Bliznowiec: leczenie źle zagojonej blizny

27. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Przerośnięte blizny wyglądają nieestetycznie. Na szczęście można się ich pozbyć. Dowiedz się, co zrobić, by usunąć zmiany na skórze. Poznaj polecane zabiegi kosmetyczne!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Bliznowiec: leczenie źle zagojonej blizny

Przerośnięte blizny i bliznowce to bardzo duży problem estetyczny. Zmiany takie powstają, kiedy gojenie się blizny jest zaburzone. W efekcie zamiast dyskretnej płaskiej, jasnoróżowej blizny na skórze formuje się nieestetyczna guzowata zmiana. Na szczęcie w dobie rozwoju medycyny estetycznej istnieje wiele metod leczenia bliznowców. Jak wygląda terapia blizn przerosłych i zmian, takich jak bliznowiec? Leczenie ich to m.in. laseroterapia, opatrunki z silikonem czy krioterapia.

Co to jest bliznowiec?

Gdy w skórze powstaje rana, tak naprawdę od razu zaczyna się ona goić.

Proces gojenia się rany to 3 fazy:

 • Faza zapalna
 • Faza ziarninowania
 • Faza dojrzewania blizny i przebudowy
bliznowiec

 

Jeśli nic nie zaburzy tego procesu, po około 6 − 12 miesiącach dochodzi do powstania dyskretnej, bladoróżowej blizny. Niestety, u ok. 2 − 5% ludzi w miejscu rany dochodzi do powstania blizny przerosłej lub bliznowca. Problem ten częściej dotyczy osób młodych i o ciemnej karnacji.

Gdzie najczęściej tworzą się te zmian? Bliznowce i przerosłe blizny powstają zwykle w na skórze w górnej części klatki piersiowej, szyi, ramion i dolnej połowy twarzy.

Bliznowce, w przeciwieństwie do blizn przerosłych, rosną poza granice rany i obejmują również skórę niezmienioną, a w miarę upływu czasu nie ulegają regresji.

Sprawdź też, jak uniknąć blizny.

bliznowiec na ręce

 

Bliznowiec − leczenie

Choć bliznowce można leczyć dziś na wiele sposobów, to przyznać trzeba, że terapia taka jest zwykle  żmudna, długotrwała i często nie przynosi w pełni zadowalających efektów.

Jeżeli masz tendencje do tworzenia się bliznowców, to bardzo ważna jest profilaktyka ich powstawania. Co to oznacza? To m.in. minimalizacja rozległości zabiegu chirurgicznego, przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny rany czy stosowanie odpowiednich opatrunków preparatów sprzyjających gojeniu.

Bliznowiec − leczenie opatrunkami silikonowymi

Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia bliznowców są preparaty na bazie silikonu. Można ich używać w formie plastrów lub w postaci żelu. Najlepszy efekt estetyczny uzyskuje się po kilku miesiącach regularnego używania plastrów silikonowych, które powinny być nakładane na bliznę codziennie na 12 − 24 godzin.

Sprawdź też maści, żele i kremy na blizny.

leczenie bliznowiec

Bliznowiec − leczenie terapią uciskową

Nadmierną skłonność bliznowców do wzrostu może również ograniczyć ucisk. Kiedy uciskasz ranę do blizny dociera mniej tlenu i składników odżywczych, przez co komórki odpowiedzialne za formowanie bliznowca produkują mniej włókien kolagenowych i innych składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Leczenie za pomocą terapii uciskowej najczęściej ma formę terapii uzupełniającej inne metody lecznicze.

Bliznowiec − leczenie krioterapią

Zamrażanie bliznowców ciekłym azotem to jedna z bardziej skutecznych metod ich leczenia. Ciekły azot powoduje kontrolowane uszkodzenie tkanki i prowadzi do jej martwicy. W efekcie po serii zabiegów krioterapii nieprawidłowa blizna staje się bardziej płaska i mniej widoczna. Krioterapia niesie za sobą ryzyko odbarwień skóry, dlatego musi być wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę.

Krioterapię stosuje się także w leczeniu innych schorzeń. Zobacz to w artykule: Krioterapia − leczenie bólu zimnem

Bliznowiec − leczenie krioterapią

Bliznowiec − leczenie zastrzykami z glikokortykosteroidów

Lekarze zajmujący się leczeniem bliznowców chętnie sięgają po metodę opartą na doogniskowym podawaniu glikokortykosteroidów. Preparaty te mają silne działanie przeciwzapalne, co w znaczący sposób ogranicza rozwój keloidów. Serię zastrzyków można połączyć z zabiegami krioterapii, co istotnie zwiększa skuteczność leczenia.

Bliznowiec − leczenie rentgenoterapią

Leczenie bliznowców za pomocą naświetlania promieniami X wykazuje największą skuteczność w stosunkowo świeżych, mających kilka miesięcy zmianach. Promienie X skutecznie ograniczają wzrost bliznowca i powodują jego spłaszczenie i zmniejszenie. Wśród działań niepożądanych tej terapii wymienić można świąd skóry, rumień oraz zaburzenia pigmentacji.

Bliznowiec − leczenie laseroterapią

Leczenie światłem znajduje obecnie wiele zastosować w medycynie estetycznej, w tym w terapii bliznowców. Lasery ablacyjne takie jak laser CO2 i Nd:YAG skutecznie usuwają nieprawidłowe blizny, jednak zabiegi z ich użyciem niosą za sobą duże ryzyko nawrotów. Innym rodzajem lasera, który może być stosowany w leczeniu bliznowców jest nieablacyjny laser PDL, który powoduje spłaszczenie i zmiękczenie bliznowca już po 2 − 3 zabiegach.

Sprawdź też, dlaczego rozdrapane strupy powodują blizny.

Bliznowiec − leczenie laseroterapią

Bliznowiec − leczenie chirurgiczne bliznowców

Leczenie chirurgiczne bliznowców pozwala na całkowite usunięcie zmiany, jednak niesie za sobą duże ryzyko nawrotów. Pacjent, który poddaje się takiemu zabiegowi musi mieć świadomość, że kolejna operacja również może spowodować powstanie bliznowca. Istnieje wiele metod chirurgicznych za pomocą których dokonuje się korekcji blizn przerosłych i bliznowców. Po około 2 miesiącach od zabiegu chirurgicznego można zastosować leczenie uzupełniające np. laseroterapię.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora