Tran dla dzieci - w kapsułkach, żelkach, płynie

  (14)

Tran dla dzieci jest preparatem cenionym zarówno przez specjalistów, jak i rodziców. Podawanie go to dobry sposób na dbanie o odporność i właściwy rozwój najmłodszych. Zawiera cenne składniki odżywcze, których uzupełnianie ma szczególne znaczenie dla rodzin nieprzyzwyczajonych do jedzenia ryb.

Sortuj według
Tran

Tran

Co zawiera tran dla dzieci?

Tran to olej pozyskiwany z wątroby dorsza i ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina lub innych ryb nie jest tranem). Wśród jego najważniejszych składników można wymienić:

Substancje te mają bardzo pozytywny wpływ na cały organizm dziecka, dlatego olej z dorsza powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce (może to być tran w kapsułkach dla dzieci albo preparat w formie płynu).

Czy warto i kiedy stosować tran dla dzieci?

Większość lekarzy i farmaceutów odpowie, że warto codziennie stosować tran dla dzieci, ponieważ ma świetne właściwości prozdrowotne. Nabiera to jeszcze większego znaczenia, gdy:

  • u dziecka występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy D i A lub ich niedobory,
  • maluch niechętnie zjada ryby,
  • dziecko jest osłabione, bardziej narażone na zachorowanie na przeziębienie i grypę (w okresie jesienno-zimowym) albo przechodzi rekonwalescencję po infekcji.

Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka?

Kupując tran dla niemowląt i dzieci, zwróć uwagę na:

  • ogólny składu produktu (czyli źródło oleju) oraz zawartość poszczególnych substancji aktywnych w jednej dawce,
  • formę preparatu,
  • smak (zarówno tran w kapsułkach dla dzieci, jak i płynne preparaty często mają dodatki neutralizujące rybi smak i zapach, za którym maluchy nie przepadają).

Tran w kapsułkach dla dzieci

Tradycyjny tran ma postać płynną i właśnie w takiej formie powinny go zażywać niemowlęta. U starszaków powyżej 3. roku życia rodzice mogą już stosować tran w kapsułkach dla dzieci (jeśli ich połykanie nie sprawia im problemu).

Tran dla niemowlaka — czy można podawać?

Tran dla niemowląt w odpowiedniej formie i dawce można podawać maluszkowi już od 4 tygodnia życia. Jednak o zażywaniu tranu powinna pomyśleć już kobieta w ciąży, ponieważ dostarcza w ten sposób rozwijającemu się płodowi dobroczynne składniki odżywcze — kwasy DHA i witaminy. 

Tran dla dzieci — dawkowanie i przeciwwskazania

Tran dla niemowląt od 6. tygodnia do 6. miesiąca należy podawać w dawce 2,5 ml. Potem można ją stopniowo zwiększać (aż do osiągnięcia poziomu 5 ml u dzieci powyżej 3. roku życia). Nie wolno przekraczać zalecanej dawki, ponieważ grozi to zbyt wysokim poziomem witamin gromadzących się w tkance tłuszczowej (w tranie to przede wszystkim witamina D oraz A). W przypadku leków i suplementów w tabletkach, żelkach lub kapsułkach do żucia szczegółowe informacje na temat dawkowania znajdziesz w ulotce dołączonej do preparatu. Pamiętaj też, że jeśli podajesz dziecku tran, musisz przeanalizować skład innych produktów zawierających witaminę D (kaszki, mleko modyfikowane, suplementy diety).

Jak każdy lek i suplement diety tran dla dzieci ma również przeciwwskazania do stosowania — najważniejszym z nich jest uczulenie na ryby. Jeśli Twoje dziecko ma alergię, zadbaj o to, aby otrzymywało kwasy DHA i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach z innego źródła.