Dopasowanie seksualne - prawda czy mit?

28. 5. 2020 · 4 minuty czytania

Dopasowanie seksualne to nie mit. Ono naprawdę istnieje i to na dwóch poziomach – cielesnym oraz psychologicznym. Jak poprawić atmosferę w sypialni? Sprawdź!sp

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Dopasowanie seksualne - prawda czy mit?

Dopasowanie seksualne partnerów to nie mit. Istnieje kilka poziomów, na których Ty i Twój partner możecie do siebie pasować jak puzzle lub różnić się niczym ogień i woda. Seks to nie tylko sfera fizyczności, biochemii czy anatomii. To także zbudowane relacje, zaangażowanie i emocje. Nie daj sobie jednak wmówić, że dopasowanie seksualne po prostu jest lub też nie. Nad wieloma aspektami w seksie możecie wspólnie pracować. Zobacz, na czym polega dopasowanie seksualne.

Kiedy dwoje ludzi zaczyna żyć ze sobą w związku oznacza to ścieranie się 2 różnych temperamentów, sposobów wychowania, wartości czy doświadczeń. Tak, jak dopasować musicie swoje charaktery, żeby żyć w udanym i pełnym miłości związku, tak dopasować muszą się Wasze ciała, zachowania seksualne i potrzeby. Nie oznacza to jednak, że nad dopasowaniem seksualnym nie można pracować! Jeden nieudany seks nie oznacza, że należy przekreślić łączącą Was więź i powiedzieć sobie „zostańmy przyjaciółmi”. Zanim do tego dojdzie warto, rozmawiać i mówić o swoich potrzebach, starać się wypracować wspólne rozwiązania.

Dopasowanie seksualne to jednak wcale nie mit. Wyróżnić można kilka poziomów, na których partnerzy mogą wzajemnie się uzupełniać i są kompatybilni w łóżku. Jakie?

 

Dopasowanie partnerów − feromony, neuroprzekaźniki i pociąg seksualny

To nie mit! Zakochanymi, a właściwie osobami odczuwającymi do siebie pociąg seksualny rządzi chemia! A właściwie biochemia. Każdy wytwarza swoje feromony, które mogą działać na partnera lub też nie! To układ limbiczny i kora czołowa mogą decydować o tym, czy czujesz do swojego partnera pociąg seksualny czy też nie. Niestety, chemii mózgu nie da się tak łatwo oszukać. Tu dopasowanie partnerów po prostu może występować lub też nie.

Dopasowanie seksualne to także intuicyjne odbieranie siebie nawzajem jako atrakcyjnych, pociągających i budzących pożądanie. To ta cielesna strona związku, która po prostu Was do siebie przyciąga.

Dopasowanie seksualne w związku − libido i potrzeby fizyczne

Kolejna niezwykle istotna kwestia w temacie dopasowania seksualnego to poziom libido. Zupełnie normalną rzeczą jest to, że różni ludzie mogą mieć zupełnie odmienny poziom libido. I nie ma w tym nic złego. Dopasowanie temperamentów seksualnych polega m.in. na tym, że partnerzy mają zbliżony do siebie popęd seksualny. Nikt w związku nie może czuć się przymuszany do współżycia tak częstego, jak oczekuje tego partner. Z drugiej strony, nikt nie powinien także żyć w układzie, w którym stosunki odbywają się nie tak często, jak wynika to z jego potrzeb. Dlatego właśnie dopasowanie na poziomie libido jest tak ważne.

Inną sprawą są potrzeby fizyczne. To prawda: partnerzy mogą być dopasowani do siebie także pod kątem anatomicznym. I wcale nie chodzi tu o rozmiary genitaliów, a raczej o reakcje fizjologiczne, które mogą partnerom wzajemnie odpowiadać lub też nie.

Tu pojawia się też pierwsze pole do pracy nad dopasowaniem w związku. Reakcje te można w pewien sposób modyfikować. Poprzez otwartą komunikację i wsłuchanie się w potrzeby partnera, możesz zaspokajać jego pragnienia i wpływać na intensywność doznań. Pamiętaj, że seks to coś znacznie więcej niż stosunek płciowy. Nie zapominajcie o grze wstępnej, która może prowadzić do niezapomnianych uniesień. Mówicie sobie o tym, czego w seksie potrzebujecie, żeby czuć się dobrze. To pomoże się Wam lepiej dopasować.

Na tym etapie pojawia się też kwestia intuicji. Czy intuicyjnie realizujesz potrzeby swojego partnera? A czy partner w ten sam, niewypowiedziany sposób potrafi sprawić, że będziesz czuć się dobrze? To właśnie jest dobre dopasowanie seksualne. Pamiętaj, że intuicję, można zastąpić rozmową i werbalnym wyrażaniem swoich potrzeb.

Dopasowanie seksualne − poziom psychologiczny

Wielokrotnie powtarzałam za znanym seksuologiem, że największym organem seksualnym człowieka jest mózg. Dlatego właśnie poziom psychologiczny, wewnętrzny, jest tak ważny jeżeli chodzi o dopasowanie seksualne.

  Na tym poziomie duże znaczenie odgrywają emocje towarzyszące zbliżeniom i Waszemu związkowi. Wiąże się to w pewien sposób z wartością, jaką przypisujecie zbliżeniom: czy jest to jedynie sposób na rozładowanie napięcia, czy może najwyższy wyraz miłości i wzajemnej adoracji.

  Co więcej duże znaczenie mają tu także postawy wobec seksu: czy jesteście otwarci seksualnie, czy może sfera ta jest dla Was wstydliwa i okryta tabu.

  Dopasowanie partnerów w seksie i nie tylko…

  Jak widzisz dopasowanie seksualne przebiega wielowymiarowo. Seks składa się z bardzo wielu aspektów, a spełnienie na każdym poziomie pozwala na cieszenie się swoją cielesnością. Na niektóre rzeczy niestety nie macie wpływu (np. na własną biochemię). Pozostałe obszary dopasowania to jednak duże pole do pracy. Wspólnie pracować możecie nad dopasowaniem fizycznym, zaspokajaniem swoich potrzeb i przede wszystkim przypisywanym zbliżeniom wartościom.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Redakcja Dr. Max
   Redakcja Dr. Max
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Redakcja Dr. Max
   Redakcja Dr. Max
   Przeczytaj więcej od tego autora