Tran dla dzieci - w kapsułkach, żelkach, płynie (14)

Tran dla dzieci jest preparatem cenionym zarówno przez specjalistów, jak i rodziców. Podawanie go to dobry sposób na dbanie o odporność i właściwy rozwój najmłodszych. Zawiera cenne składniki odżywcze, których uzupełnianie ma szczególne znaczenie dla rodzin nieprzyzwyczajonych do jedzenia ryb.

Sortuj według
Tran

Tran

Tran to olej pozyskiwany z wątroby dorsza i ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina lub innych ryb nie jest tranem). Wśród jego najważniejszych składników można wymienić:

Substancje te mają bardzo pozytywny wpływ na cały organizm dziecka, dlatego olej z dorsza powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce (może to być tran w kapsułkach dla dzieci albo preparat w formie płynu).

Większość lekarzy i farmaceutów odpowie, że warto codziennie stosować tran dla dzieci, ponieważ ma świetne właściwości prozdrowotne. Nabiera to jeszcze większego znaczenia, gdy:

  • u dziecka występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy D i A lub ich niedobory,
  • maluch niechętnie zjada ryby,
  • dziecko jest osłabione, bardziej narażone na zachorowanie na przeziębienie i grypę (w okresie jesienno-zimowym) albo przechodzi rekonwalescencję po infekcji.

Kupując tran dla niemowląt i dzieci, zwróć uwagę na:

  • ogólny składu produktu (czyli źródło oleju) oraz zawartość poszczególnych substancji aktywnych w jednej dawce,
  • formę preparatu,
  • smak (zarówno tran w kapsułkach dla dzieci, jak i płynne preparaty często mają dodatki neutralizujące rybi smak i zapach, za którym maluchy nie przepadają).

Tradycyjny tran ma postać płynną i właśnie w takiej formie powinny go zażywać niemowlęta. U starszaków powyżej 3. roku życia rodzice mogą już stosować tran w kapsułkach dla dzieci (jeśli ich połykanie nie sprawia im problemu).

Tran dla niemowląt w odpowiedniej formie i dawce można podawać maluszkowi już od 4 tygodnia życia. Jednak o zażywaniu tranu powinna pomyśleć już kobieta w ciąży, ponieważ dostarcza w ten sposób rozwijającemu się płodowi dobroczynne składniki odżywcze — kwasy DHA i witaminy. 

Tran dla niemowląt od 6. tygodnia do 6. miesiąca należy podawać w dawce 2,5 ml. Potem można ją stopniowo zwiększać (aż do osiągnięcia poziomu 5 ml u dzieci powyżej 3. roku życia). Nie wolno przekraczać zalecanej dawki, ponieważ grozi to zbyt wysokim poziomem witamin gromadzących się w tkance tłuszczowej (w tranie to przede wszystkim witamina D oraz A). W przypadku leków i suplementów w tabletkach, żelkach lub kapsułkach do żucia szczegółowe informacje na temat dawkowania znajdziesz w ulotce dołączonej do preparatu. Pamiętaj też, że jeśli podajesz dziecku tran, musisz przeanalizować skład innych produktów zawierających witaminę D (kaszki, mleko modyfikowane, suplementy diety).

Jak każdy lek i suplement diety tran dla dzieci ma również przeciwwskazania do stosowania — najważniejszym z nich jest uczulenie na ryby. Jeśli Twoje dziecko ma alergię, zadbaj o to, aby otrzymywało kwasy DHA i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach z innego źródła.