Strach przed lataniem − jak pokonać go przed wakacjami?

5. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Paraliżuje Cię myśl o lataniu samolotem? Dowiedz się, jak to zmienić. Poznaj statystyki i istotne fakty. Sprawdź, jak zmniejszyć stres i odzyskać równowagę psychiczną!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Strach przed lataniem − jak pokonać go przed wakacjami?

2 godziny w samolocie zamiast kilkunastu godzin w samochodzie to zdecydowanie lepsza alternatywa dla każdego wczasowicza. Co jednak zrobić, kiedy myśl o locie Cię paraliżuje? I czujesz, że za żadne skarby nie wsiądziesz do tej latającej puszki”? Istnieje kilka przydatnych trików i informacji, które mogą Cię przekonać do lotu. Poza tym − statystyki mówią same za siebie. Sprawdź, jak przełamać strach przed lataniem.

Spis treści:

 1. Jak przełamać strach przed lataniem?

Jak przełamać strach przed lataniem?

Nie jesteś jedyną osobą, która zastanawia się, jak zwalczyć strach przed lataniem. Większość pasażerów odczuwa niepokój, a nawet wpada w panikę w momencie wsiadania do samolotu. Osobiście znam kilka osob, które jawnie deklarują, że wolą poruszać się lądem i nic tego nie zmieni. Ale czy warto?

 

Lęk przed lataniem – co musisz wiedzieć, żeby go pokonać:

1. Liczby mówią same za siebie!

Statystyki potwierdzają, że więcej wypadków zdarza się na drodze niż w powietrzu. Zgodnie z informacją przedstawioną na łamach magazynu Newsweek, szansa na utratę życia z powodu katastrofy lotniczej wynosi1:29 milionów! Jazda szosą na rowerze naraża Twoje życie dużo bardziej niż lot samolotem na drugi koniec Europy.

Sprawdź też leki i ziołowe tabletki na stres i uspokojenie.

strach przed lataniem u mężczyzn

 

2. Latanie z zaufaniem

Linie lotnicze British Airways organizują kursy dla pasażerów (obecnych i potencjalnych) „Flying with confidence”, czyli latanie z zaufaniem. Kursy odbywają się w różnych miejscach na całym świecie. Są prowadzone przez pilotów British Airways i personel pokładowy, który wspierany jest przez psychologa klinicznego. Podczas kursu ujawniane są mity i tajemnice latania.  

Osoby, które biorą udział w kursach widzą, że ich strach przed lataniem nie jest czymś niespotykanym. Pod koniec wybranych kursów odbywa się lot, na którym można przećwiczyć wszystkie wskazówki i mechanizmy radzenia sobie ze stresem. Na platformie YouTube można obejrzeć krótki wywiad z pilotem British Airways prowadzącym kurs „Latanie z zaufaniem”. Tytuł filmiku to: Pilot tells us why you shouldn't be afraid of flying (pilot opowiada dlaczego nie powinienieś bać się latać samolotem).

3. Procedury bezpieczeństwa

Na pewno zauważyłeś, że procedury bezpieczeństwa w lotnictwie są rozbudowane, a przepisy bardzo szczegółowe. Dodatkowo, kontrole maszyn muszą odbywać się regularnie, a piloci są wyszkolonymi profesjonalistami.

 Sprawdź też, jak myśleć pozytywnie.

  Piloci samolotów pasażerskich przechodzą długie, trudne testy, muszą spełniać odpowiednie kryteria zdrowotne, psychiczne i fizyczne. W trakcie przygotowywania się do zawodu zdobywają wiedzę z zakresu m.in. medycyny lotniczej, prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji i radionawigacji, zasad lotu, elektroniki pokładowej, planowania i monitoringu lotu i osiągów samolotu. Muszą wylatać w sumie 1500 godzin, w tym 300 godzin w IR(A) oraz 200 godzin w załodze wieloosobowej zanim wsiądą do samolotu z kabiną pełną pasażerow. Zaufanie do pilota zmieni komfort każdego lotu, na który się zdecydujesz. Piloci są ponownie trenowani i testowani co pół roku przez cały czas trwania ich kariery.

  Sprawdź też leki i zioła wspomagające dobry nastrój.

  strach przed lataniem u dzieci

   

  4. Konstrukcja samolotu jest dobrze przemyślana

  Gdy zawodzi jeden z mechanizmów, są inne, które mogą wesprzeć pilotów w razie awarii. Systemy ostrzegawcze w samolocie informują o wszelkich usterkach, a także o innych samolotach w pobliżu. Pracownicy najbliższych wież lotnicznych są gotowi na wszelkie alarmowe komunikaty i ewentualne wsparcie. Cała załoga jest w samolocie po to, żeby dbać o komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

  5. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz

  Według specjalistów najlepszym sposobem na zminimalizowanie lęku przed podróżą samolotem jest wiedza na temat maszyny. Chodzi o zrozumienie jej zachowania w powietrzu − pomaga to kontrolować ewentualne napady paniki (na przykład w razie większych turbulencji czy nagłego obniżania pułapu maszyny).

  Wieloletni pilot, kapitan S. Allright mówi:

  „Wszystkie turbulencje są powodowane przez naturę i są całkowicie bezpieczne (...)  samolot został skonstruowany tak, aby wytrzymać nawet najgorsze turbulencje. Jeśli masz zapięty pas bezpieczeństwa, zawsze jesteś całkowicie bezpieczny”.

  lęk przed lataniem

   

  6. Techniki uspokajające

  Na koniec warto pomyśleć o metodach uspokajających umysł i ciało. Pomogą Ci bezboleśnie przetrwać lot. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia, które odwracają uwagę i praca nad kontrolowaniem negatywnych myśli. Po tabletki uspokajające można sięgnąc już na kilka dni przed lotem. Do wyboru są między innymi: D-Stress booster w saszetkach, Seltaren w kapsułkach lub Positivium w tabletkach.

   Więcej artykułów na ten temat

   • Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.
   • Nadmierny stres osłabia funkcje mobilizacyjne organizmu, generując negatywne skutki psychologiczne, behawioralne oraz zdrowotne. W leczeniu stresu pomoże terapia lub rozwiązania farmakologiczne.
   • Stresujące wydarzenia w życiu mogą spowodować zaburzenia adaptacyjne. Jak poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora