Zdrowie psychiczne (36)

Problemy psychiczne najczęściej kojarzone są z poważnymi zaburzeniami, takimi jak schizofrenia, w której pojawiają się m.in. urojenia i słyszenie głosów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pierwsze objawy chorób psychicznych mogą być znacznie łagodniejsze. Pojawiają się problemy z koncentracją, wybuchy złości, poczucie przytłoczenia, zamknięcie w sobie czy kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności. Nie warto bagatelizować takich dolegliwości i udać się do specjalisty, który wspomoże funkcjonowanie w tym trudnym okresie.
Trzeba jednak pamiętać, że podobne dolegliwości wynikać mogą również z nadmiernego stresu i wcale nie prowadzą do chorób psychicznych, ale powodują zaburzenia emocjonalne. W tym dziale na blogu dowiesz się, jak zwalczyć stres oraz poznasz najczęstsze przyczyny zaburzeń emocjonalnych.
Należy mieć świadomość, że choroby psychiczne nie są tym samym co zaburzenia emocjonalne. Mogą one współwystępować lub przekształcać się, jednak istnieje kilka podstawowych różnic między nimi. Przede wszystkim zaburzenia emocjonalne, jak sama nazwa wskazuje, powodują problemy z kontrolą swoich emocji. Zaburzenia psychiczne wiążą się ze znacznie silniejszymi konsekwencjami, jednak warto pamiętać, że objawy chorób psychicznych są bardzo niespecyficzne.

Stres a zdrowie

Często zaburzenia psychiczne mylone są z konsekwencjami, jakie wywiera na nas długotrwały stres. On również powoduje problemy z koncentracją, wahania nastroju czy wybuchy agresji. Szczególnym rodzajem jest stres w pracy czy stres zawodowy, ponieważ działa on permanentnie. W miejscu pracy spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego powinno być ono dla nas maksymalnie komfortowe.
Zdarza się jednak, że ze względu na natłok obowiązków czy mobbing żyjemy w ciągłym napięciu, a to bardzo niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Długotrwały stres może wywołać takie zaburzenia jak nerwica żołądka czy migrena. Szczególnie nerwica objawy ma różnorodne (w zależności od miejsca występowania i indywidualnych predyspozycji), dlatego nie jest łatwo ją rozpoznać.
Powszechnie wiadomo, że każdy z nas ma inne sposoby na stres. Niektórzy biegają, inni wolą się spotkać ze znajomymi, a jeszcze inni wybierają medytacje. Ważne, aby każdy znalazł taką aktywność, która będzie na niego dobrze wpływać. Jednakże czasami zdarza się, że zupełnie nie mamy pomysłu, jak opanować stres i wtedy konieczna okazuje się być wizyta u psychologa. Specjalista pomaga zrozumieć przyczyny złego samopoczucia i znaleźć sposoby, które załagodzą jego skutki.