Problemy z erekcją w młodym wieku – poznaj najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną problemów z erekcją u mężczyzn do 35. roku życia jest podłoże psychologiczne: blokada przed stosunkiem, lęk przed zaspokojeniem partnerki, a także stres i przepracowanie. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji po 26. roku życia, przyczyn mogą poszukiwać także problemach urologicznych, krążeniowych (nadciśnienie tętnicze) lub cukrzycowych.
Spis treści:
Problemy z erekcją wśród mężczyzn w Polsce
Mężczyzna, który cierpi na zaburzenia erekcji nie może utrzymać członka we wzwodzie, przez co nie jest zdolny do odbycia zadowalającego stosunku seksualnego, a nawet samej penetracji.
Z raportu Vedi Clinic z 2016 roku wynika, że ponad 3 miliony mężczyzn w Polsce ma problemy z erekcją. Wśród nich 5% stanowią mężczyźni w wieku 18-25 lat, a aż 35% - w wieku 26 - 35 lat. |
Co ciekawe, aż 26% mężczyzn z impotencją to palacze. Najczęstszymi przyczynami biologicznymi, wpływającymi na brak erekcji, są problemy urologiczne, zaburzenia lipidowe, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca.Problem ten w dużym stopniu dotyczy więc mężczyzn stosunkowo młodych. Choć najczęściej brak erekcji w młodym wieku ma swoje podłoże w psychice mężczyzny, niewykluczone jest, że problem może mieć charakter fizjologiczny.
Zaburzenia hormonalne należą do najrzadziej występujących przyczyn problemów z erekcją, może to być np. hipogonadyzm, hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, czy też niedoczynność przysadki mózgowej.
Przyczyny zaburzenia erekcji w młodym wieku
Jeśli masz mniej niżej 35 lat, Twoje problem z erekcją może siedzieć w Twojej głowie.
Co to za blokady psychologiczne?
- Boisz się, że nie sprostasz „zadaniu”
- Jesteś niedoświadczony i masz na tym tle kompleksy
- Obawiasz się niechcianej ciąży
Jeśli przekroczyłeś już 26 lat i masz problemy z erekcją, to być może:
- odczuwasz stres związany z codziennymi obowiązkami,
- jesteś przepracowany,
- lub masz skłonności do depresji.
Choć „impotencja” u nastolatków ma najczęściej charakter sporadyczny, a jej podłoże leży w głowie (np. brak nastroju, brak podniecenia, problemy z partnerką czy lęk przed stosunkiem czy ciążą), to u mężczyzn powyżej 26. roku życia należy zastanowić się czy w grę nie wchodzą problemy z układem krążenia czy schorzeniami urologicznymi. Trudność z wprowadzeniem członka we wzwód może być też spowodowana stosowaniem leków (w szczególności psychotropowych lub nadciśnieniowych), substancji psychoaktywnych (alkohol, heroina, kokaina, metadon, marihuana czy sterydy). Sprawdź, po czym poznać uzależnienie od alkoholu?
Problemy z erekcją, jako działanie niepożądane stosowanych leków, dotyczy około 25% mężczyzn. Do najczęstszych leków, mogących powodować lub pogłębiać ten problem u młodych mężczyzn, należą leki z grup: przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, obniżających ciśnienie tętnicze - beta blokery. O pojawieniu się takiego problemu w trakcie terapii tymi preparatami należy powiadomić lekarza, ponieważ istnieje możliwość zamiany ich na inne
- wyjaśnia lek.med. Piotr Sobolewski.
Problemy z erekcją a chora prostata - jakie badania wykonać?
Udaj się do urologa. W pierwszym etapie lekarz powinien zbadać Twój układ moczowo-płciowy. W badaniu fizykalnym lekarz może wcześnie rozpoznać zmiany przednowotworowe lub nowotworowe układu moczowo-płciowego, przerost gruczołu krokowego czy problemy z hipogonadyzmem (małe jądra, nieregularny kształt).
Uspokajam - najczęściej przerost prostaty, wpływający na jakość erekcji, dotyczy mężczyzn starszych. Przerost prostaty w młodym wieku może być spowodowany mi.in. zaburzeniami hormonalnymi.
Lekarz powinien także zmierzyć Twoje tętno i ciśnienie krwi, ponieważ problemy z erekcją bardzo często spowodowane są nieprawidłowościami w układzie krążenia.
W dalszej części diagnostyki lekarz może skierować cię na badania laboratoryjne, aby zbadać m.in. poziom hormonów (testosteron, prolaktyna, hormon luteizujący), poziom glukozy we krwi czy hemoglobiny glikowanej HbA1c. Sprawdź, prepraty na obniżenie poziomu cukru
Lekarz może także zlecić dalsze badania związane z układem krążenia, jeżeli po wywiadzie i badaniu fizykalnym uzna to za wskazane.
Po wyeliminowaniu problemów z erekcją związanych ze schorzeniami, możesz udać się do seksuologa lub psychologa, który może zdiagnozować problemy z erekcją na tle emocjonalnym i psychologicznym. Impotencja może być jednym z objawów depresji, dlatego nie warto lekceważyć diagnostyki psychologicznej czy psychiatrycznej.
Jak leczyć zaburzenia erekcji?
Leczenie uzależnione będzie oczywiście od przyczyny zaburzeń, które zostały zdiagnozowane. Jeżeli lekarz stwierdzi, problem z erekcją ma podłoże w psychice, pomóc może szczera rozmowa z partnerką, zapewnienie odpowiedniego nastroju, właściwa stymulacja.
W przypadku, gdy „domowe metody” zawiodą i jeżeli lekarz wykluczył zdrowotne przyczyny impotencji i nie zalecił specyficznego leczenia, możesz sięgnąć po suplementy diety, stosowane doraźnie przed stosunkiem lub regularnie. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli problemy z naturalną erekcją nadal będą występować, warto zwrócić się po pomoc terapeuty lub seksuologa, aby wyeliminować przyczynę problemów ze wzwodem, a nie tylko zwalczać objawy.
Najnowsze artykuły
Ból jąder (ból jądra) – przyczyny, objawy i leczenie
Jądra to ważna część męskiego układu płciowego. Kiedy bez uchwytnej przyczyny pojawia się ból jąder lub jednego z nich, należy odbyć konsultację urologiczną.Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?
Pryszcze w miejscach intymnych mogą obniżyć jakość życia. Najczęściej problem leży w nieodpowiedniej technice golenia lub uczulających kosmetykach. Przewlekłe zmiany są wskazaniem do porady lekarskiej.Zaburzenia erekcji – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami ze wzwodem?
W przypadku jednorazowych problemów z erekcją nie należy doszukiwać się większych problemów zdrowotnych. Jednak, gdy mamy do czynienia z długotrwałymi zaburzeniami, niezbędna będzie wizyta u urologa lub seksuologa.
Przeczytaj także
Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?
Martwisz się, że Twój bliski ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc. Sprawdź, po czym poznać, że ktoś jest uzależniony. Dowiedz się więcej!Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?
Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że około 25% małżonków przyznaje się do zdrady partnera. Jak odbudować swój związek? Zachęcamy do lektury!Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy
Wysoka temperatura, wilgoć czy korzystanie z miejsc publicznych to czynniki sprzyjające infekcjom. Jak uniknąć zapalenia pochwy i cieszyć się wymarzonym urlopem?5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic
Zastanawiasz się nad właściwą metodą antykoncepcji? Sprawdź, jaką skutecznością charakteryzują się poszczególne środki antykoncepcyjne!
Więcej artykułów na ten temat
Masowanie prostaty i męski punkt „G”. Przyjemność i zdrowie w jednym!
· 4 minuty czytaniaCzy wiesz, że masowanie prostaty stymuluje podniecenie? Dowiedz się, czym jest punkt G u mężczyzn. Sprawdź też, jak i gdzie dotykać partnera podczas intymnych zbliżeń!Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
· 7 minut czytaniaOpryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.Wirus HPV − jak można się zarazić?
· 4 minuty czytaniaCzym jest wirus HPV? Jak dochodzi do zakażenia? Jakie objawy świadczą o rozwoju infekcji? Jak diagnozować i leczyć wirusa brodawczaka ludzkiego? Dowiedz się więcej!