Maści na blizny, kremy, żele

  (63)
Sortuj według
Blizny

Blizny

Blizny to ślady na skórze powstające w wyniku urazu, operacji lub przebytej choroby. Należy pamiętać, że tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzona skóra zostaje wtedy zastąpiona przez tkankę łączną. Blizny mogą powodować problemy emocjonalne i psychiczne polegające na braku akceptacji własnego wyglądu i zmniejszeniu pewności siebie – szczególnie jeżeli powstały w miejscach, które trudno ukryć pod ubraniem. W niektórych przypadkach blizny mogą być także źródłem bólu lub ograniczenia możliwości ruchowych – wtedy mówimy o dyskomforcie fizycznym.


Maść na blizny, krem, żel – kiedy go stosować

Należy pamiętać, że proces zabliźniania ran jest indywidualny i zależy od wielu czynników, ale można i należy go wspomagać. Istnieje wiele preparatów na blizny. Apteka internetowa oferuje kosmetyki na blizny które pomagają w gojeniu, jak również zmniejszają ich widoczność. W ich asortymencie znajdują się również leki, które uśmierzają ból.

Leczenie blizn należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki szybkiemu działaniu zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie będą one przyczyną przyszłych problemów, a odpowiednio wcześnie rozpoczęta pielęgnacja minimalizuje ryzyko ich nieestetycznego wyglądu.

Biorąc pod uwagę czas powstania, możemy wyróżnić blizny niedojrzałe, charakteryzujące się zaczerwienieniem, wypukłością i swędzeniem oraz blizny dojrzałe, które są już zagojone, najczęściej płaskie. To, jak w przyszłości będzie wyglądała blizna powstała po urazie, w wyniku zabiegów estetycznych, operacji plastycznych, chorób czy oparzeń, zależy w dużej mierze od konsekwentnej pielęgnacji. Dlatego należy wspomagać naturalne procesy gojenia się blizn, a w przypadku zauważenia objawów nieprawidłowego zabliźniania ran skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmianę dotychczas stosowanego preparatu.


Blizny na twarzy i blizny pourazowe

Blizny na twarzy często są wynikiem przebytych chorób. Mogą między innymi powstać po ospie wietrznej lub chorobie trądzikowej. Przyjmują najczęściej formę małych zagłębień. Większości z nas tego rodzaju blizny kojarzą się z okresem dzieciństwa lub dojrzewania, a w rzeczywistości w dużej mierze dotyczą osób dorosłych. Stanowią one bardzo poważny problem estetyczny.

Co zrobić, jeżeli już się pojawią? Na blizny po ospie i trądziku można stosować środki zewnętrzne – maść na blizny, krem lub żel na blizny, które wygładzają skórę i powodują uzupełnienie brakującej tkanki. Należy pamiętać, że łatwiej spłycić świeże blizny, niż te kilkuletnie, dlatego nie warto zwlekać z użyciem odpowiednich kosmetyków.

Blizny pourazowe dotyczą najczęściej osób aktywnych: uprawiających sport lub dzieci, szczególnie kiedy są ruchliwe, gdy poznają świat. To drugi popularny typ blizn. W przypadku poważnych urazów występuje duże ryzyko powstania blizn o nieregularnej powierzchni lub zabarwieniu. Dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiedni lek na blizny. Niektóre blizny pourazowe są trudniejsze do gojenia się, a jest to związane z większym napięciem skóry.

W leczeniu blizn pourazowych najbardziej popularne są stosowane zewnętrznie na skórze preparaty:

  • maść na blizny,
  • krem na blizny,
  • żel na blizny.


Blizny pooperacyjne i pooparzeniowe

Blizny pooperacyjne powstają po zabiegach chirurgicznych lub kosmetycznych. W ich leczeniu dobrze sprawdzają się plastry na blizny, które zapewniają skórze szybką regenerację, a także chronią przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Plastry są dyskretnym środkiem, a ich użycie zabezpiecza również ubranie przed zabrudzeniem. Blizny po oparzeniu goją się bardzo długo. Urazy tego typu wiążą się często z ogromnym bólem i trudnym gojeniem się.

Jakie właściwości powinna mieć najlepsza maść na blizny powstałe w wyniku oparzenia? Przede wszystkim musi nawilżać i natłuszczać, a także zapobiegać zakażeniom skóry. Należy pamiętać, że maść na blizny dłużej utrzymuje się na skórze, a i proces wchłaniania jej substancji aktywnych znacznie się wydłuża, dlatego zaleca się ją do bardziej nasilonych dolegliwości.

Marki powiązane z kategorią: Blizny