Grypa bez gorączki − jak ją rozpoznać? Czym jest grypa bezobjawowa?

30. 3. 2021 · Karolina Rudowska · 8 minut czytania
  • objawy

Grypa to ostra, wirusowa choroba zakaźna. Cechuje się nagłym wystąpieniem objawów, wśród których wymienia się gorączkę, bóle głowy i mięśni, dreszcze czy uczucie osłabienia i rozbicia. Czy grypa bez gorączki jest możliwa? Jakie jeszcze symptomy mogą wystąpić w przebiegu grypy? Sprawdź, jak ją rozpoznać i w jaki sposób się ją leczy.

Grypa bez gorączki i kaszlu − czy to się zdarza?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy grypy. Można wyróżnić grypę sezonową, która corocznie powoduje infekcje i groźniejszą grypę pandemiczną, która co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wywołuje epidemie. Sezon grypowy przypada w Polsce na okres od października do kwietnia, a za zachorowania wśród ludzi odpowiedzialne są wówczas wirusy grypy typu A i B. Więcej o odmianach grypy przeczytasz w artykułach: Grypa typu A – jak się przed nią ustrzec? oraz Grypa typu B − jak się przed nią ustrzec?.

Jak objawia się grypa? Czy można mieć grypę bez gorączki? Typowo grypa charakteryzuje się nagłym pojawieniem się objawów.

Na początku dominują symptomy ogólne takie jak:

  • gorączka,
  • duże osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • uczucie zimna,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni i bóle głowy.

Grypa bez gorączki

Po około 3 dniach dochodzą objawy ze strony układu oddechowego − ból gardła, suchy i uporczywy kaszel czy katar. Czasami mogą pojawić się także inne symptomy. Niektórym pacjentom dokucza łagodna biegunka, innym nudności lub wymioty, objawy zapalenia ucha środkowego i inne.

Czy jest możliwa grypa bez gorączki? Objawy grypopodobne bez gorączki najczęściej wskazują na chorobę przeziębieniową. Wywołuje ją ponad 200 typów różnych wirusów. Przeziębienie może co prawda przypominać grypę, objawy są jednak mniej nasilone. W przeciwieństwie do grypy ta dolegliwość zaczyna się w sposób łagodny i stopniowy. Często pojawia się katar (początkowo zwykle wodnisty, później może blokować nos i utrudniać oddychanie), drapanie lub ból gardła, kiepskie samopoczucie, bóle głowy i mięśni, kaszel czy niewielkie dreszcze, ale gorączka jest na ogół niewielka lub wcale nie występuje. Sprawdź też artykuł: Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?.

Grypa bez gorączki objawy

Grypa bez gorączki jest natomiast rzadkim zjawiskiem. Warto jednak wiedzieć, że u niektórych pacjentów (np. u osób w podeszłym wieku) wiele infekcji przybiera czasem niecodzienną formę. Taka nietypowa grypa może manifestować się przykładowo przede wszystkim ogromnym osłabieniem i niemocą. Objawy grypy bez gorączki u starszych osób mogą obejmować także zaburzenia świadomości i dezorientację.

Podsumowując, w przebiegu grypy gorączka jest na ogół jednym z klasycznych, początkowych objawów. Niemniej jednak nie należy do „obowiązkowych” symptomów, więc jej brak lub jedynie niewielkie podniesienie temperatury nie wykluczają grypy. Pamiętaj, że w razie objawów infekcji zawsze warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który na podstawie całego obrazu klinicznego zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Objawy grypy bez gorączki

Grypa bez gorączki… i bez innych objawów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż do 50% zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Co to oznacza? Otóż istnieją osoby, które nie mają żadnych symptomów choroby, a jednak uległy zakażeniu i uczestniczą w łańcuchu transmisji infekcji. Bezpośredni kontakt z pacjentami bezobjawowymi niesie ryzyko zakażenia, choć jest ono mniejsze niż przebywanie w towarzystwie osób objawowych, które kaszlą i kichają. Warto również pamiętać, że okres wylęgania grypy trwa od 1 do 4 dni. Osoby dorosłe w dzień poprzedzający wystąpienie objawów choroby są już zakaźne, a małe dzieci nawet kilka dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów grypy mogą zarażać swoje otoczenie.

Objawy grypopodobne bez gorączki

 

Pamiętaj!

Warto wspomnieć o najważniejszym patogenie ostatniego roku, czyli koronawirusie SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Osoby chore na COVID-19, które prezentują objawy choroby, są rzecz jasna zakaźne i niosą ryzyko zakażenia innych osób. Pamiętaj jednak, że COVID-19 możesz „złapać” także od osoby, u której jeszcze nie wystąpiły objawy (bo wystąpią dopiero za kilka dni) lub od osoby, u której zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przebiega zupełnie bezobjawowo. Ryzyko zakażenia od pacjenta z bezobjawowym przebiegiem zakażenia jest mniejsze i wymaga dłuższego oraz bardziej intensywnego kontaktu, jednak miej na uwadze, że jest jak najbardziej możliwe.

 

Przeczytaj także artykuł: Grypa a koronawirus − jak rozróżnić objawy?.

Jak jeszcze może przebiegać grypa?

Gorączka, uczucie rozbicia, dreszcze, złe samopoczucie, kaszel, bóle mięśni i głowy to typowe objawy grypy. Część osób myli ją ze zwykłym przeziębieniem i nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak ciężki sposób może przebiegać. Jeśli klasycznym symptomom towarzyszy uczucie duszności i przyspieszony oddech, przyczyną może być zapalenie płuc (grypowe zapalenie płuc lub wtórne bakteryjne zakażenie). Przeczytaj także: Zapalenie płuc – znasz objawy? Nie pomyl go z grypą.

Drgawki, zaburzenia świadomości czy ogniskowe objawy neurologiczne mogą świadczyć o powikłaniach ze strony układu nerwowego − zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, ostrym poprzecznym zapaleniu rdzenia kręgowego czy zespole Guillaina i Barrégo. Do wtórnych, niebezpiecznych powikłań grypy zalicza się także zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność nerek, sepsę i niewydolność wielonarządową. Polecam Ci również artykuł: Rzadkie i niebezpieczne pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego – leczenie.

Czy można mieć grypę bez gorączki?

Miej również na uwadze, że zachorowanie na grypę może doprowadzić do zaostrzenia którejś z Twoich chorób przewlekłych i pogorszenia kontroli astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, choroby wieńcowej, przewlekłej niewydolności serca czy cukrzycy.

Jeśli obok typowych objawów grypowych pojawią się takie symptomy jak: duszność, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, sinica, zaburzenia świadomości lub utrata przytomności, drgawki, niedowłady, omdlenia, patologicznie wzmożona senność, spadek oddawania moczu lub ciągłe utrzymywanie się wysokiej gorączki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że do znacznego pogorszenia przebiegu grypy może dojść w bardzo szybkim czasie i niektóre stany bezwzględnie wymagają leczenia szpitalnego.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie grypę?

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy grypopodobne, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Dokładnie opowiedz, co Ci doskwiera, zastanów się także, czy w ostatnim czasie nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS- CoV-2. Lekarz, na podstawie Twoich objawów, podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. W „normalnym” sezonie epidemicznym grypy u każdego pacjenta z gorączką lub objawami ze strony układu oddechowego można podejrzewać grypę. Aby ją potwierdzić, w uzasadnionych przypadkach wykonuje się odpowiednie testy (np. szybkie testy diagnostyczne RIDT na obecność antygenu wirusa grypy i inne).

 

Pamiętaj!

W aktualnej sytuacji, gdzie każda infekcja wiąże się z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, test w tym kierunku i wykluczenie COVID-19 wydaje się być sprawą nadrzędną. Warto również wiedzieć, że zakażenie wirusem grypy wcale nie wyklucza zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Niestety, obydwie choroby mogą ze sobą współistnieć, choć koinfekcje z pewnością nie są częste. Miej jednak na uwadze, że dodatni test w kierunku grypy nie oznacza, że możesz być pewny, że uniknąłeś zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Koniecznie pamiętaj, żeby w razie jakichkolwiek symptomów infekcji unikać kontaktu z innymi ludźmi i minimalizować ryzyko przeniesienia zakażenia na swoje otoczenie.

Grypa bez gorączki i kaszlu

Jak uniknąć zakażenia?

W okresie epidemicznym grypy unikaj przebywania w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Nie kontaktuj się z osobami z objawami infekcji, a jeśli taki kontakt jest nieunikniony, postaraj się zachować odpowiednią odległość (ponad 1,5 m). Pamiętaj także o odpowiednim zabezpieczeniu − maseczkach ochronnych. O nich pisaliśmy więcej tu: Środki ochrony osobistej: maski i przyłbice - NAJNOWSZE ZALECENIA!.

Ze szczególną dbałością myj ręce − stosuj wodę z mydłem, myj dłonie odpowiednio długo i dokładnie. Zobacz, jak robić to poprawnie: Jak prawidłowo myć ręce?. Możesz stosować także środki dezynfekujące na bazie alkoholu. Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, postaraj się nie dotykać nimi okolic twarzy, a szczególnie ust, nosa i oczu. W tym sezonie powyższe zasady są wyjątkowo istotne, zabezpieczają bowiem nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed COVID-19.

Pamiętaj, że podstawową metodą zapobiegania grypie jest szczepienie ochronne. O szczepionkach na grypę pisaliśmy więcej: Szczepionka przeciwko grypie. Co warto o niej wiedzieć?.

Szczepionka a grypa bez gorączki

Jak leczyć grypę?

W razie wystąpienia objawów grypy przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że grypa niesie ryzyko poważnych powikłań. Miej również na uwadze, że w aktualnym czasie pandemii każde objawy infekcji mogą wynikać z zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który jest groźnym patogenem, a przebieg COVID-19 może być zupełnie nieobliczalny (od bezobjawowego zakażenia lub skąpoobjawowej infekcji, poprzez uciążliwą chorobę z gorączką i rozmaitymi symptomami, aż po ciężkie zapalenie płuc, sepsę i niewydolność wielonarządową).

Grypa bez gorączki - profilaktyka

Jeśli przyczyną Twoich dolegliwości jest grypa, ulgę mogą przynieść leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a w razie potrzeby także przeciwkaszlowe czy preparaty donosowe. Przyczynowe leczenie przeciwwirusowe będzie skuteczne, jeśli rozpocznie się je odpowiednio wcześnie (najlepiej w ciągu 2 dób od początku objawów). Leki przeciwwirusowe (np. oseltamiwir) są szczególnie istotne dla pacjentów z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Bardzo ważny jest odpoczynek w łóżku oraz picie odpowiedniej ilości płynów.

Co zapamiętać na temat grypy bezobjawowej?

Odróżnienie grypy od choroby przeziębieniowej nie zawsze jest łatwe. W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dodatkową trudność stanowi odróżnienie jej od COVID-19. Jednym z głównych objawów grypy jest na ogół gorączka, ale jej brak nie wyklucza zakażenia wirusem grypy. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy infekcji, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Zadbaj także o innych ludzi i nie wychodź z domu.

 

Źródło:

  1. Kuchar E., Mrukowicz J., Sawiec P., Gładysz A.: Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020

Więcej artykułów na ten temat