Jak wygląda liszaj? Objawy w 50% przypadków pojawiają się w buzi!

19. 9. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • objawy
Jak wygląda liszaj? Objawy w 50% przypadków pojawiają się w buzi!

Liszaj płaski ma bardzo wiele odmian. Nawet 50% przypadków choroby pojawia się  buzi: na policzkach, języku czy na dziąsłach. Możesz też mieć do czynienia z liszajem płaskim mieszkowym, który atakuje głównie skórę głowy i może prowadzić do łysienia.

Liszaj płaski − przyczyny

Liszaj płaski to dość częsta choroba zapalna. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że w powstawaniu choroby biorą udział m.in. procesy autoimmunologiczne. Liszaj płaski może występować w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej pojawia się u osób pomiędzy 30 − 60 rokiem życia.

Liszaj płaski często towarzyszy innym chorobom, np.  zakażeniu wirusem HCV czy wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego. Czasami choroba może być wywołana przez leki (np. metyldopą, penicylaminą, infliksimabem).

Liszaj − objawy

Liszaj płaski może pojawiać się na gładkiej skórze − najczęściej w okolicy nadgarstków, przedramion czy na grzbietach stóp. Objawy występują często również na tułowiu, ale zwykle nie zajmują twarzy. Tak więc liszaj płaski na twarzy raczej się nie pojawia. Liszaj płaski występuje w wielu różnych odmianach klinicznych − m. in. liszaj płaski przerosły, liszaj płaski mieszkowy, liszaj płaski zanikowy, liszaj płaski pęcherzowy, liszaj płaski nadżerkowy.

Liszaj − objawy

Zmiany skórne mogą występować także na błonach śluzowych − np. w jamie ustnej (w tym na języku), w przewodzie pokarmowym czy okolicy narządów płciowych. Zobacz, też mój artykuł o liszaju twardzinowym: Liszaj twardzinowy − czy jest zaraźliwy? [Lekarz odpowiada]. Liszaj płaski może też pojawić się na paznokciach.

Liszaj płaski na skórze

A jak wygląda ta choroba skórna? Na gładkiej skórze, pojawiają się płasko-wyniosłe, lśniące, fioletowawe grudki, którym bardzo często towarzyszy świąd. Na powierzchni zmian możesz zobaczyć też białawe linie, które nazywa się siateczką Wickhama.

W chorobie tej występuje tzw. objaw Koebnera − nowe zmiany skórne pojawiają się w miejscach urazów mechanicznych (np. powstałych na skutek zadrapania).

Liszaj płaski w jamie ustnej

Liszaj płaski w jamie ustnej przypomina symetrycznie rozmieszczoną, mlecznobiałą siatkę. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się także nadżerki, grudki czy tarczki. Liszaj płaski na języku także się zdarza. Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą powodować świąd, ból czy pieczenie. Na szczęście, zmiany skórne ustępują bez bliznowacenia, pozostawiają jednak przebarwienia pozapalne.

Liszaj płaski w jamie ustnej

Liszaj płaski na paznokciach

Choroba na paznokciach objawia się ścieńczeniem płytki paznokciowej, podłużnym pobruzdowaniem płytek,  i onycholizą, czyli odwarstwienie dystalnej części płytki paznokciowej od łożyska. W rzadkich przypadkach, możesz całkowicie stracić paznokieć lub też możesz zauważyć tzw. skrzydlik − czyli trwały wzrost fałdów skórnych nad płytkę paznokciową, który powoduje ich przedzielenie na pół.

Liszaj płaski na paznokciach

Liszaj płaski mieszkowy

Odmianą liszaja płaskiego, który pojawia się na owłosionej skórze głowy, jest liszaj płaski mieszkowy. Ta choroba polega na tym, że zaczynasz tracić z głowy włosy, a w miejscu łysienia pojawia się bliznowacenie (pierwotne łysienie bliznowaciejące).

Wyróżnia się kilka podtypów liszaja płaskiego mieszkowego − między innymi formę klasyczną, w której ogniska łysienia występują najczęściej w okolicy ciemieniowej i łysienie czołowe bliznowaciejące, które charakteryzuje się symetrycznym przesunięciem linii czołowej włosów i, w części przypadków, także utratą brwi.

Liszaj płaski mieszkowy

Liszaj płaski − leczenie

Jeśli zauważysz objawy liszaja płaskiego na skórze, paznokciach czy w jamie ustnej to koniecznie udaj się do dermatologa. Lekarz od razu rozpozna tym choroby i zleci badanie histopatologicznego wycinka skóry. W leczeniu stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy.

Jeśli leczenie miejscowe nie wystarcza lub występuje ciężka postać liszaja płaskiego, to dermatolog może Ci zapisać doustne glikokortykosteroidy, np. prednizon. Leczeniem drugiego rzutu są retinoidy, czyli  preparaty acytretyne. Do innych metod leczenia należy fototerapia, głównie naświetlania metodą PUVA.

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska