Dieta przy atopowym zapaleniu skóry [Porady lekarza]

5. 7. 2017 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
Dieta przy atopowym zapaleniu skóry [Porady lekarza]

Atopowe zapalenie skóry to powszechna, nawrotowa choroba zapalna skóry, o początku zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. W ostatnich doniesieniach naukowych, wiele mówi się na temat wpływu diety na przebieg choroby.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest już chorobą cywilizacyjną. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która rozpoznawana jest aż u 10-15% dzieci w krajach rozwiniętych! Od wielu lat obserwuje się coraz więcej zachorowań.

Istnieje wiele teorii na temat mechanizmu powstawania atopowego zapalenia skóry, a niektóre aspekty nadal pozostają tajemnicą dla naukowców i lekarzy. Wiadome jest, że na powstawanie choroby wpływa bardzo wiele różnorodnych czynników, w tym predyspozycja genetyczna.

Nadwrażliwość skóry na czynniki środowiskowe z nadprodukcją przeciwciał IgE, czy suchość skóry z uporczywym świądem to tylko niektóre z cech wyprysku atopowego.

Bardzo często spotykane jest również:

  • nawrotowe zapalenie spojówek,
  • zapalenie brodawek sutkowych
  • zapalenie czerwieni wargowych.

Choroba istotnie wpływa na jakość życia. Jej objawy są dosyć uporczywe i choćby z tego powodu, często w mojej praktyce dermatologicznej spotykam się z pacjentami cierpiącymi na AZS.

AZS: co wpływa na przebieg choroby?

Na podstawie wieloletnich obserwacji wybrano czynniki, które wpływają na przebieg choroby - na częstość nawrotów, ciężkość objawów i samopoczucie pacjentów. 

AZS zaostrzają najczęściej pokarmy, alergeny powietrznopochodne, czynniki infekcyjne (bakterie, wirusy, grzyby), a także nieunikniony w codziennym życiu stres. 

Pamiętaj, że każda terapia powinna być ustalana indywidualnie. Dermatolog oceni między innymi: ciężkość choroby, wiek, czynniki dodatkowe, a także preferencje pacjenta. Kluczowe znaczenie ma też właściwa pielęgnacja skóry. Oprócz przepisanego przez lekarza leczenia ogólnego czy miejscowego, warto stosować odpowiednio dobrane emolienty. Systematyczna pielęgnacja pomoże w odbudowie bariery naskórkowej – dzięki temu nawroty choroby będą rzadsze i łagodniejsze. 

Styl życia, w tym nawyki żywieniowe, to ważne czynniki, które wpływają nie tylko na stan Twojego zdrowia, ale i jakość skóry.

Wpływ produktów żywieniowych na powstawanie chorób to temat dość kontrowersyjny w środowisku medycznym.

Mimo to istnieje wiele doniesień naukowych, które mówią o wpływie produktów żywieniowych na nawroty atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry a alergia pokarmowa

Moi pacjenci (albo ich rodzice) często pytają, jaką dietę wybrać, żeby zapobiegać zaostrzeniom zmian skórnych, a przy tym zachować odpowiedni bilans składników odżywczych.

Udowodniono, że u dużej części pacjentów z AZS występuje alergia pokarmowa. Za najczęściej występujące uczulenia w tej grupie chorych uznaje się:

  • jajko kurze,
  • mleko,
  • pszenice,
  • soję,
  • orzeszki ziemne.

Warto jednak pamiętać, że stwierdzenie uczulenia na dany pokarm nie jest równoznaczne z klinicznie istotną alergią pokarmową. Mówiąc prościej – alergia nie musi być przyczyną wysiewów nowych zmian skórnych. Jeśli chcesz potwierdzić, czy rzeczywiście alergen pokarmowy ma istotny wpływ na obraz choroby, wykonaj dodatkową diagnostykę alergologiczną. Dodam, że największe ryzyko współwystępowania alergii pokarmowej z atopowym zapaleniem skóry jest u niemowląt z ciężkim przebiegiem choroby.

Rezygnować z jedzenia jajek czy mleka? Diety eliminacyjne przy AZS

Nie stosuj diet eliminacyjnych na własną rękę. Ne wszystkich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry jest to wskazane!

Często rodzice samodzielnie ograniczają niektóre grupy pokarmów u dzieci, wykluczając najczęściej nabiał i jajka, chociaż niekoniecznie wpływają one na zmiany skórne. Może to doprowadzić do niedoborów żywieniowych, szczególnie w przypadku młodych pacjentów, którzy potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety do prawidłowego rozwoju.

Prewencyjne, restrykcyjne diety eliminacyjne mogą być przyczyną gorszego samopoczucia. Generują stres i mogą prowadzić do niedoboru witamin, wapnia czy żelaza, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Tylko u niektórych pacjentów, z potwierdzoną alergią pokarmową, konieczna jest eliminacja wybranych pokarmów po konsultacji z lekarzem. 

Udowodnione korzyści może przynieść natomiast ograniczenie spożywania żywności z dodatkiem konserwantów czy sztucznych barwników oraz żywności typu fast food. 

Zalecenia żywieniowe dla chorych na atopowe zapalenie skóry

Nie ma określonej diety dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Zadbaj jednak o utrzymanie prawidłowej flory jelitowej – jest to szczególnie ważne u dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli masz AZS i spodziewasz się dziecka albo właśnie zostałaś mamą,  wskazany jest przedłużony okres karmienia piersią oraz stosowanie probiotyków. Zachowaj zdrowy rozsądek przy doborze produktów żywieniowych, a decyzje o eliminacji wybranych składników diety należy podejmuj wspólnie z lekarzem. 

Klaudia Dopytalska