Silne zioła przeciwbólowe – które gatunki należą do tej grupy?

29. 10. 2021 · 4 minuty czytania

Zioła, które mają działanie przeciwbólowe lub przeciwzapalne, stanowią alternatywę lub uzupełnienie dla konwencjonalnych leków. Które zioła przeciwbólowe są najsilniejsze? Jak je stosować?

Michał Mazik
Michał Mazik
Silne zioła przeciwbólowe – które gatunki należą do tej grupy?

Zioła przeciwbólowe i przeciwzapalne warto stosować w kilku przypadkach: gdy dolegliwość znajduje się w początkowym stadium, gdy bolesność jest duża, a medycyna konwencjonalna potrzebuje dodatkowego wsparcia lub gdy organizm źle reaguje na leki. Jakie są najsilniejsze zioła przeciwbólowe? Jak je właściwie stosować?

Naturalne zioła przeciwbólowe a mechanizm działania

Mechanizm działania ziół przeciwbólowych jest prosty – hamuje i niweluje stany zapalne, którym często towarzyszą bóle. Dodatkowo rośliny lecznicze działają rozgrzewająco. W przypadku chorób o podłożu reumatycznym, np. reumatoidalne zapalenie stawów, znaczenie mają także właściwości moczopędnie ziół. Naturalne leki o takim działaniu pozwalają usunąć nadmiar metabolitów z przestrzeni okołostawowej, które odpowiadają za ból. Na rynku dostępne są zioła spełniające takie wymagania.

 

Najsilniejsze zioła przeciwbólowe na bóle o podłożu reumatycznym (i nie tylko)

  • Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) - nazywana również czarcim pazurem pochodzi z Afryki. Surowcem zielarskim jest korzeń. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na ból. Stosuje się go m.in. w leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów, ścięgien, zapalenia kości i stawów. Najważniejszą substancją aktywnie czynną jest harpagozyd, glikozyd irydoidowy (1-3%), który ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Ponadto stanowi bogate źródło fenoli i bioflawonoidów. Oprócz zwalczania bólu poprawia układ odpornościowy.

  • Wierzba biała (Salicis cortex) – kora tego drzewa jest wykorzystywana w ziołolecznictwie od czasów starożytnych. Dioskorides zalecał stosowanie na zapalenie stawów. W średniowieczu była popularnym lekiem przeciwbólowym i gorączkowym. Współczesne badania pokazały, że właściwie korzystano z kory wierzby. Odwary pomagają m.in. na gorączkę, bóle głowy i dolegliwości reumatyczne. Głównym związkiem aktywnie czynnym jest salicyna.

  • Imbir lekarski (Zingiber officinale) – to ceniona przyprawa, ale jednocześnie naturalny lek przeciwbólowy. Surowcem są świeże lub wysuszone kłącza. W Azji jest od wieków wykorzystywany leczniczo, m.in. na zmniejszenie poziomu bólu. Stosuje się go w bólach reumatycznych, stawowych i pourazowych. Działanie jest podobne jak u niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
goździkowiec - zioła przeciwbólowe

Dobre zioła przeciwzapalne i przeciwbólowe

Grupa obejmuje zioła, które warto stosować uzupełniająco do tych powyższych lub wspomagać nimi konwencjonalne leczenie. Pomogą zmaksymalizować ból.

  • Kurkuma (Curcuma), nazywana ostryżem - to kolejna z przypraw o działaniu przeciwbólowym. Za jej dobroczynne właściwości w największym stopniu odpowiada kurkumina. Zwalcza stany zapalne, znajduje zastosowanie przy leczeniu żołądka i jelit. Ma właściwości antyoksydacyjne.

  • Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – warto stosować go przy bólu wspomagająco do innych ziół lub leków. Wpływa na centralny układ nerwowy. Odpręża i zmniejsza podatność na ból. Może łagodzić objawy bólu migrenowego lub miesiączkowego.
    • Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) – ekstrakty z kadzidłowca działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Eliminują źródła bólu, a przy tym odprężają. Poza doustnym przyjmowaniem suplementów warto korzystać także z olejków w formie aromaterapii.

    • Jiaogulan (Gynostemma Pentaphyllum) – nazywany zielem nieśmiertelności może być uprawiany na balkonie (w cyklu wiosna - jesień) lub w domu. Roślina ma wiele zastosowań, pomaga m.in. w przypadku bólu głowy i migren. Surowcem są liście, które parzy się jak herbatę.
    wierzba biała - zioła na ból

    Jakie zioła przeciwbólowe stosować na ból zęba?

    Natura zna środki, które mogą uśmierzyć lub przynajmniej złagodzić ból zębów. Nie zastąpi to wizyty u dentysty, ale pozwoli doczekać do niej przy mniejszej bolesności, a przy tym zająć się codziennymi sprawami. Najlepiej w tym aspekcie sprawdza się goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum). Warto robić płukanki z wyciągów z goździkowca lub po prostu żuć suszone pączki kwiatów. Różnica jest zauważalna, goździki działają dosyć szybko.

    Jak stosować przeciwbólowe zioła?

    W większości przypadków surowcami ziół przeciwbólowych i przeciwzapalnych są części podziemne (korzenie, kłącza i bulwy) oraz kora, dlatego najlepiej przygotowywać z nich odwary. 2-3 łyżki rozdrobnionego surowca należy gotować przez 5-10 minut. Pije się po wystygnięciu – doraźnie. Można również stosować profilaktycznie, np. 1-2 szklanki dziennie.

    • Jiaogulan zaparza się wrzątkiem jak herbatę. Można łączyć ze sobą 2-3 gatunki.
    • Kadzidłowiec można używać w świecach zapachowych.
    • Dobre rozwiązanie stanowi również korzystanie z suplementów diety w innej formie, np. wyciągów, nalewek, tabletek czy saszetek. Niektóre postacie są wygodniejsze (np. tabletki) i można mieć je zawsze przy sobie.
    • W przypadku bólu mięśniowego sprawdza się stosowanie zewnętrzne ziół, np. w postaci okładów lub maści.
    jakie zioła przeciwbólowe - kurkuma

    Zioła przeciwbólowe w ciąży – czy można stosować?

    • Za bezpieczną roślinę leczniczą dla kobiet w ciąży z tych powyżej wymienionych uchodzi imbir.
    • Wie wolno spożywać kurkumy, która może pobudzać pracę macicy.
    • Stosowanie ziół przeciwbólowych zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zasada jest podobna jak przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych.
    • Dodatkowo stosowanie ziół przeciwbólowych zaleca się uzgodnić z lekarzem, jeśli przyjmuje się konwencjonalne leki (aby wykluczyć ryzyko interakcji).

    Zioła przeciwzapalne i przeciwbólowe – podsumowanie

    Zioła przeciwbólowe zawsze warto mieć pod ręką, gdyż w przeciwieństwie do innych grup suplementów stosuje się je doraźnie. Wiele z nich to cenione przyprawy, więc z powodzeniem uda się połączyć przyjemne z pożytecznym.

    Źródła:

    1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. Baraniuk; M. Kania; Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym; Postępy Fitoterapii; 2/2021; str.: 94-99.
    3. Stachowiak; Leczenie bólu w ujęciu historycznym; Farmacja Współczesna; 13/2020; str.: 35-41.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
      Przeczytaj więcej od tego autora