Olejki i oliwki do ciała

  (146)
Sortuj według
Olejki i oliwki

Olejki i oliwki

Olejek do ciała i oliwka do ciała − dlaczego warto je stosować?

Nawilżanie ciała jest bardzo istotnym krokiem pielęgnacyjnym, ponieważ pozwala zachować jego zdrowy i młody wygląd. Coraz popularniejsze stają się olejki do pielęgnacji ciała, które utrzymują barierę hydrolipidową skóry w stanie nienaruszonym, a przy tym sprawiają, że jest ona delikatna i ujędrniona.



Olejki i oliwki do ciała są źródłem wielu witamin i minerałów, które potrzebne są Twojej skórze do regeneracji. Naturalne olejki i oliwki do ciała nie tylko dobrze nawilżają skórę, ale niektóre z nich mają także właściwość odbudowywania i uszczelniania płaszcza hydrolipidowego skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery typu suchego i bardzo suchego. Cechą takiej skóry jest naturalna dysfunkcja płaszcza lipidowego − przez dziury w nieszczelnym płaszczu lipidowym przedostają się cząsteczki wody na zewnątrz. Oznacza to, że skóra nie jest do końca w stanie samodzielnie utrzymać odpowiedniego nawilżenia skóry. Dlatego możesz w takim wypadku zastosować olejki, które są emolientami. Olejkiem takim jest np. olejek z jojoba czy olej kokosowy.



Zupełnie inne zadanie mają olejki eteryczne. Te znane są ze swojej niesamowitej siły w aromaterapii. Olejki te mogą wpływać pozytywnie na Twój nastrój, ale także mają wiele właściwości zdrowotnych. Wiele z nich ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne. Dobrze wpływają na kondycję Twojej skóry i mogą pomagać w poradzeniu sobie z różnymi formami dermatoz.



Olejki i oliwki do ciała − jakie są ich rodzaje?

Jest bardzo wiele rodzajów olejków oraz oliwek do ciała. Mogą mieć one różne przeznaczenie, a także formę.  Pamiętaj, że olej, oliwka i olejki do ciała to nie to samo.



Olej to tłuszcz roślinny. Jest wytwarzany w procesie tłoczenia lub ekstrakcji z roślin lub ich owoców. Mają najczęściej czystą postać, czyli pochodzą z jednej rośliny. Mogą mieć postać ciekłą lub stałą. Dlatego mówimy: olej kokosowy, olej arganowy, olej lniany, olej jojoba etc. Oleje mogą być tłoczone na zimno lub na gorąco. Możesz też spotkać olejek rafinowane (pozbawione zapachu i substancji pobocznych w procesie chemicznym, zwanym rafinowaniem) lub nierafinowane (często nazywane są organicznymi, ponieważ mają postać surową, prosto po ekstrakcji lub tłoczeniu).



Z kolei olejki mogą mieć również różną formę. Po pierwsze, mogą to być mieszanki olejów roślinnych z innymi substancjami odżywczymi. Mogą być one przeznaczone do konkretnego rodzaju pielęgnacji, np. olejek antycellulitowy czy olejek do masażu. Po drugie, olejkami nazywany też często olejki eteryczne. Jak one powstają? Są to olejki ciekła i lotna substancja, którą otrzymuje się w ze świeżych lub suszonych części roślin. Mają zwykle bardzo skoncentrowaną formę. Dlatego dobrze jest go stosować z olejem bazowym, który rozcieńczy substancje i nie pozwoli podrażnić skóry.



Zupełnie inną kategorią jest oliwka do masażu czy oliwka do masażu dla niemowląt. To także mieszanka ciekłych oleistych substancji i substancji odżywczych (np. witamin), która natłuszcza i nawilża ciało. Może mieć także wpływ na ujędrnienie ciała.



Olejek do ciała − jaki wybrać?

Olejki do pielęgnacji  ciała można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to naturalne olejki do pielęgnacji ciała, które mogą być kompleksem różnego rodzaju wyciągów roślinnych lub produktem pozyskiwanym z jednego źródła. Każdy olej ma inne właściwości, dlatego trzeba dopasować go odpowiednio do potrzeb. Np. olej lniany ma właściwości regenerujące, a olej kokosowy natłuszczające. Z kolei olejek arganowy, ze względu na bogactwo swoich składników odżywczych (w tym witaminę młodości dla skóry − witaminę E), bardzo dobrze nadaje się do skóry dojrzałej. Skóra sucha także bardzo lubi olejek arganowy− opinie na ten temat są jednoznaczne.

Wybierając olejki do pielęgnacji ciała warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać takie, które nie tylko będą najbardziej sprzyjające skórze, ale nie będą wywoływać reakcji alergicznych.

Inny typ to oliwki pod prysznic, które sprawdzą się u fanów szybkich rozwiązań. Dostępne są także suche olejki do ciała, których zadaniem jest pozostawić skórę nawilżoną, ale bez konieczności radzenia sobie z tłustą warstwą pozostającą na skórze.

Olejki eteryczne zawsze dobieraj do potrzeb swojej skóry. Np. olejek z drzewa herbacianego, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i regeneracyjne bardzo dobrze nadaje się do skóry trądzikowej − może osuszać wypryski i zapobiegać rozwijaniu się stanu zapalnego mieszków włosowych. Są to produkty, których zadaniem, poza nawilżaniem, jest pozostawienie przyjemnego zapachu na skórze.

Olejki zapachowe do pielęgnacji ciała mogą być oparte na różnego rodzaju wyciągach roślinnych, np. kwiatowych lub owocowych. Jeżeli poszukujesz środka do masażu, możesz wybrać olejek do masażu. Gdzie kupić profesjonalny olejek do masażu?Apteka to miejsce, w którym znajdziesz szeroki wybór olejków różnych form masażu.

Marki powiązane z kategorią: Olejki i oliwki