Rodzina patchworkowa: z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć?

30. 4. 2019 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • relacje

Rodzina patchworkowa tworzy się wtedy, kiedy tradycyjna rodzina się rozpada. Tworzą ją on, ona, dzieci jego lub jej i ich wspólne... A także... byli małżonkowie lub partnerzy. Rodzina patchworkowa jest jednocześnie szansą i wyzwaniem dla jej nowych członków. Na co uważać i czego się wystrzegać?

Co to jest rodzina patchworkowa?

Patchwork to geometrycznie fragmenty różnych materiałów zszyte w jedną całość. Ale co to znaczy rodzina patchworkowa? Termin „rodzina patchworkowa” dotyczy rodziny, w której przynajmniej jeden rodzic posiada dziecko z poprzedniego związku. Najczęściej to rodzaj układu, którego całość jest „pozszywana” z członków innych rozbitych rodzin. Mówi się także o rodzinie zrekonstruowanej, posklejanej, nowej, po przejściach czy wielopiętrowej.

Sprawdź też leki, witaminy i suplementy dla dzieci.

rodzina patchworkowa

Rodzina patchworkowa – problemy i wyzwania

Nowa sytuacja rodzinna może być sporym wyzwaniem dla każdego z członków tego układu. Od teraz trzeba znaleźć czas i energię także dla nowych członków rodziny i mieć na uwadze to, co najważniejsze. Terapeutka rodzin dr A. Lewandowska-Walter zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt relacji, które rodzą się między dziećmi i nowym partnerem rodzica, a także przyrodnim rodzeństwem.

Pojawiają się nowe wzory zachowań, nowe oczekiwania i zwyczaje. Zmienia się czasem hierarchia rodzinnych wartości i co najważniejsze cała atmosfera uczuciowa rodziny. Mogą to być zmiany na lepsze lub na gorsze w porównaniu z poprzednią sytuacją rodzinną

pisze dr Lewandowska-Walter.

rodzina patchworkowa co to

Według psychologa W. Eichelbergera, autora książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?”, zdobycie zaufania dziecka nowego partnera czy partnerki może potrwać co najmniej parę lat. To, co utrudnia zbudowanie pozytywnych relacji to poczucie żalu i wewnętrznego konfliktu u dzieci. Zwłaszcza, jeżeli od rozwodu czy rozstania biologicznych rodziców do wejścia w nowy układ partnerski minęło niewiele czasu, a obecne relacje byłych partnerów są raczej negatywne.

 

Z drugiej strony, utrzymywanie nieudanej relacji czy małżeństwa na siłę dla dobra dzieci wcale nie jest dla nich  korzystnym rozwiązaniem. Atmosfera konfliktu, wzajemnych oskarżeń i braku spełnienia nie sprawi, że dzieci będą szczęśliwsze. Czasami rozwód to najlepsze wyjście, a rekonstrukcja rodziny na bazie straty może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku stanowią powód do rozstania.

rodzina patchworkowa problemy

Wiele zależy od atmosfery rozwodu i relacji byłych małżonków czy partnerów. Statystyki przedstawione przez GUS pokazują, że na 193 tysiące małżeństw zawartych w 2016 roku, 64 tysiące skończyło sie rozwodem. Wiele z tych osób wchodzi w nowe relacje i często tworzy rodziny patchworkowe. Jak mówi W. Eichelberger często czują się oni: zagubieni, winni, nie wiedzą, jak żyć i jak układać relacje w patchworkowym systemie.

Rodzina patchworkowa – jak o nią dbać?

Jak zwraca uwagę W. Eichelberger najlepiej wchodzić w nową relację, gdy zagoją się rany po poprzednim rozstaniu − to ważne dla sukcesu kolejnej rodziny.

Jak więc dbać o rodzinę patchworkową?

1. Daj sobie czas

Idea normalnej, doskonałej rodziny tworzy niepotrzebną presję i generuje dodatkowy stres u dzieci. Pamiętaj, że potrzeba dużo czasu i sporej dawki wrażliwości, zanim 2 rodziny będą mogły się rozwijać razem.

patchworkowe rodziny jak w nich żyć

2. Rozmawiaj z dziećmi

Warto im wyjaśnić powody swoich decyzji i podkreślić, że kochasz je i cenisz tak samo jak zawsze. Będą potrzebowały nie tylko Twojej uwagi, ale zrozumienia i ciepła, okazywanych również w obecności nowego partnera.

Sprawdź też, czym jest coparenting.

co to rodzina patchworkowa

3. Dobre relacje z byłym partnerem

Zadbaj o pozytywne relacje z biologicznym ojcem czy matką dzieci. Tym złagodzisz ich traumę. Nie stwarzaj przeszkód w kontaktach dzieci partnera z ich biologiczną matką czy ojcem, Staraj się dążyć do tego, żeby Wasze dzieci czuły się równe, tak samo kochane, doceniane i bezpieczne.

Więcej artykułów na ten temat