Leki na menopauzę - tabletki i plastry

  (65)

Okres menopauzy, zwany inaczej klimakterium, to naturalny i nieunikniony czas w życiu kobiety. Jest to wynik naturalnych zmian zachodzących w organizmie. Podobnie, jak w odpowiednim momencie nadchodzi okres dojrzewania, tak nadchodzi też okres przekwitania. Nierzadko ten etap życiowy przynosi wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w zmaganiach z którymi pomagają odpowiednio dobrane leki na menopauzę chociażby w postaci tabletek na menopauzę. 

Sortuj według
Menopauza

Menopauza

Czym jest menopauza?

Paradoksalnie menopauza z medycznego punktu widzenia stanowi punkt przejścia od stanu płodności do bezpłodności w życiu kobiety. Jest to także określenie ostatniego miesiączkowania w całym życiu. Jeżeli od takiego momentu krwawienie nie pojawia się przez okres roku, można mówić rzeczywiście o zaprzestaniu miesiączkowania. Krwawienia, które wystąpią po okresie menopauzy stanowią powód do niepokoju i nieprawidłowość, którą należy leczyć.

Gdy zaczynasz wchodzić w stadium klimakterium, Twój organizm wysyła Ci jednoznaczne sygnały. Zanikają miesiączki, stają się one nieregularne, znacznie zmienia się Twoje samopoczucie, możesz odczuwać niepokój, uderzenia gorąca, permanentne zmęczenie, bezsenność. Jednak, zagłębiając się w ten temat nieco bardziej, przyczyną takiego stanu rzeczy są zmiany w wydzielaniu hormonów przez jajniki, mianowicie estrogenów. Występuje ono nawet do kilku lat przez pojawieniem się menopauzy i niekiedy trwa nawet do dziesięciu lat po zaprzestaniu miesiączkowania. Ilość tych typowo żeńskich hormonów zmniejsza się bowiem po około trzydziestu latach zdolności organizmu do rozmnażania.

Pamiętaj, że estrogeny wpływają także na ogólny wygląd ciała. Zaburzenia w ich wydzielaniu sprawiają, że skóra staje się mniej elastyczna i mniej sprężysta. Ograniczone zostaje wytwarzanie kolagenu, a przez to tworzą się zmarszczki. Efektem ubocznym jest także zmatowienie włosów oraz osłabienie paznokci. Niedostateczna ilość kolagenu wewnątrz organizmu może przyczynić się także do powstawania problemów ze stawami.

Wszystkie zmiany związane z menopauzą dzieją się u większości kobiet po ukończeniu 40. roku życia. Najczęściej jednak okres ten przypada między 45. a 50. rokiem życia. Jeśli więc podejrzewasz u siebie początkowe stadium menopauzy, zgłoś się do endokrynologa lub ginekologa, który potwierdzi diagnozę lub jej zaprzeczy, a jeżeli męczą Cię jakieś dolegliwości, przepisze także specjalistyczne leki na menopauzę. W okresie menopauzy konieczne jest bowiem nie tylko uśmierzanie objawów bólowych i walka z uderzeniami gorąca, ale przede wszystkim – monitorowanie poziomu hormonów.

 

Leki na menopauzę - tabletki, plastry - co warto stosować?

Zanim zdecydujesz się na hormonalne tabletki na menopauzę, zadziałaj sama w celach poprawy jakości życia. Dolegliwościom związanym z menopauzą nie służy z pewnością palenie papierosów, spożywanie napojów alkoholowych i innych używek, takich jak mocna kawa czy herbata. Ogólnemu samopoczuciu służy aktywność fizyczna – taniec, bieganie, nordic walking, realizowanie różnych pasji. Samopoczucie mogą poprawić Ci także dostępne w aptekach tabletki na menopauzę bez recepty, plastry na menopauzę a nawet zioła na menopauzę.

Menopauzie towarzyszą skrajne odczucia termiczne. Jedną z form takiego skoku temperaturowego jest nagłe uderzenie zimna. Opisywana jest jako przeszywający ciało zimny dreszcz. Jednak najbardziej powszechne są tak zwane uderzenia gorąca. Polegają one na nagłym poczuciu ciepła, które falą przepływa przez ciało. Takie zjawisko występuje wraz z poceniem. Najmocniejsze wrażenia termiczne odczuwane są w obrębie głowy, nierzadko także szyi i mogą trwać od kilku sekund nawet do kilku minut. Takie nagłe przypływy ciepłoty u wielu kobiet występują nawet przez parę lat od momentu wejścia w fazę menopauzy. Odpowiedzialny jest za nie spadek poziomu estrogenów w organizmie.

Uderzeniom gorąca można przeciwdziałać naturalnymi metodami: pomocna będzie w tym celu aktywność fizyczna i unikanie narażania się na długotrwałą ekspozycję na wysokie temperatury. Inną formą walki z tym nieprzyjemnym objawem jest leczenie hormonalne, w postaci chociażby tabletek na menopauzę, które polega na uzupełnianiu estrogenu i progesteronu. To jednak, mimo skuteczności, nie jest wystarczająco bezpieczne – terapię hormonalną podejrzewa się o przyczynianie się do zachorowań na nowotwory. Jeżeli zatem w Twoim przypadku szczególnie dotkliwe są uderzenia gorąca, leki na menopauzę bez recepty w postaci tabletek czy plastrów dostępne w aptekach mogą w podbramkowych sytuacjach także przynieść Ci ulgę.

 

Przed leczeniem – test na menopauzę

Leki na menopauzę powinny zostać dobrane indywidualnie przez lekarza. Istnieją jednak suplementy na menopauzę oraz tabletki dla kobiet w okresie menopauzy, które pomagają w łagodnym przejściu tego okresu i zminimalizowaniu jego uciążliwych skutków. Preparaty na menopauzę łagodzą jej objawy, wspierają wyciszanie i równowagę emocjonalną, ułatwiają też zasypianie. Dodatkowo, niektóre preparaty wzbogacone są o witaminy i składniki, które pomagają w poprawie koncentracji i hamowaniu procesu starzenia się skóry.

Jeżeli podejrzewasz, że rozpoczyna się u Ciebie klimakterium, możesz także samodzielnie wykonać wstępny test na menopauzę. Jego wynik wskaże, czy obniżył się poziom estrogenu przy jednoczesnym wzroście hormonu FSH. Test jednak, niezależnie od wyniku, nie powinien zastąpić konsultacji ze specjalistą.

Marki powiązane z kategorią: Menopauza