Strach przed chorobami występuje u 4 do 6% ogólnej populacji. W klinikach psychiatrycznych lub medycznych kobiety są diagnozowane pozytywnie 3 do 4 razy częściej niż mężczyźni. Co ciekawe, średni wiek występowania zaburzenia to 20 − 25 rok życia.
Pacjenci nie udają, ani nie chcą odczuwać tego niepokojącego stanu. Dlatego relacja lekarz-pacjent oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku jest niezbędna podczas leczenia pacjenta z hipochondrią.
Strach przed chorobą w czasie pandemii
Niezależnie od tego, czy zmagasz się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, uogólnionym lękiem, czy inną chorobą psychiczną, która jest bardziej nasilona w czasach paniki i dezinformacji, będziesz w stanie przejść przez tę pandemię w ten sam sposób, w jaki przeżywasz wszystko na co dzień. Jednym ze sposobów radzenia sobie z paniką jest unikanie rozmów i dyskusji na temat choroby i stanowcze zakomunikowanie tego innym. Próby utrzymania zdrowego dystansu do sytuacji nie oznaczają rezygnacji z podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej.
Sprawdź też, czym jest FOMO i jak zapanować nad strachem.
Po niezbędne informacje warto sięgać jedynie do sprawdzonych źródeł, bo jak pokazują badania prowadzone na Uniwersytecie w Illinois, media społecznościowe wzmagają niepokój przez co postrzeganie ryzyka wzrasta.
Twoje poczucie ryzyka jest napędzane przez emocje.
„Ryzyko oceniamy na podstawie naszych odczuć bardziej niż na podstawie danych, statystyk i dowodów”
− jak mówi profesor psychologii P. Slovic.
Pewne czynniki mogą zwiększyć lęk i postrzeganie niebezpieczeństwa, zwłaszcza gdy zagrożenie jest nowe i nieznane. Gdy jesteś narażony na alarmujące historie o chorobie i śmierci, spada poczucie kontroli i pojawia się strach.