Hiperpigmentacja to nic innego jak przebarwienie na skórze. Wraz z plamami o typie hipopigmentacji (odbarwienie) należą do chorób z grupy zaburzeń barwnikowych, czyli zmian w zabarwieniu skóry. Niestety, najczęściej zaburzenia pigmentacji i przebarwienia powstają po wystawieniu skóry na słońce. Żeby temu zapobiegać, stosuj kremy z filtrami UV z odpowiednio wysokim SPF.
Jak powstają zaburzenia barwnikowe?
O kolorze Twojej skóry decyduje obecny w naskórku barwnik − melanina. Ale na zabarwienie skóry wpływa też szereg innych czynników, takich jak geny, hormony, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, grubość naskórka, sieci naczyń krwionośnych, które są w skórze właściwej, ilość hemoglobiny we krwi czy spożywanie karotenoidów.
Melanina, czyli naturalny barwnik skóry, pełni istotne funkcje. Chroni przed działaniem promieniowania słonecznego (UV) i ma zdolność do neutralizacji wolnych rodników, co stanowi bardzo ważny mechanizm ochronny przed nowotworami skóry.
Sprawdź też, jak usunąć przebarwienia z dłoni.
Melanina w naskórku występuje w kilku formach:
- eumelaniny − o barwie ciemniej, brązowoczarnej,
- feomelaniny − o kolorze jaśniejszym, czerownożółtym
- formie trójchromowej − bogatej w siarkę o kolorze intensywnie czerwonym
Tak więc, kolor Twojej cery zależy od stosunku poszczególnych typów melanin w skórze i od ilości melanosmów, czyli ziarnistości magazynujących melaninę.
Melanina powstaje w skomplikowanym procesie melanogenezy. Pojawia się w wyniku przemian biochemicznych z aminokwasu tyrozyny w melanocytach − specjalnie przystosowanych do tego procesu komórkach naskórka. Kiedy proces melatogenezy lub transport melaniny są zaburzone, mogą postawać przebarwienia i inne zaburzenia barwnikowe skóry.