Bliznowiec: leczenie źle zagojonej blizny
Przerośnięte blizny i bliznowce to bardzo duży problem estetyczny. Zmiany takie powstają, kiedy gojenie się blizny jest zaburzone. W efekcie zamiast dyskretnej płaskiej, jasnoróżowej blizny na skórze formuje się nieestetyczna guzowata zmiana. Na szczęcie w dobie rozwoju medycyny estetycznej istnieje wiele metod leczenia bliznowców. Jak wygląda terapia blizn przerosłych i zmian, takich jak bliznowiec? Leczenie ich to m.in. laseroterapia, opatrunki z silikonem czy krioterapia.
Co to jest bliznowiec?
Gdy w skórze powstaje rana, tak naprawdę od razu zaczyna się ona goić.
Proces gojenia się rany to 3 fazy:
- Faza zapalna
- Faza ziarninowania
- Faza dojrzewania blizny i przebudowy
Jeśli nic nie zaburzy tego procesu, po około 6 − 12 miesiącach dochodzi do powstania dyskretnej, bladoróżowej blizny. Niestety, u ok. 2 − 5% ludzi w miejscu rany dochodzi do powstania blizny przerosłej lub bliznowca. Problem ten częściej dotyczy osób młodych i o ciemnej karnacji.
Gdzie najczęściej tworzą się te zmian? Bliznowce i przerosłe blizny powstają zwykle w na skórze w górnej części klatki piersiowej, szyi, ramion i dolnej połowy twarzy.
Bliznowce, w przeciwieństwie do blizn przerosłych, rosną poza granice rany i obejmują również skórę niezmienioną, a w miarę upływu czasu nie ulegają regresji.
Sprawdź też, jak uniknąć blizny.
Bliznowiec − leczenie
Choć bliznowce można leczyć dziś na wiele sposobów, to przyznać trzeba, że terapia taka jest zwykle żmudna, długotrwała i często nie przynosi w pełni zadowalających efektów.
Jeżeli masz tendencje do tworzenia się bliznowców, to bardzo ważna jest profilaktyka ich powstawania. Co to oznacza? To m.in. minimalizacja rozległości zabiegu chirurgicznego, przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny rany czy stosowanie odpowiednich opatrunków preparatów sprzyjających gojeniu.
Bliznowiec − leczenie opatrunkami silikonowymi
Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia bliznowców są preparaty na bazie silikonu. Można ich używać w formie plastrów lub w postaci żelu. Najlepszy efekt estetyczny uzyskuje się po kilku miesiącach regularnego używania plastrów silikonowych, które powinny być nakładane na bliznę codziennie na 12 − 24 godzin.
Sprawdź też maści, żele i kremy na blizny.
Bliznowiec − leczenie terapią uciskową
Nadmierną skłonność bliznowców do wzrostu może również ograniczyć ucisk. Kiedy uciskasz ranę do blizny dociera mniej tlenu i składników odżywczych, przez co komórki odpowiedzialne za formowanie bliznowca produkują mniej włókien kolagenowych i innych składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Leczenie za pomocą terapii uciskowej najczęściej ma formę terapii uzupełniającej inne metody lecznicze.
Bliznowiec − leczenie krioterapią
Zamrażanie bliznowców ciekłym azotem to jedna z bardziej skutecznych metod ich leczenia. Ciekły azot powoduje kontrolowane uszkodzenie tkanki i prowadzi do jej martwicy. W efekcie po serii zabiegów krioterapii nieprawidłowa blizna staje się bardziej płaska i mniej widoczna. Krioterapia niesie za sobą ryzyko odbarwień skóry, dlatego musi być wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę.
Krioterapię stosuje się także w leczeniu innych schorzeń. Zobacz to w artykule: Krioterapia − leczenie bólu zimnem
Bliznowiec − leczenie zastrzykami z glikokortykosteroidów
Lekarze zajmujący się leczeniem bliznowców chętnie sięgają po metodę opartą na doogniskowym podawaniu glikokortykosteroidów. Preparaty te mają silne działanie przeciwzapalne, co w znaczący sposób ogranicza rozwój keloidów. Serię zastrzyków można połączyć z zabiegami krioterapii, co istotnie zwiększa skuteczność leczenia.
Bliznowiec − leczenie rentgenoterapią
Leczenie bliznowców za pomocą naświetlania promieniami X wykazuje największą skuteczność w stosunkowo świeżych, mających kilka miesięcy zmianach. Promienie X skutecznie ograniczają wzrost bliznowca i powodują jego spłaszczenie i zmniejszenie. Wśród działań niepożądanych tej terapii wymienić można świąd skóry, rumień oraz zaburzenia pigmentacji.
Bliznowiec − leczenie laseroterapią
Leczenie światłem znajduje obecnie wiele zastosować w medycynie estetycznej, w tym w terapii bliznowców. Lasery ablacyjne takie jak laser CO2 i Nd:YAG skutecznie usuwają nieprawidłowe blizny, jednak zabiegi z ich użyciem niosą za sobą duże ryzyko nawrotów. Innym rodzajem lasera, który może być stosowany w leczeniu bliznowców jest nieablacyjny laser PDL, który powoduje spłaszczenie i zmiękczenie bliznowca już po 2 − 3 zabiegach.
Sprawdź też, dlaczego rozdrapane strupy powodują blizny.
Bliznowiec − leczenie chirurgiczne bliznowców
Leczenie chirurgiczne bliznowców pozwala na całkowite usunięcie zmiany, jednak niesie za sobą duże ryzyko nawrotów. Pacjent, który poddaje się takiemu zabiegowi musi mieć świadomość, że kolejna operacja również może spowodować powstanie bliznowca. Istnieje wiele metod chirurgicznych za pomocą których dokonuje się korekcji blizn przerosłych i bliznowców. Po około 2 miesiącach od zabiegu chirurgicznego można zastosować leczenie uzupełniające np. laseroterapię.
- Żel zawierający polidimetylosiloksan do stosowania na rozstępy i blizny.
- Maść na blizny i trądzik zawierająca w składzie czysty śluz ślimaka.
- Wyrób medyczny - samoprzylepny, miękki plaster rozjaśniający blizny.
- Naturalny olejek do ciała przeznaczony do skóry z bliznami i rozstępami.
Więcej artykułów na ten temat
Blizny po ospie u dzieci – czy to w ogóle zniknie?
· 6 minut czytaniaCo zrobić, żeby uniknąć blizn po ospie? Jak zmotywować dziecko do tego, żeby nie rozdrapywało krost? Poznaj sposoby na walkę z nieestetycznymi zmianami skórnymi!Jak uniknąć blizny? Po pierwsze: nie napinaj skóry!
· 4 minuty czytaniaBlizny stanowią problem natury estetycznej. Powstają z różnych przyczyn. Co zrobić, by je zmniejszyć? Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja, kiedy zmiany są świeże? Sprawdź!Zdrapywanie strupów to recepta na blizny! Zobacz, jak dbać o rany
· 4 minuty czytaniaCzy wiesz, że zdrapywanie strupów to najszybsza droga do powstawania blizn? Jak się uchronić przed nieestetycznymi zmianami na skórze? Dowiedz się więcej!