Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

26. 1. 2021 · 7 minut czytania
Tatuaże są ostatnio bardzo modne. Zanim jednak zdecydujesz się na celową ingerencję w swoją skórę, dowiedź się, jakie mogą być przeciwwskazania do jego wykonania.
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, warto dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania. Tatuażu nie powinno się robić przy chorobach i infekcjach skóry, chorobach przewlekłych, problemach z krzepnięciem czy bliznowcami. Z tatuowaniem ciała muszą się wstrzymać także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Poznaj przeciwwskazania do tatuażu.

Zanim wykonasz tatuaż…

Pamiętaj, że jest to zabieg inwazyjny i trwały, zatem decyzja o jego zrobieniu musi być bardzo dobrze przemyślana. Nie chodzi tu jedynie o odpowiednio dobrany wzór czy to, jaką część ciała chcesz wytatuować. Dowiedz się więcej o studiu, które wybierasz, a przede wszystkim poznaj przeciwwskazania do zrobienia tatuażu.

tatuaż na ręce

 

Czym jest tatuaż?

Historia tatuowania jest bardzo długa. Najstarsze doniesienia o sztuce tatuażu sięgają nawet ery kamienia łupanego, czyli 12 tys. lat p.n.e. Tatuaże wykonywane były przez ludności wielu starożytnych kultur w różnych zakątkach świata, w tym w Japonii, Chinach, obu Amerykach, Afryce i Europie. Samo słowo tatuaż (ang. tattoo) pochodzi od słowa „tatau” oznaczającego w języku Thaiti „zadawanie ran”. Początkowo robienie tatuaży miało związek z wierzeniami, obrzędami rytualnymi, kojarzyło się też z przenikaniem świata doczesnego i duchowego. Dziś stanowią one sposób na wyrażanie samego siebie, pełnią rolę trwałej pamiątki na ciele, służą też po prostu jako ozdoba.

Z medycznego punktu widzenia tatuaż to inwazyjny zabieg, związany z przerwaniem ciągłości skóry i wprowadzeniem barwnika w skórę właściwą, a dokładnie w warstwę brodawkowatą skóry właściwej. Jego skutkiem jest trwała pigmentacja skóry. Do tatuowania używa się nie tylko czarnego czy granatowego barwnika − można też użyć innych kolorów jak zielony, niebieski, fioletowy, czerwony, różowy, pomarańczowy czy nawet biały.

tatuaż na ramieniu

Przeciwwskazania do robienia tatuażu

Choć pomysł zrobienia sobie tatuażu może być kuszący, nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jakie są przeciwwskazania do tatuażu?

Aktywne infekcje skórne

Jednym z podstawowych przeciwwskazań do tatuowania są aktywne infekcje skórne. Bez względu na to, czy jest to infekcja wirusowa wywołana zwykle wirusem opryszczki, zakażenie bakteryjne czy infekcja grzybicza, skóry objętej procesem chorobowym nigdy nie wolno tatuować. Wykonanie tatuażu należy poprzedzić całkowitym wyleczeniem zmian skórnych oraz kontrolną wizytą u dermatologa, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu.

Atopowe zapalenie skóry

Jeżeli borykasz się z atopowym zapaleniem skóry, lepiej powstrzymaj się z decyzją o tatuażu. Istnieje ku temu kilka powodów. U osób z AZS występuje wrodzony defekt naskórka, co powoduje, że są one dużo bardziej narażone na powikłania, np. w postaci wtórnych infekcji po wykonanym tatuażu. Dodatkowo pacjenci z atopią mają większą skłonność do rozwoju alergii na barwniki zawarte w tatuażu.

Sprawdź, jak dbać o skórę atopową w moim artykule: Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?.

Atopowe zapalenie skóry na rękach

Keloidy i blizny przerostowe

Pacjenci, u których stwierdzono skłonność do nieprawidłowego gojenia się skóry z formowaniem się keloidów (bliznowców)lub blizn przerostowych, nie powinni mieć wykonywanych tatuaży. U osób tych, nawet po niewielkim urazie, może powstać rozrastający się poza granice rany bliznowiec lub blizna przerostowa, w której tkanka bliznowata pojawia się nie tylko w obrębie uszkodzonej skóry.

Sprawdź również: Bliznowiec − leczenie źle zagojonej blizny.

Zaburzenia procesu krzepnięcia

Wszelkie zaburzenia procesu krzepnięcia stanowią przeciwwskazanie do tatuowania. Tatuaż wiąże się z uszkodzeniem skóry właściwej, gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Stąd podczas zabiegu zwykle dochodzi do niewielkiego krwawienia. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia mają większe ryzyko nasilonego krwawienia podczas wykonywania tatuażu.

Choroby przewlekłe

Choroby takie jak padaczka, zakażenie wirusem HCV, HIV, HBV, aktywne choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane, układowe choroby tkanki łącznej czy choroby psychiczne stanowią zdrowotne przeciwwskazania do zrobienia tatuażu. Pacjenci w czasie przewlekłej terapii immunosupresyjnej, np. z powodu zapalnych chorób jelit lub łuszczycy, również nie powinni być tatuowani. U osób z cukrzycą tatuaż można wykonać jedynie po konsultacji z diabetologiem, bo nieuregulowany poziom cukru we krwi często stanowi powód osłabionego gojenia się skóry i większego ryzyka potencjalnych powikłań.

Aktywne choroby skóry

Wiele chorób dermatologicznych może ulec zaostrzeniu podczas wykonywania tatuażu. U pacjentów z łuszczycą czy liszajem płaskim w aktywnej fazie choroby pod wpływem tatuowania może dojść do wysiewu nowych skórnych zmian. Podobnie jest u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, o czym wspominałam wyżej − bezpośrednio po tatuowaniu może dojść u nich do zaostrzenia zmian zapalnych.

Więcej o łuszczycy przeczytasz tu: Leczenie łuszczycy krostkowej. Porada dermatologa.

Aktywne choroby skóry

Inne przeciwwskazania dermatologiczne

Podczas tatuowania zawsze należy omijać wszelkie znamiona barwnikowe, bo każde z nich może być potencjalnym punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry, czyli czerniaka. Więcej na temat czerniaka pisałam tu: Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?. Pokrycie znamion barwnikiem powoduje, że są one trudne do oceny podczas dermatoskopii (profilaktycznego badania znamion w powiększeniu, o którym pisałam w artykule: Dermatoskopia − badanie znamion i pieprzyków). Tatuaż może też utrudnić dostrzeżenie ewentualnych zmian w ich obrębie.

Zabiegu nie powinno się również nigdy wykonywać na skórze opalonej. Chciałbyś pod tatuażem ukryć rozstępy lub blizny? Najpierw udaj się na konsultację do dermatologa, który oceni, czy zabieg ten może zostać bezpiecznie przeprowadzony. Zobacz też artykuł: Tatuaż na rozstępach − walka z pamiątką po ciąży.  

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny się tatuować. Każdy inwazyjny zabieg wiąże się zawsze z ryzykiem rozwoju wtórnych zakażeń oraz infekcji wywołanych wirusami HCV, HBV czy HIV. Leczenie potencjalnych powikłań tego typu jest bardziej wymagające u tych pacjentek. Plan tatuowania skóry najlepiej odłożyć na okres po ciąży i po zakończonym karmieniu.

Jak wybrać studio tatuażu?

Pamiętaj, że tatuaż, choć to zabieg kosmetyczny i upiększający, jest też procedurą inwazyjną i wiąże się z ryzykiem rozwoju rozmaitych zakażeń. Kiedy wybierasz studio, nie warto oszczędzać i decydować się na najtańszy wariant. Nie daj się skusić na pseudo tatuatorów, którzy łączą usługi fryzjerskie, solarium, manicure i tatuaż. Profesjonalne studio tatuażu zwykle świadczy tylko jeden rodzaj usług i ma dość wysokie ceny. Nie ma się co oszukiwać − nieskazitelna higiena, przestrzeganie zasad aseptyki i utrzymywanie czystości na najwyższym poziomie kosztują. A to przekłada się bezpośrednio na cenę tatuażu.

wypełnianie konturem tatuażu

 

Na co zwrócić uwagę? W studiu tatuażu zawsze powinien panować ład i porządek. Jeśli widzisz na podłodze czy na sprzętach kurz i brud, nie licz, że właściciel i pracownicy należycie dbają o właściwą sterylizację narzędzi. Każda sesja tatuażu powinna rozpocząć się od odkażenia pola zabiegowego wraz ze sprzętem, a następnie zabezpieczenia maszynki specjalną, jednorazową folią. Tatuator ma też obowiązek otworzyć przy Tobie sterylnie zapakowany zestaw igieł oraz założyć nową parę rękawiczek. Barwniki używane do wykonywania tatuażu muszą być znanego pochodzenia i mieć wszelkie wymagane atesty. Tatuatorzy powinni utylizować zużyte materiały i odpady medyczne zgodnie z przyjętymi zasadami, bo są to produkty zanieczyszczone biologicznie. Artysta powinien dbać o nieskazitelną higienę przez cały czas trwania zabiegu. Po wykonaniu tatuażu otrzymasz szczegółowe instrukcje, jak dbać o świeżą ranę, żeby szybko i prawidłowo się wygoiła. Najczęściej jest to polecenie odpowiedniego kremu do ciała lub balsamu nawilżającego, który pomaga szybciej goić się skórze i "zakonserwuje" barwniki. 

Zobacz także artykuł: Jak dbać o tatuaż, żeby nie stracił koloru?.

Powikłania związane z tatuażem

Mimo wykluczenia wszelkich przeciwwskazań oraz starannego wykonania tatuażu zawsze istnieje ryzyko rozwoju powikłań. Najczęściej dochodzi do wtórnych miejscowych infekcji wywołanych przez bakterie. Inne niepożądane efekty zabiegu to m.in. reakcje alergiczne na barwniki, pigmenty, formowanie się bliznowców czy przerostowych blizn, nasilony świąd po tatuażu czy zakażenia chorobami przenoszonymi drogą krwiopochodną jak zapalenie wątroby typu B i C lub wirusem HIV.

tatuaż na przed ramieniu

Tatuaż − przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać!

Pamiętaj, że wykonanie tatuażu musi być dobrze przemyślaną decyzją. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy możesz wykonać tatuaż, najpierw skonsultuj się z dermatologiem, który oceni Twoją skórę i doradzi, jak postąpić, żeby było to dla Ciebie bezpieczne. Przeciwwskazaniami do zabiegu są przede wszystkim choroby i infekcje skórne, problemy z krzepnięciem, przewlekłe choroby, a także ciąża i karmienie piersią.

 

Źródła:

  1. Khosla V.; Verghese J.; Gordon H.; Tatuaże: jakie jest ich znaczenie? W: Advances in psychiatric treatment (2010), vol. 16, s. 281–287.
  2. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M.: Braun-Falco Dermatologia. Wydanie III polskie, tom 2.
  3. Koblańska M.: Prof. Joanna Narbutt: Tatuaż rzadko wiąże się z powikłaniami, ale warto decyzję przemyśleć. W: Portal Termedia.pl [online]. Dostępny w Internecie: https://www.termedia.pl/dermatologia/Prof-Joanna-Narbutt-Tatuaz-rzadko-wiaze-sie-z-powiklaniami-ale-warto-decyzje-przemyslec,31209.html. [Dostęp: 20.01.2021].
  4. Kostecka A.: Tatuaż czy makijaż permanentny? W: Portal Termedia.pl [online]. Dostępny w Internecie: https://www.termedia.pl/dermatologia/Tatuaz-czy-makijaz-permanentny-,29977.html. [Dostęp: 20.01.2021].

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora