On zimny, ona gorąca, czyli spadek libido u mężczyzny

18. 11. 2017 · 4 minuty czytania

Odczuwasz spadek libido? Dowiedz się, jak temu zaradzić. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z psychiatrą lub seksuologiem. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski
On zimny, ona gorąca, czyli spadek libido u mężczyzny

Libido jest bardzo trudne do zdefiniowania, a to może utrudniać rozpoznawanie jego zaburzeń. Jedna z obrazowych definicji opisuje pożądanie w sposób matematyczny jako wypadkową sił, które popychają daną osobę w kierunku zachowania seksualnego i sił, które ją przed tym powstrzymują. Co powoduje spadek libido u mężczyzn?

Co to jest zaburzenie pożądania?

Zaburzenie pożądania seksualnego charakteryzuje się brakiem fantazji seksualnych i dążenia do aktywności seksualnej. Spadkowi libido towarzyszy obniżony nastrój lub postrzeganie tego zaburzenia jako problemu. Według najnowszych amerykańskich badań zaburzenia pożądania dotyczą około 15% mężczyzn w wieku 18 – 59 lat.

Sprawdź domowe sposoby na potencję.

 

 

Jak rozpoznać u siebie spadek libido? Odpowiedz na te pytania:

  1. Czy rzadziej lub wcale nie masz ochoty na seks?
  2. Czy partnerka/partner zwraca uwagę na mniejsze zainteresowanie seksem z Twojej strony?
  3. Czy nie odczuwasz satysfakcji i zadowolenia po stosunku?
  4. Czy zawsze to partner jest osobą inicjującą stosunek? Czy bywasz obojętny na takie zachowania?
  5. Czy zauważyłeś brak jakichkolwiek fantazji erotycznych i myśli o tematyce seksualnej?
  6. Czy kochasz się rzadziej niż 1 – 2 razy w miesiącu?
  7. Czy odczuwasz subiektywne poczucie obniżenia libido?

Jeśli pozytywnych odpowiedzi będzie co najmniej 3, może oznaczać to, że Twoje libido uległo osłabieniu.

Sprawdź, czym jest impotencja psychogenna.

Skąd się bierze spadek libido?

Jakie mogą być przyczyny spadku libido? Zaburzenia mogą mieć podłoże organiczne, ale też psychologiczne lub społeczno-kulturowe. Najczęściej jednak osłabienie pożądania to suma wielu czynników. 

Spadek libido: czynniki organiczne

1.Zaburzenia hormonalne

Spadek libido a tarczyca? Hormony regulują wiele funkcji organizmu i mogą mieć również wpływ na spadek libido.

Na obniżenie pożądania mogą oddziaływać również:

  • małe stężenie testosteronu (hipogonadyzm)
  • podwyższone stężenie prolaktyny (hiperprolaktynemia)
  • zaburzenia funkcji tarczycy (nadczynność lub niedoczynność tarczycy)

Dowiedz się, z czego może wynikać brak ochoty na współżycie u mężczyzn.

2.Choroby

Niektóre choroby również mogą przyczyniać się do zaburzeń libido. Oto niektóre z nich:

  • nowotwory
  • cukrzyca – jest przyczyną zaburzeń erekcji i nefropatii cukrzycowej, powoduje zaburzania uzyskania i podtrzymania wzwodu
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • choroby wątroby – związane są z nadużywaniem alkoholu czy zakażeniem wirusem WZW. Prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej i wzrostu poziomu estrogenów u mężczyzn z jednoczesnym spadkiem poziomu testosteronu
  • choroby nerek
  • choroby zakaźne
  • choroby psychiczne – np. depresja

Sprawdź, jak cukrzyca wpływa na seks.

3.Leki

Również niektóre leki mogą powodować spadek libido, m.in. lit, leki przeciwdepresyjne (SSRI, SNRI) oraz przeciwpsychotyczne.

4.Radioterapia, leczenie chirurgiczne

spadek libido

Przyczyny spadku libido: czynniki psychiczne (psychologiczne)

Spadek libido może mieć nieco bardziej prozaiczne przyczyny. Zmniejszona ochota na seks może pojawić się, gdy jesteś ciągle zmęczony, niewyspany i zestresowany. 

 

 Brakowi ochoty na seks mogą sprzyjać także:

  • urazy i traumy seksualne
  • zaburzenia relacji partnerskich
  • zaburzenia obrazu własnego ciała (dysmorfofobia)
  • zaburzenia identyfikacji płciowej
  • zaburzenia preferencji seksualnych
  • monotonia i nuda
  • mało atrakcyjny partner
  • uzależnienie od pornografii

Przyczyny spadku libido: czynniki społeczno-kulturowe

Mniejsze pożądanie może wynikać także z czynników społeczno-kulturowych i pojawiać się w wyniku błędnej edukacji seksualnej, u osób wychowanych w sposób rygorystyczny (również pod względem religijnym), a także jeśli po prostu przesyciłeś się seksem.

Jak sobie radzić z osłabieniem popędu seksualnego?

Przede wszystkim powinieneś zmodyfikować swój styl życia. Jeśli myślisz już, żeby iść do lekarza, poczekaj 2 – 3 tygodnie i spróbuj unormować swoje codzienne życie. Postaraj się zredukować do minimum poziom stresu, aktywnie wypocząć, pojechać gdzieś na kilka dni i zadbać o swoje życie towarzyskie. Wszystko po to, byś mógł zapomnieć o codziennych problemach. W większości przypadków zmiana stylu życia zaowocuje poprawą i zwiększeniem ochoty na seks.

Jeżeli problem się powtarza, a fizyczne odbycie stosunku jest możliwe, wypróbuj preparaty na libido bez recepty. Zawierają one dehydroepiandrosteron (DHEA), syntetyczny hormon, który w organizmie człowieka przekształca się w testosteron. Taka suplementacja po kilku tygodniach powinna przynieść widoczne efekty i zwiększenie libido.

Do problemu spadku libido warto zaangażować partnera. Razem wyeliminujcie te rzeczy, które Was dzielą, np. nierozwiązane problemy czy konflikty. Porozmawiajcie szczerze o wzajemnych potrzebach, a także o urozmaiceniu życia seksualnego.

Spadek libido a problemy z erekcją. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeżeli problemy z erekcją powtarzają się, a Ty dodatkowo leczysz się już z powodu jednej z wyżej opisach chorób (np. cukrzycy czy nadciśnienia), konieczna jest wizyta u internisty. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad. Spodziewaj się pytań o Twoje aktualne choroby. Powiedz lekarzowi, jakie leki przyjmujesz na co dzień. Spora grupa preparatów jest odpowiedzialna za spadek libido i problemy z erekcją (np. leki na nadciśnienie, leki na potencję czy przeciwdepresyjne).

Jeśli lekarz wykluczy, że na Twój spadek libido mają wpływ choroby przewlekłe lub stosowane leki – idź do psychiatry lub seksuologa, który postawi diagnozę i ustali prawidłowe postępowanie w celu minimalizacji problemu z libido.

 
 
 
 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam...
    Przeczytaj więcej od tego autora