zapalnego.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek