Problemy z erekcją w młodym wieku – poznaj najczęstsze przyczyny

4. 7. 2017 · Dominika Misztal · 5 minut czytania
 • zdrowie intymne mężczyzny
 • choroby
Problemy z erekcją w młodym wieku – poznaj najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną problemów z erekcją u mężczyzn do 35. roku życia jest podłoże psychologiczne: blokada przed stosunkiem, lęk przed zaspokojeniem partnerki, a także stres i przepracowanie. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji po 26. roku życia, przyczyn mogą poszukiwać także problemach urologicznych, krążeniowych (nadciśnienie tętnicze) lub cukrzycowych.

Problemy z erekcją wśród mężczyzn w Polsce

Mężczyzna, który cierpi na zaburzenia erekcji nie może utrzymać członka we wzwodzie, przez co nie jest zdolny do odbycia zadowalającego stosunku seksualnego, a nawet samej penetracji. 

Z raportu Vedi Clinic z 2016 roku wynika, że ponad 3 miliony mężczyzn w Polsce ma problemy z erekcją. Wśród nich 5% stanowią mężczyźni w wieku 18-25 lat, a aż 35% - w wieku 26 - 35 lat.

 

Co ciekawe, aż 26% mężczyzn z impotencją to palacze. Najczęstszymi przyczynami biologicznymi, wpływającymi na brak erekcji, są problemy urologiczne, zaburzenia lipidowe, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca.Problem ten w dużym stopniu dotyczy więc mężczyzn stosunkowo młodych. Choć najczęściej brak erekcji w młodym wieku ma swoje podłoże w psychice mężczyzny, niewykluczone jest, że problem może mieć charakter fizjologiczny.

Zaburzenia hormonalne należą do najrzadziej występujących przyczyn problemów z erekcją, może to być np. hipogonadyzm, hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, czy też niedoczynność przysadki mózgowej.

 

Przyczyny zaburzenia erekcji w młodym wieku

Jeśli masz mniej niżej 35 lat, Twoje problem z erekcją może siedzieć w Twojej głowie.

Co to za blokady psychologiczne?  

 • Boisz się, że nie sprostasz „zadaniu”
 • Jesteś niedoświadczony i masz na tym tle kompleksy
 • Obawiasz się niechcianej ciąży

Jeśli przekroczyłeś już 26 lat i masz problemy z erekcją, to być może:

 • odczuwasz stres związany z codziennymi obowiązkami,
 • jesteś przepracowany,
 • lub masz skłonności do depresji.

Choć „impotencja” u nastolatków ma najczęściej charakter sporadyczny, a jej podłoże leży w głowie (np. brak nastroju, brak podniecenia, problemy z partnerką czy lęk przed stosunkiem czy ciążą), to u mężczyzn powyżej 26. roku życia należy zastanowić się czy w grę nie wchodzą problemy z układem krążenia czy schorzeniami urologicznymi. Trudność z wprowadzeniem członka we wzwód może być też spowodowana stosowaniem leków (w szczególności psychotropowych lub nadciśnieniowych), substancji psychoaktywnych (alkohol, heroina, kokaina, metadon, marihuana czy sterydy). Sprawdź, po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Problemy z erekcją, jako działanie niepożądane stosowanych leków, dotyczy około 25% mężczyzn. Do najczęstszych leków, mogących powodować lub pogłębiać ten problem u młodych mężczyzn, należą leki z grup: przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, obniżających ciśnienie tętnicze - beta blokery. O pojawieniu się takiego problemu w trakcie terapii tymi preparatami należy powiadomić lekarza, ponieważ istnieje możliwość zamiany ich na inne

- wyjaśnia lek.med. Piotr Sobolewski.

Problemy z erekcją a chora prostata - jakie badania wykonać?

Udaj się do urologa. W pierwszym etapie lekarz powinien zbadać Twój układ moczowo-płciowy. W badaniu fizykalnym lekarz może wcześnie rozpoznać zmiany przednowotworowe lub nowotworowe układu moczowo-płciowego, przerost gruczołu krokowego czy problemy z hipogonadyzmem (małe jądra, nieregularny kształt).

Uspokajam - najczęściej przerost prostaty, wpływający na jakość erekcji, dotyczy mężczyzn starszych. Przerost prostaty w młodym wieku może być spowodowany mi.in. zaburzeniami hormonalnymi.

Lekarz powinien także zmierzyć Twoje tętno i ciśnienie krwi, ponieważ problemy z erekcją bardzo często spowodowane są nieprawidłowościami w układzie krążenia.

W dalszej części diagnostyki lekarz może skierować cię na badania laboratoryjne, aby zbadać m.in. poziom hormonów (testosteron, prolaktyna, hormon luteizujący), poziom glukozy we krwi czy hemoglobiny glikowanej HbA1c. Sprawdź, prepraty na obniżenie poziomu cukru

Lekarz może także  zlecić dalsze badania związane z układem krążenia, jeżeli po wywiadzie i badaniu fizykalnym uzna to za wskazane.

Po wyeliminowaniu problemów z erekcją związanych ze schorzeniami, możesz udać się do seksuologa lub psychologa, który może zdiagnozować problemy z erekcją na tle emocjonalnym i psychologicznym. Impotencja może być jednym z objawów depresji, dlatego nie warto lekceważyć diagnostyki psychologicznej czy psychiatrycznej.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Leczenie uzależnione będzie oczywiście od przyczyny zaburzeń, które zostały zdiagnozowane. Jeżeli lekarz stwierdzi, problem z erekcją ma podłoże w psychice, pomóc może szczera rozmowa z partnerką, zapewnienie odpowiedniego nastroju, właściwa stymulacja.

W przypadku, gdy „domowe metody” zawiodą i jeżeli lekarz wykluczył zdrowotne przyczyny impotencji i nie zalecił specyficznego leczenia, możesz sięgnąć po suplementy diety, stosowane doraźnie przed stosunkiem lub regularnie. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli problemy z naturalną erekcją nadal będą występować, warto zwrócić się po pomoc terapeuty lub seksuologa, aby wyeliminować przyczynę problemów ze wzwodem, a nie tylko zwalczać objawy.

Więcej artykułów na ten temat

 • Jak szybko zajść w ciążę?

  Jak szybko zajść w ciążę?

  · 6 minut czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety

  Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.

 • On zimny, ona gorąca, czyli spadek libido u mężczyzny

  On zimny, ona gorąca, czyli spadek libido u mężczyzny

  · 4 minuty czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie seksualne

  Odczuwasz spadek libido? Dowiedz się, jak temu zaradzić. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z psychiatrą lub seksuologiem. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

 • Rodzaje orgazmów: bo rozkosz niejedno ma imię...

  Rodzaje orgazmów: bo rozkosz niejedno ma imię...

  · 7 minut czytania
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne