Grypa typu B − jak się przed nią ustrzec?

10. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Grypa typu B różni się od pozostałych podtypów A i C. Poznaj różnice i sposoby leczenia, dzięki którym stoczysz szybką walkę z chorobą! Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się przebyta grypa!

Irmina Turek
Irmina Turek
Grypa typu B − jak się przed nią ustrzec?

Grypa typu B to podtyp wirusa, który atakuje ludzi. Co kilka lat Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza pandemię grypy. Nowe odmiany choroby mogą przerażać. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i wdrożeniu szybkiego leczenia można zapobiec jej powikłaniom. Sezon na zachorowania w Polsce trwa zazwyczaj do kwietnia. Zobacz, więc jak uchronić się przed grypą typu B.

Wirusy grypy występują w 3 podtypach: A, B i C. Wirusy podtypów A i B to rodzaje najczęściej dotykające ludzi. Mogą wywołać grypę o bardzo ciężkim przebiegu i prowadzić do wielu poważnych powikłań.

Wirus grypy typu B występuje tylko u ludzi. Podobnie jak inne rodzaje wirusów grypy, przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że możesz zarazić się grypą np. jeżeli osoba chora kicha lub kaszle w Twoim otoczeniu.

Zobacz, jak wygląda grypa typu A: Grypa typu A – jak się przed nią ustrzec?

grypa typu b

 

Wirus grypy B − jak jest zbudowany?

Struktura wirusa ma otoczkę, na której znajdują się 2 typy białek: hemaglutynina (HA) i neuramidaza (NA). Za pośrednictwem białek na otoczce wirusy grypy łączą się z komórkami nabłonka dróg oddechowych. Po połączeniu namnażają i doprowadzają do obrzęku i uszkodzeń nabłonka tchawicy i drzewa oskrzelowego. Przy tych uszkodzeniach powstaje stan zapalny, który jest odpowiedzialny za szereg typowych objawów grypy.

W Polsce sezon grypowy zwykle występuje pomiędzy październikiem i kwietniem. Oprócz klasycznej grypy sezonowej raz na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ma miejsce grypa pandemiczna. Charakteryzuje się ona wystąpieniem nowej, nieznanej wcześniej mutacji wirusa i szerzy się szybko. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje grypę, jako pandemiczną na podstawie skali rozprzestrzeniania się geograficznego, a nie ciężkości występujących objawów.

Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.

grypa b

Objawy grypy typu B

Grypa ze względu na swoje objawy często bywa mylona z przeziębieniem. Jednak jej początek jest dużo bardziej gwałtowny niż jak to ma miejsce w przeziębieniu. Kolejnym objawem, który odróżnia grypę od przeziębienia jest katar – występuje on w przeziębieniach. Dlatego też nieżyt nosa i łagodny początek objawów mogą sugerować, że dopadło cię raczej zwykłe przeziębienie niż grypa.

Do typowych objawów grypy zaliczamy:

  • wysoką gorączkę (szczególnie na początku choroby)
  • nadmierną potliwość
  • bóle mięśniowe
  • dreszcze (współtowarzyszą gorączce)
  • ból głowy
  • senność
  • osłabienie
  • ból gardła
  • suchy kaszel
  • brak apetytu
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka)

Głównym objawem grypy jest ciężka infekcja układu oddechowego. Grypę lepiej leczyć, bo choroba ta może powodować wiele ciężkich powikłań − nawet śmierć. Do najczęstszych powikłań grypy należy wtórne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, mięśnia sercowego czy opon mózgowych.

Sprawdź, czy można leczyć grypę domowymi sposobami: Jak szybko wyleczyć grypę? Domowe sposoby.

grypa typ b

Grypa typu B − jak zapobiegać?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania grypie jest szczepienie ochronne. W związku z tym, że wirus grypy występuje w różnych podtypach i ma dużą zdolność do mutowania, co roku modyfikuje się również szczepionki. Na każdy sezon grypy Światowa Organizacja Zdrowia ustala, jakie rodzaje wirusa wystąpią z największym prawdopodobieństwem. Na podstawie tych założeń produkowane są szczepionki na dany sezon. Sprawia to, że są one możliwie jak najbardziej dopasowane do wirusów i dają maksymalną ochronę. Szczepienia ochronne na grypę nie tylko zmniejszają szansę zakażenia, ale również zmniejszają szansę potencjalnych powikłań grypy i jej ciężkiego przebiegu, jeśli do zakażenia dojdzie.

Jeżeli chcesz uchronić się przed grypą postaraj się:

  • Unikać dużych skupisk ludzi
  • Często i dokładnie myj ręce
  • Stosuj płyny odkażające do rąk, kiedy nie masz możliwości dokładnie umyć rąk
  • Nie dotykać twarzy nieumytymi rękami (okolic oczu, ust czy nosa)
  • Przy potencjalnym kontakcie z chorym używać jednorazowych masek ochronnych

Jeśli zarazisz się wirusem grypy, lekarz może przepisać Ci leki przeciwwirusowe. Dobrze jest zażyć tego typu lekarstwo jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Działanie środków przeciwwirusowych skierowane jest na występujące w otoczkach wirusa białka. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie innych leków działających objawowo. Chorym zaleca się wypoczynek i odpowiednie nawadnianie organizmu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora