Nadciśnienie płucne − jak wygląda leczenie?

30. 4. 2020 · Edyta Jakubik · 3 minuty czytania
  • leczenie
Nadciśnienie płucne − jak wygląda leczenie?

Nadciśnienie płucne to groźna choroba, która obejmuje płuca i serce. Niestety, rokowanie dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym jest wciąż gorsze niż w przypadku chorób nowotworowych. Poznaj podstawowe informacje na temat tego schorzenia i metod leczenia.

Nadciśnienie płucne − co to jest?

Nadciśnienie płucne występuje stosunkowo rzadko − w Polsce rozpoznaje się średnio około 30 przypadków na milion osób w populacji dorosłych. Nadciśnienie płucne u dzieci występuje rzadziej − to statystycznie 12 przypadków w milionowej populacji dziecięcej. Średni wiek zachorowania wynosi ok. 45 − 50 lat. Aż 2 razy częściej chorują kobiety.

nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne – przyczyny

Najczęściej rozpoznaje idiopatyczne nadciśnienie płucne, czyli bez ustalonej, jednoznacznej przyczyny.

Najważniejsze przyczyny nadciśnienia płucnego to:

  • wady wrodzone serca (np. ubytek w przegrodzie międzykomorowej lub przedsionkowej)
  • choroby tkanki łącznej (np. twardzina, toczeń układowy)
  • marskość wątroby (nadciśnienie wrotne)
  • niektóre leki (np. zmniejszające apetyt)
  • toksyny (np. amfetamina)
  • genetyka (mutacja genetyczna)

Nadciśnienie płucne − objawy

Niezależnie od przyczyny, każde nadciśnienie płucne charakteryzuje się podobnymi objawami. Pierwszym objawem choroby jest zwykle duszność i zmęczenie, która pojawia się w wyniku zmniejszenia objętości krwi przepływającej przez płuca podczas wysiłku fizycznego.

Dość charakterystyczne dla nadciśnienia płucnego jest to, że objawy występują przede wszystkim podczas wysiłku i ustępują w spoczynku. U prawie wszystkich chorych duszność jest pierwszym objawem, następnie pojawiają się typowe objawy dla niewydolności serca: obrzęki nóg, wodobrzusze, poszerzenie naczyń szyjnych, szmer niedomykalności zastawki trójdzielnej, sinica, palce pałeczkowate.

nadciśnienie płucne objawy

Nadciśnienie płucne – jak zdiagnozować?

Zazwyczaj od pojawienia się pierwszych objawów nadciśnienia płucnego do pierwszego zgłoszenia się do lekarza upływa około 9 miesięcy. Natomiast leczenie rozpoczyna się zwykle dopiero po 2 − 4 latach, co jest związane ze szczegółową diagnostyką, składającą się z kilkunastu badań. Podstawowym badaniem, można powiedzieć, że przesiewowym − jest echo serca, w którym wstępnie ocenia się ciśnienie w tętnicy płucnej. W celu potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia płucnego wykonuje się inwazyjne badanie cewnikowanie prawostronne serca.

nadciśnienie płucne mp

Nadciśnienie płucne − leczenie

Z uwagi na to, że leczenie nadciśnienia płucnego jest skomplikowane, pacjentów kieruje się do wyspecjalizowanych ośrodków. Obecnie program leczenia nadciśnienia płucnego jest realizowany w 23 szpitalach w całej Polsce.

Leczenie nadciśnienia płucnego obejmuje głównie farmakoterapię. Stosowane są leki zmniejszające objawy niewydolności serca, poprawiające codziennie funkcjonowanie i jakość życia. Chorym zaleca się unikanie wykonywania większych wysiłków fizycznych i przebywania na dużych wysokościach. Podczas podróży samolotem zaleca się stosowanie tlenoterapii. Pacjenci z nadciśnieniem płucnym powinni również ograniczyć spożywanie soli kuchennej i przyjmowanie nadmiernej ilości płynów.

U osób, które nie odpowiadają w sposób wystarczający na farmakoterapię nadciśnienia płucnego, mogą poprawić jakość życia metody leczenia zabiegowego, czyli: septosomia przedsionkowa, przeszczepienie płuc, endarektomia płucna i pionierskie zabiegi angioplastyki tętnic płucnych.

Nadciśnienie płucne jest chorobą przewlekłą, którą obecnie, poza kilkoma wyjątkami nie można całkowicie wyleczyć. Obecnie ok. 80% leczonych przeżywa 2 lata. Nie ma możliwości zapobiegania tej choroby, natomiast wykrywając ją w krótkim czasie, można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, co spowolni jej postęp.

Sprawdź też artykuł: Nie poddawaj się! Nadciśnienie płucne − leczenie wydłuża życie pacjentom!

Więcej artykułów na ten temat