Multiwitamina - Zestaw witamin i minerałów

  (153)

Multiwitamina, czyli zestaw witamin i minerałów to preparat, po który chętnie sięgamy. Jedna tabletka zawiera wszystko, co organizmowi potrzeba (jak obiecują producenci). Jednak nie znaczy to, że wystarczy wybrać pierwszy lepszy suplement. Multiwitaminy powinny być dobrane do Ciebie.

Sortuj według
Kompleksy witamin

Kompleksy witamin

Multiwitamina — kompleksowe działanie

Multiwitamina działa kompleksowo, ponieważ zestaw witamin zazwyczaj uzupełniono składnikami zwiększającymi ich przyswajalność. Aby jednak suplement faktycznie pomógł Twojemu organizmowi, musisz przyjmować minerały i witaminy w tabletkach w odpowiednich dawkach. Zanim kupisz zestaw witamin i minerałów, skonsultuj się z dietetykiem albo lekarzem i zrób odpowiednie badania.

Multiwitamina – jaki powinien być skład?

Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej! Nie ma sensu zażywanie danej multiwitaminy, jeśli w jej składzie znajdziesz pierwiastki, które się wzajemnie wykluczają albo osłabiają swoją siłę działania. Takie złe połączenia to np.:

Z kolei inne składniki warto przyjmować razem, ponieważ zwiększają swoją biodostępność i przyswajalność. Kombinacje, które są wskazane, to:

Zwróć też uwagę, w jakiej postaci występuje dany pierwiastek. Np. magnez najlepiej się wchłania jako cytrynian, asparaginian lub mleczan. Minerały w tabletkach, w których znajduje się tlenek lub węglan magnezu, mają znacznie mniejszą przyswajalność.

Zestaw witamin i minerałów — kiedy należy przyjmować?

Twój organizm najlepiej wie, kiedy czegoś mu brakuje. Z tego powodu warto obserwować siebie. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Sucha skóra może świadczyć o niedoczynności tarczycy, ale też o niedoborze kwasów omega-3, a pękające naczynka — witaminy C. Utrata włosów to objaw braku wapnia lub biotyny. Skurcze mięśni łydek i drganie powiek często świadczą o niedoborze magnezu, a białe plamki na paznokciach znamionują niski poziom cynku i krzemu.

Jeśli jesteś osłabiony, zmęczony, nerwowy albo niepokoi Cię stan Twojej skóry, warto zrobić chociażby morfologię. Wyniki badań pomogą Twojemu lekarzowi wybrać dla Ciebie zestaw witamin i minerałów. Pamiętaj jednak, że łykanie multiwitaminy nie zastąpi zdrowej diety i aktywności fizycznej.

U kogo najlepiej sprawdzi się przyjmowanie zestawu witamin i minerałów

Jeśli z powodu niedoborów musisz przyjmować kilka witamin i minerałów, multiwitamina może się okazać dobrym rozwiązaniem. Większość z nas woli bowiem łykać jedną tabletkę czy pigułkę zamiast wielu różnych.

Multiwitamina — dlaczego kobiety szczególnie powinny zadbać o odpowiednie suplementowanie?

Wszystkim kobietom zależy na zdrowym i ładnym wyglądzie. Jednak bez odpowiedniego poziomu witamin i minerałów naturalne kobiece piękno gaśnie! Zestaw witamin i minerałów dla kobiet powinien zawierać:

  • witaminę C (działa przeciwzmarszkowo),
  • witaminę E (spowalnia starzenie się),
  • kwas foliowy (niezbędny, jeśli planujesz ciążę!),
  • żelazo (tracisz je w czasie każdej miesiączki),
  • kompleks witamin D+K oraz wapń (szczególnie po menopauzie).

Marki powiązane z kategorią: Kompleksy witamin