Dna moczanowa – dieta najlepsza przy chorobie

9. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Chorujesz na dnę moczanową? Jeśli tak, zadbaj o swoją dietę. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj aktualne zalecenia dietetyczne. Dowiedz się, jakich produktów musisz unikać!

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Dna moczanowa – dieta najlepsza przy chorobie

Cierpisz z powodu dny moczanowej? Okazuje się, że odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na przebieg i redukcję objawów chorobowych. Podpowiadam co jeść, a czego nie jeść, żeby zmniejszyć uciążliwe objawy dny moczanowej (w tym ból!), wspomóc leczenie farmakologiczne i poprawić jakość swojego życia.  

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to niezwykle bolesne schorzenie, które często współwystępuje u osób z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, czy zespołem metabolicznym. Polega na odkładaniu się w stawach kryształów moczanowych, przez co chorzy uskarżają się na uciążliwy ból i obrzęki stawów. Nierzadko choroba prowadzi do zmniejszonej sprawności, która utrudnia życie codzienne.

Dna moczanowa wiąże się z pojęciem hiperurykemii, która występuje, gdy w organizmie poziom kwasu moczowego przekracza 7 mg/dl. 

Dieta w dnie moczanowej ma istotne znaczenie, ponieważ kwas moczowy, który odkłada się w postaci kryształów, jest końcowym produktem przemian puryn w organizmie.

Puryny dostarczane są wraz z dietą, dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć ich rozkład w organizmie, a tym samym zmniejszyć stężenie kwasu moczowego.

Dna moczanowa – dieta i jadłospis

Dieta w dnie moczanowej powinna być zbilansowana pod względem składników odżywczych i dostosowana indywidualnie do pacjenta. Powinna też uwzględniać produkty o małej zawartości puryn.

Jakie produkty warto ograniczyć  przy dnie moczanowej?

Z codziennego jadłospisu należy przede wszystkim wykluczyć produkty o wysokiej zawartości puryn, do których zalicza się

  • wędzone ryby,
  • drożdże,
  • podroby mięsne,
  • grzyby suszone,
  • śledzie,
  • sardynki i tuńczyk w oleju.

Średnią zawartością puryn charakteryzują się różne gatunki mięs oraz ryby.

Warto wspomnieć, że rośliny strączkowe typu groch, fasola, fasolka szparagowa, czy soczewica też zaliczają się do produktów bogatopurynowych. Jednak dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, owoce morza) ma bardziej negatywny wpływ na urykemię niż ta bogata w bogatopurynowe produkty roślinne.

Każda dodatkowa porcja mięsa w diecie dziennie zwiększa ryzyko dny o 21%. Owoce morza - o 7%.

     

    Ogranicz więc rośliny strączkowe. Nie trzeba wykluczać ich na stałe z diety, bo co jakiś czas (np. w sezonie) możesz spróbować fasolki szparagowej. Bezwzględnie z diety wyklucz przetworzone mięsa, ryby, podroby (np. wątróbka, żołądek, serce), konserwy mięsne oraz rybne, owoce morza, wywary, czy galarety mięsne.

    A co warto jeść, jeśli masz dnę moczanową?

    Mięso jedz od czasu do czasu i wybieraj te chude, o małej zawartości tłuszczu, takie jak:

    • kurczak,
    • indyk,
    • schab wieprzowy,
    • polędwica wieprzowa
    Dna moczanowa dieta

     

    Podstawą każdej zdrowej diety jest też odpowiednie spożycie warzyw i owoców. W przypadku warzyw – dziennie przynajmniej 500 g, a owoców – do 300 g w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, by uzupełniać dietę w te produkty, ponieważ powstają z nich małe ilości kwasu moczowego w organizmie. Dodatkowo są one dobrym źródłem witamin i składników mineralnych.

    Staraj się często sięgać po tabletki z witaminą C, która uznana jest za czynnik zmniejszający stężenie kwasu moczowego. Do produktów bogatych w witaminę C zalicza się między innymi:

    • paprykę czerwoną,
    • warzywa kapustne,
    • jarmuż,
    • żurawinę,
    • natkę pietruszki,
    • czarną porzeczkę
    • i jabłka.

     

    Dna moczanowa dieta warzywa

    Niską zawartością puryn charakteryzują się też:

    • produkty mleczne,
    • orzechy,
    • produkty zbożowe
    • i jaja.
    Ciekawostka
    Produkty mleczne są szczególną grupą produktów ważnych w diecie osób chorych na dnę. Zawarte w nich kazeina oraz laktoalbumina zwiększają wydalanie z organizmu kwasu moczowego z moczem, tym samym obniżając tego stężenie.

    Do jadłospisu włącz więc: chude mleko (1,5 – 2%), jogurty naturalne i chude twarogi.

    Dna moczanowa dieta nabiał i orzechy

     

    Pełnoziarniste produkty zbożowe charakteryzują się większą zawartością błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych niż ich przetworzone odpowiedniki.

    Cennym dodatkiem do diety są też zatem: pełnoziarniste mąki, chleby razowe, makarony pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, czy ryż.

    dna moczanowa makarony

    Z czego zrezygnować całkowicie? Co jeszcze możesz zrobić?

    Unikaj alkoholu, bo oprócz wielu innych niekorzystnych czynników, nie pozostaje też obojętny dla osób cierpiących na dnę moczanową. Jego spożycie obniża wydalanie kwasu moczowego. Szczególnie nie zaleca się spożywania piwa, ponieważ ma ono o wiele bardziej niekorzystny wpływ niż inne trunki. Wynika to z zawartej w piwie wysokiej zawartości związków purynowych. Alkohol znacznie też zwiększa ryzyko wystąpienia dny.

    Cukier oraz słodycze to produkty bogate w cukry proste (fruktozę, glukozę). Ich nadmierne spożycie przyczynia się do wzrostu stężenia kwasu moczowego. Z jadłospisu wyklucz więc słodkie, przetworzone przekąski, napoje słodzone, gazowane, energetyzujące, czekoladę oraz inne słodycze.

    dna moczanowa dieta fast food

     

    Negatywny wpływ na stężenie kwasu moczowego ma też źle dobrany i nadmierny wysiłek fizyczny. Skonsultuj więc ilość oraz rodzaj sportu z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią aktywność fizyczną.

    Pacjenci z otyłością lub nadwagą powinni zredukować masę ciała, ale rozsądnie! Aby zdrowo chudnąć, nie stosuj restrykcyjnych diet niskokalorycznych. Zwłaszcza w przypadku dny moczanowej. Głodówki, duży deficyt energetyczny znacznie nasila urykemię. Może to być bardzo niebezpieczne dla chorych. Przed rozpoczęciem diety, najlepiej skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem, aby dobrać zbilansowaną dietę odchudzającą.  

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Monika Kaczorek
      Monika Kaczorek
      Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Monika Kaczorek
      Monika Kaczorek
      Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
      Przeczytaj więcej od tego autora