Blog o zdrowiu psychicznym

  (39)

Umiejętność radzenia sobie z emocjami, budowania relacji międzyludzkich, samoakceptacja – to elementy, na które składa się zdrowie psychiczne. Deficyty w tym zakresie prowadzą do obniżenia jakości życia i negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Przyczyniają się również do rozwoju zaburzeń psychicznych. Jak dbać o dobre samopoczucie i maksymalnie wykorzystywać swój potencjał? Tego dowiesz się z artykułów opublikowanych na naszym blogu!

Blog o zdrowiu psychicznym

Problemy psychiczne najczęściej kojarzą się z poważnymi zaburzeniami takimi jak schizofrenia, nerwica czy fobia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że fachowej pomocy należy szukać, kiedy tylko dostrzeże się pierwsze objawy choroby. Do niepokojących symptomów zaliczają się: problemy z koncentracją, wybuchy złości, poczucie przytłoczenia, zamknięcie w sobie, trudności z wykonywaniem podstawowych czynności.  Co wpływa na zdrowie psychiczne? O tym dowiesz się z naszych artykułów!

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Choć wielu rzeczy nie da się przewidzieć, nad niektórymi można zapanować. O co trzeba się zatroszczyć, aby poprawić swój dobrostan? Ogromne znaczenie ma zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Warto postarać się, by w codziennym menu znalazły się pełnowartościowe posiłki stanowiące źródło witamin i minerałów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dużą rolę odgrywa także sen – na odpoczynek powinno przeznaczać się od 7 do 8 godzin w ciągu doby. Nie wolno zapominać również o regularnej aktywności fizycznej zmniejszającej poczucie rozdrażnienia i apatii.

Zdrowie psychiczne a budowanie relacji

Do istotnych kwestii należą również relacje międzyludzkie. Przebywanie wśród osób wzbudzających skrajne emocje stanowi spore obciążenie psychiczne. W niektórych wypadkach prowadzi do depresji (lub innych poważnych stanów wymagających wsparcia psychologa bądź psychiatry). Jak sobie wówczas radzić? Najlepiej unikać kontaktu z takimi ludźmi. Trzeba nauczyć się też asertywności i wyznaczania wyraźnych granic. Ponadto zaleca się rozmawiać z bliskimi, dzieląc się z nimi swoimi spostrzeżeniami.

Przeczytaj też