Jak uniknąć odmrożenia skóry na stoku? Najlepsze preparaty ochronne

14. 2. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • pielęgnacja ciała

Zimowe miesiące to rodzinnych wyjazdów na narty oraz wielogodzinnych zabaw na śniegu i mrozie. Jest to również czas, kiedy Twoja skóra jest wyjątkowo narażona na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak niska temperatura, wiatr, czy wilgoć. Wszystkie te czynniki sprzyjają powstawaniu odmrożeń skóry. Czym zatem są odmrożenia skóry? Jak im zapobiegać? Czy same kremy ochronne do twarzy wystarczą? Zobacz, jak uniknąć odmrożenia skóry na stoku i podczas innych zimowych aktywności na świeżym powietrzu.

Odmrożenia skóry – w czym tkwi problem?

Odmrożenie, to nic innego, jak efekt szkodliwego działania zimna na naszą skórę. Wbrew pozorom, temperatura powietrza wcale nie musi spaść znacznie poniżej 0, żeby spowodować powstanie odmrożeń skóry. Już w okolicy 0 stopni Celsjusza, silny wiatr i duża wilgotność mogą spowodować uszkodzenie skóry. Z tego powodu problem ten nie dotyczy tylko wspinaczy wysokogórskich, ale również amatorów długich zimowych spacerów nad Bałtykiem.

Okolice ciała, które najczęściej ulegają odmrożeniom to ręce, stopy, uszy oraz nos, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na działanie niskiej temperatury. Dlatego też tak często zdarzają się np. odmrożenia skóry twarzy. Tak więc, o te okolice warto dbać wyjątkowo!

dziecko na śniegu

Kiedy możesz podejrzewać, że doszło do odmrożenia skóry?

Oto najczęstsze objawy, jakie towarzyszą odmrożeniu skóry:

 • skóra staje się blada lub sina,
 • pojawiają się zaburzenia czucia, mrowienie i ból,
 • na skórze mogą pojawić się pęcherze wypełnione płynem, które po czasie wysychają i złuszczają się,
 • gdy odmrożenie sięga głęboko, skóra z powodu martwicy przybiera sino-szarą barwę,
 • w zaawansowanych przypadkach na powierzchni skóry tworzą się krwiste pęcherze.

Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą.

Jak chronić się przed odmrożeniami?

W czasie zimy nasza skóra wymaga szczególnej uwagi, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Idealny krem na zimę powinien nie tylko chronić skórę przez wpływem niskiej temperatury, ale również intensywnie ją pielęgnować. Istnieje jest wiele produktów, które przeznaczone są do stosowania właśnie zimą. Na co zwrócić uwagę wybierając taki krem?

Istnieją dwa typy kremów, w zależności od proporcji wody i oleju:

 • emulsja typu olej w wodzie O/W – substancja tłusta jest rozproszona w wodzie w postaci małych  kropelek,
 • emulsja typu woda w oleju W/O − podstawę kremu stanowi faza olejowa, do której dodaje się niewielką ilość wody

Kremy typu olej w wodzie, dzięki dużej zawartości wody, łatwo rozprowadzają się na skórze, nawilżają ją, nie pozostawiają tłustej, błyszczącej warstwy na jej powierzchni. Niestety, w czasie zimy taki krem może nie spełniać Twoich oczekiwań i może on nawet powodować wysuszenie skóry.

Jeśli Twoja skóra narażona jest na długotrwałe zimno, na przykład podczas jazdy na nartach, wybierz tłusty krem ochronny do twarzy. Kosmetyk taki tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę, która zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem zimna. Klasycznym przykładem takiego kremu jest tak zwany „cold cream”, który według historycznej receptury składa się z wosku pszczelego, oliwy z oliwek i wody różanej.

krem do twarzy

Współczesne kremy na zimę zawierają wiele różnych składników, od tych naturalnych, po ich sztuczne zamienniki.

Do najczęściej stosowanych substancji tłustych w kremach na zimę należą:

olej

 • wazelina,
 • olej parafinowy,
 • olej sojowy,
 • olej z jojoba,
 • olej z awokado,
 • olej z wiesiołka,
 • olej kokosowy
 • olej ze słodkich migdałów.

To właśnie dzięki takim składnikom skutecznie zabezpieczysz skórę przed odmrożeniami. Dodatkowo, kremy na zimę zawierają różne substancje odżywcze, takie jak panthenol, który łagodzi podrażnienia oraz witaminy A i E, lanolinę, czy wyciąg z nagietka. Kupując krem ochronny na zimę, zwróć koniecznie uwagę na to, żeby w swoim składzie zawierał również filtr ochronny przeciwko promieniom UV. Pamiętaj, że zimą również jesteś narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Sprawdź, jak zregenerować skórę po zimie.

kobieta na stoku

Nawet pozornie lekkie odmrożenie skóry może sprawiać trudności w leczeniu (o tym, jak leczyć odmrożenia skóry pisała dr Klaudia w tekście: odmrożone uszy po szaleństwie na stoku? Jak sobie z nimi radzić?). Warto pamiętać, że same odmrożenia nierzadko pozostawiają trwałe ślady w postaci zaburzeń czucia, nadwrażliwości skóry na zimno czy owrzodzeń. Tak więc nie bagatelizuj nawet najmniejszych objawów i nie oceniaj samodzielnie czy jest to lekkie odmrożenie, czy coś poważniejszego. 

Najważniejsza w tym wypadku jest profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu odmrożeń. Wybierając się na zimowy wyjazd nie zapomnij o odpowiednim kremie, który zadba o Twoją skórę w trudnych warunkach.

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

Więcej artykułów na ten temat