Lęk przed chorobami − jak poradzić sobie z nim w dobie pandemii?

15. 4. 2020 · 3 minuty czytania

Skąd bierze się lęk przed chorobami? Jak poradzić sobie ze stresem? Jakie czynniki podsycają lęk? Skąd czerpać informacje o chorobach? Szczegóły poznasz w naszym artykule!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Lęk przed chorobami − jak poradzić sobie z nim w dobie pandemii?

Osoby, które odczuwają lęk przed chorobami są szczególnie narażone na stres w czasie, gdy wirus SARS-CoV-2 zbiera swoje żniwa. Panika prowadzi do ryzykownych zachowań czy nawet przyjmowania jedynie wybranych informacji na temat własnego zdrowia. Ma to szereg konsekwencji w wielu dziedzinach życia, w tym społecznej, rodzinnej i prywatnej. Zobacz, jak okiełznać strach przed chorobami w czasie pandemii.

Hipochondria jest nadmiernym i uporczywym strachem przed chorobami lub przekonaniem, że cierpi się na poważną chorobę. Wszystko to nawet mimo zapewnienia ze strony lekarzy, że nie ma powodów do obaw. Czasem nawet wyniki badań diagnostycznych nie są dla hipochondryka przekonujące.

Zaabsorbowanie chorobą jest na tyle intensywne, że powoduje duże cierpienie lub zakłóca codzienne funkcjonowanie i może powodować utratę pracy lub rezygnację z kontaktów towarzyskich.

Sprawdź też leki i tabletki na stres i uspokojenie.

Hipochondria

 

Lęk przed chorobą – czy to już zaburzenie?

Kryteria, które pomagają zdiagnozować chorobę zostały umieszczone w DSM-IV (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Strach lub przekonanie pacjenta, że jego zdrowie ​​jest poważnie zagrożone musi trwać co najmniej 6 miesięcy i mogą mu towarzyszyć określone objawy somatyczne, niejasne objawy lub też całkowity brak objawów. Lęk przed zachorowaniem może się zmienić, np. ze strachu przed zawałem serca na lęk przed chorobami zakaźnymi.

Sprawdź też leki i suplementy na dobry nastrój.

lęk przed chorobami

Zniekształcenie poznawcze podsyca lęk

Osoby z hipochondrią wykazują tendencję do nadmiernej czujności w odniesieniu do normalnych wahań fizjologicznych i odczuć cielesnych. Często błędnie interpretują je jako zagrażające życiu lub na tyle poważne, że poszukują natychmiastowej pomocy lekarskiej. To nadmierne skupienie się na łagodnych objawach (takich jak przyspieszone tętno, pocenie się lub guz na skórze) i zniekształcenie poznawcze powoduje zwiększony lęk. Z niego wynikać mogą częstsze badanie swojego ciała czy ciągłe wizyty u lekarza.

    Strach przed chorobami występuje u 4 do 6% ogólnej populacji.  W klinikach psychiatrycznych lub medycznych kobiety są diagnozowane pozytywnie 3 do 4 razy częściej niż mężczyźni. Co ciekawe, średni wiek występowania zaburzenia to 20 − 25 rok życia.

    Pacjenci nie udają, ani nie chcą odczuwać tego niepokojącego stanu. Dlatego relacja lekarz-pacjent oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku jest niezbędna podczas leczenia pacjenta z hipochondrią.

    strach przed chorobami

    Strach przed chorobą w czasie pandemii

    Niezależnie od tego, czy zmagasz się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, uogólnionym lękiem, czy inną chorobą psychiczną, która jest bardziej nasilona w czasach paniki i dezinformacji, będziesz w stanie przejść przez tę pandemię w ten sam sposób, w jaki przeżywasz wszystko na co dzień. Jednym ze sposobów radzenia sobie z paniką jest unikanie rozmów i dyskusji na temat choroby i stanowcze zakomunikowanie tego innym. Próby utrzymania zdrowego dystansu do sytuacji nie oznaczają rezygnacji z podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej.

    Sprawdź też, czym jest FOMO i jak zapanować nad strachem.

    lęk przed chorobą

     

    Po niezbędne informacje warto sięgać jedynie do sprawdzonych źródeł, bo jak pokazują badania prowadzone na Uniwersytecie w Illinois, media społecznościowe wzmagają niepokój przez co postrzeganie ryzyka wzrasta.

    Twoje poczucie ryzyka jest napędzane przez emocje.

    „Ryzyko oceniamy na podstawie naszych odczuć bardziej niż na podstawie danych, statystyk i dowodów”

    − jak mówi profesor psychologii P. Slovic.

    Pewne czynniki mogą zwiększyć lęk i postrzeganie niebezpieczeństwa, zwłaszcza gdy zagrożenie jest nowe i nieznane. Gdy jesteś narażony na alarmujące historie o chorobie i śmierci, spada poczucie kontroli i pojawia się strach.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora