Duszność − leczenie u pulmonologa, kardiologa czy... terapeuty?

9. 7. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Duszność − leczenie u pulmonologa, kardiologa czy... terapeuty?

Nikt nie zastanawia się nad tym, że oddycha. Jest to odruch pierwotny, który nie angażuje Twojej świadomości. Problemy z oddychaniem zaczynają się np. gdy odczuwasz różne rodzaje duszności. Uczucie duszności, może wywoływać silny lęk, a nawet obawę przed śmiercią. Skąd bierze się duszność? Jakim chorobom może towarzyszyć uczucie braku powietrza? U jakiego lekarza szukać pomocy i gdzie zacząć leczenie?

Czym jest uczucie duszności?

Każdy dorosły człowiek oddycha z częstością około 16 − 20 oddechów na minutę. To znaczy, że w ciągu doby wykonujesz ponad 20 tysięcy oddechów! To dużo, prawda? Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a noworodek w normalnych warunkach potrafi wykonać aż 40 oddechów w ciągu jednej minuty!

Człowiek oddycha z częstością 20 oddechów na minutę

Duszność to nieprzyjemne, subiektywne odczucie niewystarczającej ilości powietrza w płucach. Pacjent czuje, że mimo oddychania, w jego płucach nadal jest zbyt mało życiodajnego tlenu. Brzmi strasznie, prawda?

Dla lekarza, uczucie duszności zgłaszane przez pacjenta jest zawsze objawem niepokojącym i wymaga głębszej diagnostyki i weryfikacji. Dlaczego tak jest? Poczucie braku tchu może towarzyszyć wielu chorobom, dlatego wyróżnić można różne rodzaje duszności, w tym między innymi związane z chorobami płuc, serca czy układu nerwowego.

W zależności od nasilenia objawów wyróżniamy duszność ostrą i przewlekłą.

Jak leczyć duszności?

Co począć na duszności? Jeśli nie jest to duszność ostra, najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który w pierwszej kolejności zleci podstawowe badania. Mogą to być: zdjęcie klatki piersiowej i badania krwi.

Na tej podstawie, lekarz rodzinny skieruje Cię do specjalisty na dalszą diagnostykę.

Duszność ostra natomiast, zawsze wymaga pilnej pomocy lekarskiej, bo jest jednym ze stanów zagrożenia życia. Dlatego w takim wypadku najlepiej szybko udaj się na pogotowie.

Uczucie duszczności

Zobacz też, co robić, gdy masz płytki oddech w artykule: Płytki oddech: co robić, kiedy nie możesz odetchnąć pełną piersią?

Kiedy potrzebny jest kardiolog przy duszności? Leczenie kardiologiczne

Jeżeli odczuwasz duszności, której przyczyna może tkwić w układzie sercowo-naczyniowym, udaj się na konsultację do kardiologa.

Do kardiologicznych przyczyn braku tchu należą takie choroby jak przewlekła niewydolność serca, na którą chorują między innymi osoby z wadami serca czy jego uszkodzeniem w skutek zawału.

Ostra duszność, która może zagrażać życiu, może wiązać się z zatorowością płucną, obrzękiem płuc czy zawałem serca i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Leczenie duszności u kardiologa

Kiedy udać się do pulmonologa przy duszności? Leczenie pulmonologiczne

Pacjenci leczący się w poradni pulmonologicznej bardzo często zgłaszają lekarzowi uczucie duszności. Istnieje wiele płucnych przyczyn braku tchu.

Objaw ten jest często spotykany w astmie oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) − ma wtedy charakter przewlekły z okresowymi zaostrzeniami.

Zbyt mała ilość aktywnych pęcherzyków płucnych w zapaleniu płuc czy w przebiegu nowotworu tkanki płucnej może również być przyczyną duszności.

Z ostrą dusznością możesz mieć do czynienia wtedy, gdy nagle dochodzi do swoistego wyłączenia części płuca z oddychania. Ma to miejsce na przykład w przebiegu obrzęku płuc czy odmy opłucnowej.

Leczenie duszności u pulmonologa

Kiedy udać się do psychologa z dusznością? Duszności przy nerwicy

Mało kto wie, że uczucie braku tchu może mieć psychogenne przyczyny. Co to właściwie znaczy? Najprościej mówiąc, duszność psychogenna diagnozowana jest, kiedy nie choruje soma, czyli Twoje ciało, a pomocy wymaga natomiast sfera psyche.

Duszność jest niezwykle częstym objawem przy nerwicy czy w napadzie lękowym. Z czego to wynika? Twoja psychika jest nierozerwalnie złączona z ciałem i każdy stres, napięcie czy niepokój odzwierciedlają się w rekcjach Twojego organizmu. W przebiegu napadu lękowego pacjent odczuwa szybsze bicie serca, wzrasta mu ciśnienie tętnicze krwi, pojawia się również duszność.

Wyzwaniem dla lekarza jest prawidłowe zdiagnozowanie tego rodzaju duszności. Wymaga to wykluczenia innych przyczyn duszności, w tym kardiologicznych i pulmonologicznych.

Duszności przy nerwicy - wizyta u psychologa

Co poradzić na przy nerwicy może pomóc? Pacjenci z tym problemem wymagają specjalistycznej pomocy u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Nawracające napady duszności mogą upośledzać normalne życie, dlatego tak ważne jest, żeby pacjent nie wstydził się szukać pomocy u tych specjalistów.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska