Sucha pochwa to problem prawie co 4. kobiety w Polsce!

13. 7. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • zdrowie intymne kobiety

Kobiety z natury są bardzo wstydliwe i z tego powodu rzadko otwarcie mówią o swoich problemach ze zdrowiem intymnym. Nawet w komfortowym zaciszu gabinetu ginekologicznego, niewiele pań przyznaje się do nieprzyjemnych objawów, wśród których prym wiedzie suchość pochwy! Z czego wynika sucha pochwa? Przyczyny nie zawsze są oczywiste. Co stosować na suchość pochwy, żeby na nowo móc czerpać radość z seksu?

Co to znaczy zdrowa pochwa?

Pochwa kobiety to bardzo wrażliwy narząd. W wieku rozrodczym pochwa pozostaje pod silnym wpływem estrogenów (głównie estradiolu), które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wyściełającego ją nabłonka. Estrogeny wraz z pałeczkami kwasu mlekowego utrzymują też jej prawidłowe, kwaśne pH.

Błona śluzowa zdrowej pochwy jest wilgotna. To jak wygląda śluz, który ją pokrywa, zależy między innymi od fazy cyklu miesiączkowego. Tak dzieje się w idealnych warunkach. Jest niestety wiele czynników, które powodują suchość pochwy.

Zdrowa pochwa - co to znaczy

Uczucie suchości w pochwie: menopauza

Skąd się bierze suchość pochwy? Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej pacjentki skarżą się na tę dolegliwość w okresie menopauzy. Spadek poziomu hormonów płciowych w czasie menopauzy prowadzi do zaburzenia funkcji tkanek, które są od tych hormonów zależne. W tym czasie mogą pojawić się też objawy, jakie daje zanikowe zapalenie pochwy.

Sprawdź też leki preparaty wspomagające leczenie menopauzy.

Poza suchością pochwy, zanikowe zapalenie pochwy to:

  • znaczne ścieńczenie nabłonka pochwy
  • skurczenie i zwężenie pochwy
  • zwiększona podatność pochwy na urazy
  • obniżona produkcja śluzu
  • zmiana pH pochwy

Objawy podobne do menopauzy, w tym nasiloną suchość pochwy, możesz też odczuwać, jeżeli miałaś zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami lub jeżeli jesteś w trakcie hormonalnej terapii nowotworu, np. sutka.

Uczucie suchości w pochwie

Sucha pochwa w młodym wieku

Mimo, że uczucie suchości w pochwie najczęściej dotyczy kobiet w wieku menopauzalnym, dolegliwość ta może spotkać też młodsze pacjentki.

Do najczęstszych przyczyn suchości pochwy w młodym wieku należy karmienie piersią! Niewiele kobiet wie, że problem z bolesnymi stosunkami po porodzie związany jest właśnie z laktacją.

Spadek poziomu estrogenów i wysoki poziom prolaktyny powodują, że seks matki karmiącej może być bolesny. Na szczęście można sobie z tym radzić.

Sprawdź też, czym jest choroba wdowia.

Sucha pochwa w młodym wieku

Jak nawilżyć pochwę?

Jeżeli borykasz się z problemem suchej pochwy, zwróć uwagę na prawidłową pielęgnację. Błona śluzowa pochwy jest bardzo delikatna i zbyt agresywne środki do higieny intymnej, mogą ją podrażnić. Nie używaj preparatów zawierających silnie zasadowe mydła. One zaburzają pH i są przyczyną suchej pochwy.

W drogeriach szeroko dostępne są różnego rodzaj lubrykanty i żele intymne, które doraźnie łagodzą uczucie suchości pochwy. Bądź jednak rozważna przy ich wyborze, bo wiele z nich zawiera różne zapachowe dodatki. Te mogą podrażnić pochwę i nasilić jej suchość.

Czym nawilżyć pochwę? Poproś o radę swojego ginekologa lub położną. Oni pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt. Łagodne działanie mają żele na bazie wody czy gliceryny z dodatkiem substancji łagodzących, takich jak kwas hialuronowy czy substancji antyseptycznych.

Pamiętaj jednak, że lubrykant jest tylko doraźnym działaniem, które nie usuwa przyczyn suchej pochwy.

Jak nawilżyć pochwę

Więcej na temat lubrykantów możesz przeczytać w artykule: Może być jeszcze rozkoszniej. Lubrykanty − jak je stosować podczas seksu?

Leczenie suchości pochwy

Pamiętaj, żeby nie leczyć się na własną rękę. Dlatego w razie wystąpienia suchości pochwy, udaj się do ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Zastanawiasz się, jak można leczyć tę dolegliwość? Jednym ze sposobów łagodzenia suchości pochwy jest stosowanie specjalnych tabletek i globulek dopochwowych, które zawierają miejscowo działające estrogeny oraz bakterie kwasu mlekowego. Dzięki takiej kuracji, nabłonek pochwy regeneruje się i na nowo produkuje odpowiednią ilość śluzu.

Sprawdź też, czym jest anorgazmia.

Leczenie suchości pochwy

Ginekolog może zalecić również stosowanie globulek z kwasem hialuronowym, który ma silne właściwości nawilżające. Niekiedy nie ma wcale potrzeby stosowania leków. Wystarczą natomiast pewnie modyfikacje Twojego stylu życia.

Jeśli zażywasz leki i cierpisz na suchość pochwy, zgłoś to lekarzowi! Ginekolog pomoże Ci rozwiązać ten problem. Do leków nasilających uczucie suchości w pochwie należą między innymi leki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie czy antyalergiczne.

Sucha pochwa przynajmniej raz w życiu dotyka każdą kobietę, dlatego nie warto wstydzić się tego problemu! Nie tłumacz swoich dolegliwości menopauzą lub stresem i nie przyjmuj „że tak po prostu ma być”. Udaj się do lekarza i szukaj przyczyn problemu. Dzięki fachowej opiece możesz wyleczyć problem suchości pochwy i na nowo cieszyć się zdrowiem intymnym.  

Więcej artykułów na ten temat