Balizm: objaw "tańczących" rąk i nóg

3. 8. 2020 · Karolina Rudowska · 2 minuty czytania
  • choroby
Balizm: objaw "tańczących" rąk i nóg

Balizm to rzadkie zaburzenie neurologiczne z grupy ruchów mimowolnych. Ruchy balistyczne są gwałtowne, bezcelowe i o dużej amplitudzie, dotyczą głównie proksymalnych części kończyn i zwykle obejmują jedną połowę ciała. Przyczyną jest uszkodzenie układu pozapiramidowego, najczęściej jądra niskowzgórzowego. Jakie choroby mogą do tego prowadzić i w jaki sposób leczy się balizm?

Czym są ruchy mimowolne?

W fizjologicznych, prawidłowych warunkach to Ty panujesz nad swoim ciałem i kontrolujesz swoje ruchy i chód. Ruch ręką czy nogą (np. sięgnięcie po książkę) zwykle nie wymaga od Ciebie szczególnego wysiłku, ani zastanowienia, a mimo to jest precyzyjny, ma odpowiednią siłę, płynność i wykonujesz go w konkretnym celu.

Ruchy mimowolne, jak sama nazwa wskazuje, nie są zależne od Twojej woli i nie masz na nie wpływu. Ich przyczyną jest uszkodzenie układu pozapiramidowego.

Układ pozapiramidowy to część układu nerwowego, która wraz z układem piramidowym jest odpowiedzialna za kontrolę ruchów i postawy ciała, chód i regulację rozkładu napięcia mięśni szkieletowych. Dzięki układowi pozapiramidowemu, nie musisz skupiać się i świadomie analizować każdego ruchu, a wykonujesz go niejako automatycznie. Prawidłowe działanie układu pozapiramidowego umożliwia Ci również przybranie optymalnej dla Ciebie postawy ciała, czy balansowanie kończynami podczas chodzenia. Uszkodzenie układu pozapiramidowego będzie wpływać na charakter Twoich dowolnych ruchów (np. pojawi się drżenie ręki podczas wspomnianego wcześniej sięgnięcia po książkę) lub doprowadzi do pojawienia się ruchów mimowolnych, niezależnych od Twojej woli.

ruchy mimowolne

 

Balizm − co to takiego?

Balizm jest jednym z rodzajów ruchów mimowolnych. Występuje rzadko i cechuje się zamaszystym, obszernym i gwałtownym wyrzutem kończyn, głównie ich proksymalnych części. Takie ruchy są szybkie, nasilone, nierytmiczne, bezcelowe i charakteryzują się dużą amplitudą. Mogą nasilać się pod wpływem emocji i przy zwiększeniu aktywności, a ustępować lub zmniejszać się w czasie snu.

Balizm najczęściej dotyczy jednej połowy ciała − nazywany jest wówczas hemibalizmem. Gdy ruchy balistyczne obejmują tylko jedną kończynę − określa się je monobalizmem, obydwie kończyny górne − bibalizmem, a obydwie kończyny dolne − parabalizmem. Takie sytuacje występują jednak znacznie rzadziej.

Hemibalizm uważa się za typowy objaw uszkodzenia jądra niskowzgórzowego Luysa (po przeciwnej stronie niż strona ciała objęta ruchami balistycznymi), ale może pojawić się również u pacjentów z uszkodzeniami innych jąder podkorowych w mózgu.

Więcej artykułów na ten temat

Karolina Rudowska