Nadciśnienie płucne − jak wygląda leczenie?

Nadciśnienie płucne to groźna choroba, która obejmuje płuca i serce. Niestety, rokowanie dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym jest wciąż gorsze niż w przypadku chorób nowotworowych. Poznaj podstawowe informacje na temat tego schorzenia i metod leczenia.
Nadciśnienie płucne − co to jest?
Nadciśnienie płucne występuje stosunkowo rzadko − w Polsce rozpoznaje się średnio około 30 przypadków na milion osób w populacji dorosłych. Nadciśnienie płucne u dzieci występuje rzadziej − to statystycznie 12 przypadków w milionowej populacji dziecięcej. Średni wiek zachorowania wynosi ok. 45 − 50 lat. Aż 2 razy częściej chorują kobiety.
Nadciśnienie płucne – przyczyny
Najczęściej rozpoznaje idiopatyczne nadciśnienie płucne, czyli bez ustalonej, jednoznacznej przyczyny.
Najważniejsze przyczyny nadciśnienia płucnego to:
- wady wrodzone serca (np. ubytek w przegrodzie międzykomorowej lub przedsionkowej)
- choroby tkanki łącznej (np. twardzina, toczeń układowy)
- marskość wątroby (nadciśnienie wrotne)
- niektóre leki (np. zmniejszające apetyt)
- toksyny (np. amfetamina)
- genetyka (mutacja genetyczna)
Nadciśnienie płucne − objawy
Niezależnie od przyczyny, każde nadciśnienie płucne charakteryzuje się podobnymi objawami. Pierwszym objawem choroby jest zwykle duszność i zmęczenie, która pojawia się w wyniku zmniejszenia objętości krwi przepływającej przez płuca podczas wysiłku fizycznego.
Dość charakterystyczne dla nadciśnienia płucnego jest to, że objawy występują przede wszystkim podczas wysiłku i ustępują w spoczynku. U prawie wszystkich chorych duszność jest pierwszym objawem, następnie pojawiają się typowe objawy dla niewydolności serca: obrzęki nóg, wodobrzusze, poszerzenie naczyń szyjnych, szmer niedomykalności zastawki trójdzielnej, sinica, palce pałeczkowate.
Nadciśnienie płucne – jak zdiagnozować?
Zazwyczaj od pojawienia się pierwszych objawów nadciśnienia płucnego do pierwszego zgłoszenia się do lekarza upływa około 9 miesięcy. Natomiast leczenie rozpoczyna się zwykle dopiero po 2 − 4 latach, co jest związane ze szczegółową diagnostyką, składającą się z kilkunastu badań. Podstawowym badaniem, można powiedzieć, że przesiewowym − jest echo serca, w którym wstępnie ocenia się ciśnienie w tętnicy płucnej. W celu potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia płucnego wykonuje się inwazyjne badanie cewnikowanie prawostronne serca.
Nadciśnienie płucne − leczenie
Z uwagi na to, że leczenie nadciśnienia płucnego jest skomplikowane, pacjentów kieruje się do wyspecjalizowanych ośrodków. Obecnie program leczenia nadciśnienia płucnego jest realizowany w 23 szpitalach w całej Polsce.
Leczenie nadciśnienia płucnego obejmuje głównie farmakoterapię. Stosowane są leki zmniejszające objawy niewydolności serca, poprawiające codziennie funkcjonowanie i jakość życia. Chorym zaleca się unikanie wykonywania większych wysiłków fizycznych i przebywania na dużych wysokościach. Podczas podróży samolotem zaleca się stosowanie tlenoterapii. Pacjenci z nadciśnieniem płucnym powinni również ograniczyć spożywanie soli kuchennej i przyjmowanie nadmiernej ilości płynów.
U osób, które nie odpowiadają w sposób wystarczający na farmakoterapię nadciśnienia płucnego, mogą poprawić jakość życia metody leczenia zabiegowego, czyli: septosomia przedsionkowa, przeszczepienie płuc, endarektomia płucna i pionierskie zabiegi angioplastyki tętnic płucnych.
Nadciśnienie płucne jest chorobą przewlekłą, którą obecnie, poza kilkoma wyjątkami nie można całkowicie wyleczyć. Obecnie ok. 80% leczonych przeżywa 2 lata. Nie ma możliwości zapobiegania tej choroby, natomiast wykrywając ją w krótkim czasie, można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, co spowolni jej postęp.
Sprawdź też artykuł: Nie poddawaj się! Nadciśnienie płucne − leczenie wydłuża życie pacjentom!
Więcej artykułów na ten temat
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie
· 8 minut czytaniaŁojotokowe zapalenie skóry to dość uporczywa i wstydliwa dolegliwość. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie!
Hiperdoncja − skąd biorą się dodatkowe zęby w buzi i jak się je leczy?
· 4 minuty czytaniaHiperdoncja to stan, w którym w jamie ustnej pojawiają się nowe zęby. Z czego wynika? Dlaczego wyrastają nadliczbowe zęby? Na czym polega leczenie? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Zwapnienie kości. Na czym polega leczenie?
· 4 minuty czytania