Porady lekarza na łojotokowe zapalenie skóry [LECZENIE]

27. 10. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Porady lekarza na łojotokowe zapalenie skóry [LECZENIE]

Jesienią i zimą wiele problemów dermatologicznych się zaostrza. Jedną z chorób, której objawy nasilają sie w tym czasie jest łojotokowe zapalenie skóry. Objawy tej choroby są dosyć uciążliwe, a w dodatku lubią nawracać. Czy można skutecznie wyleczyć łojotok? Jakie są metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry?

Czy to na pewno łojotok? Poznaj charakterystyczne objawy

Rumień, uporczywy świąd skóry, tłuste, lepkie łuski na owłosionej skórze głowy i łuszcząca się skóra w uszach oraz między brwiami… czy znajome są Ci takie objawy? Jeśli tak, może to oznaczać, że jesteś jedną z osób chorujących na łojotokowe zapalenie skóry. Pamiętaj, że te symptomy zawsze wymagają konsultacji dermatologicznej!

Czy wiesz, że...

Łojotok nierzadko do złudzenia przypomina inne choroby skóry, takie jak łuszczyca czy wyprysk. Idź do lekarza, by ten postawił prawidłową diagnozę.

Łuszczyca dotyka zarówno niemowląt, jak i osób dorosłych, a jej postać ma wpływ na wybór metody leczenia.

Podstawowe informacje, w tym objawy i przyczyny choroby, zostały opisane w poprzednim artykule pt. Łojotokowe zapalenie skóry głowy - najważniejsze informacje.

Ciemieniucha: dziecięca odmiana łojotokowego zapalenia skóry głowy

Jedną z form łojotoku u dzieci jest ciemieniucha, która pojawia się w pierwszych tygodniach życia. Tłuste, nawarstwione i miękkie strupy na głowie niemowlęcia poza tym, że mogą Cię niepokoić, nie wywołują u niego żadnych przykrych objawów.

Ciemieniucha jest jedyną formą łojotokowego zapalenia skóry głowy, która z czasem mija samoistnie. Zwykle poza prawidłową pielęgnacją skóry niemowlęcia, choroba ta nie wymaga leczenia. W niektórych, bardziej nasilonych przypadkach lekarz może zalecić Ci pielęgnację głowy Twojego malucha np. oliwą salicylową o działaniu keratolitycznym (złuszczającym).  W ten sposób łatwiej pozbędziesz się nawarstwionych łusek.

dziecko z łzs

Łojotokowe zapalenie skóry głowy: leczenie u dorosłych

U dorosłych łojotokowe zapalenie skóry zawsze wymaga leczenia, ponieważ ma charakter przewlekły z tendencją do zaostrzeń i nawrotów. Leczenie jest wielokierunkowe i w dużej mierze polega na łagodzeniu objawów, ponieważ bardzo trudno tę chorobę całkowicie wyeliminować.

W terapii łojotokowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę odgrywa Twoja systematyczność, dlatego jeśli zmagasz się z wypryskiem, zawsze stosuj się do zaleceń dermatologa. Pamiętaj, że chociaż łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba przewlekła, prawidłowe leczenie oraz właściwa pielęgnacja pozwalają zmniejszyć uporczywe objawy i cieszyć się piękną i zdrową skórą!

1. Leczenie za pomocą leków przeciwgrzybiczych

Jedną z przyczyn zaostrzenia się objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy jest nadmierna kolonizacja skóry drożdżakami Malassezia. W związku z tym podstawową formą leczenia są szamponyprzeciwgrzybicze.

By szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy mógł spełnić swoją rolę, przed spłukaniem go przez kilka minut pozostaw na głowie pianę. W ten sposób w pełni wykorzystasz jego lecznicze działanie.

W przypadku zmian skórnych na twarzy, np. w fałdach nosowo-wargowych, w okolicy uszu lub brwi, lekarz może zapisać Ci preparaty przeciwgrzybicze w formie kremów lub maści.

2. Leczenie za pomocą substancji przeciwzapalnych

W związku z silnym stanem zapalnym kolejną grupą substancji stosowanych w łojotokowym zapaleniu skóry są preparaty przeciwzapalne. Najczęściej są to miejscowe glikokortykosteroidy, które bardzoszybko redukują objawy zapalenia. Niestety substancje te mimo wielu zalet mają też sporo działań niepożądanych.

Działania niepożądane preparatów przeciwzapalnych:

  • trądzik posterydowy
  • ścieńczenie skóry (skóra pergaminowa)
  • teleangiektazje (obecność poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych)

Pamiętaj, by nigdy nie stosować glikokortykosteroidów na własną rękę!

3. Leczenie za pomocą substancji keratolitycznych (złuszczających)

Jeśli masz wyprysk łojotokowy skóry, spory kłopot może sprawiać Ci to, że skóra nadmiernie się łuszczy (w postaci grubych, tłustych łusek) najczęściej w miejscach widocznych, takich jak włosy, twarz czy uszy. By zminimalizować te objawy, lekarz może włączyć do leczenia preparaty o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym. Dzięki nim pozbędziesz się grubej warstwy rogowej naskórka.

Do złuszczania skóry wykorzystuje się takie substancje, jak:

  • mocznik
  • kwas mlekowy
  • kwas salicylowy

4. Leczenie za pomocą preparatów łączonych

W dermatologii bardzo popularne są preparaty łączone, czyli takie, które zawierają kilka substancji aktywnych jednocześnie. Leczenie nimi jest prostsze i znacznie skraca okres terapii, co pozwoli Ci szybciej osiągnąć pożądane efekty.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska