Masaż sportowy − jak pomaga sportowcom?

30. 4. 2020 · Bartosz Gruca · 5 minut czytania
  • bezpieczny sport

Prawidłowo wykonany masaż sportowy odpręża nie tylko mięśnie, ale i cały organizm. A przy tym ma walory prozdrowotne. Dobrze wpływa na regenerację mięśni i układ nerwowy. Zobacz, jakie są rodzaje masażu sportowego i jakie korzyści może przynieść.

Co to jest masaż sportowy?

Każdy masaż to element odnowy biologicznej, podobnie jak sauna czy krioterapia. Masaż sportowy skierowany jest w szczególności do osób, które są bardzo aktywne i uprawiają różnego rodzaju sporty.

Masaż ma pomóc w regeneracji. Tkanki miękkie u sportowców, takie jak mięśnie, powięzi czy przyczepy, wymagają szczególnej opieki. Jeśli zatem jesteś osobą szczególnie aktywną, warto uwzględnić tego typu masaż w swoim planie tygodnia.

Czym masaż sportowy różni się od masażu klasycznego? Przede wszystkim intensywnością. Dlatego wydawać się on może mniej przyjemny. Co ważne, celem masażu sportowego nie jest odpoczynek i relaks. Ma on przede wszystkim zapobiegać powstawaniu stanów patologicznych układu ruchu, które mogą powstać przez regularne uprawianie sportu. Prościej mówiąc, ma przeciwdziałać przemęczeniu i przetrenowaniu ciała, które mogą czasem prowadzić do kontuzji.

masaż sportowy

Rodzaje masażu sportowego

Jak mówi fizjoterapeuta Michał Roczek, masaż sportowy dzieli się na różne rodzaje i odznacza się zmienną charakterystyką w zależności od celu, któremu ma się przysłużyć.

Wyróżnia się:

  • masaż powysiłkowy
  • masaż przedstartowy
  • masaż rozgrzewkowy
  • pracę na punktach spustowych dla likwidacji bólu przed wysiłkiem czy zwiększenia zakresu ruchomości.

masaż treningowy

Każdy z nich wykorzystuje się w innych okolicznościach. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb sportowca. Najpopularniejszy jest oczywiście masaż powysiłkowy − ma on przyspieszyć regenerację i uśmierzyć ból po treningu.

Oliwka do masażu z olejem z oliwek, natłuszcza i zmiękcza naskórek.
Rozgrzewająca maść do masażu i stosowania na przemęczone mięśnie.
Maść końska rozgrzewająca, skuteczna na bóle spowodowane wysiłkiem.

 

W trakcie masażu sportowego stosuje się takie metody jak: dynamiczne i energiczne techniki rozcierania, ugniatania, roztrząsania, oklepywania i rolowania tkanki miękkiej. Siła, jaką masażysta wkłada w zabieg, powinna być dostosowana do subiektywnych odczuć osoby masowanej. Jest to bardzo istotne, bo każdy ma inną elastyczność tkanek i próg bólowy. Czas trwania masażu jest uzależniony od konkretnego przypadku i okresu treningowego lub startowego.

Masaż dla sportowców − jak wpływa na organizm?

Masaż sportowy przede wszystkim rozluźnia napięcia mięśniowe, które powstają pod wpływem wykonywanych ćwiczeń. Napięcia te mogą doprowadzić do zmniejszenia elastyczności tkanek miękkich i ograniczenia zakresu ich ruchomości.

Niestety, u osób trenujących na pewnym poziomie zaawansowania, ciało nie zdąży samo odpowiednio zregenerować struktur, a one nie odzyskają odpowiedniej elastyczności. Stan ten niesie za sobą ryzyko powstania różnego rodzaju kompensacji, a więc przeciążeń innych partii mięśniowych. Właśnie dlatego masaż dla osób aktywnych ma tak duże znaczenie.

masaż dla sportowców

Jednak korzyści, jakie niesie za sobą masaż sportowy jest o wiele więcej. Roczek bardzo wyraźnie wskazuje na poprawę krążenia. Wpływa ono na przyspieszenie cyrkulacji płynów śródtkankowych i usprawnienie usuwania zbędnych produktów przemiany materii, które powstają na skutek treningu. Dzięki mechanicznemu ingerowaniu w strukturę tkanek miękkich w trakcie masażu, z jednej strony krew ma możliwość dotlenienia odpowiednich partii. Z drugiej jednak, toksyny zostają uwolnione do krwioobiegu, dzięki czemu organizm może się sprawniej regenerować.

Masaż dobrze wpływa też na psychikę. Mimo że nie zawsze jest przyjemny, przyczynia się on do odprężenia całego organizmu. Duży wpływ na to ma również ingerencja terapeuty w pracę układu nerwowego.

Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne dla osób aktywnych, które bardzo często są narażone na duży stres. Osobiście niejednokrotnie odczułem, że jedna sesja masażu w bardzo wyraźnym stopniu poprawiła moje samopoczucie i jakość snu.

Masaż treningowy – czy można go urozmaicić?

Roczek zwraca uwagę na to, że zabieg masażu można wzbogacić o różnego rodzaju preparaty. Są nimi m.in. maści lub kremy rozgrzewające i chłodzące, czy obniżające napięcie mięśniowe lub zawierające substancje lecznicze (jak choćby wyciąg z kasztanowca, który uelastycznia naczynia krwionośne).

„Często podczas masażu wykorzystuję również naturalne olejki eteryczne. Wszystkie te preparaty stosuje się w zależności od rezultatów, na których osiągnięciu mi zależy”

− podkreśla fizjoterapeuta.

rodzaje masażu sportowego

Jeśli dbasz o właściwą regenerację w domowym zaciszu, warto sięgnąć po żele chłodzące lub rozgrzewające. Cutishelp B Mentolen to żel chłodzący, który świetnie sprawdzi się po treningu, żeby  uśmierzyć ból mięśni. Natomiast Maść Końska  Dr.Max i Himalaya Rumalaya mają działanie rozgrzewające. Mogą okazać się bardzo przydatne przy rozgrzaniu przed treningiem, w poprawie mikrokrążenia. Pomóc mogą też osobom cierpiącym na skurcze.

Masaż sportowy to bardzo ważny element całego procesu treningowego osób aktywnych fizycznie. Prócz zapobiegania kontuzjom, ta forma odnowy biologicznej pozwala również na zwiększenie możliwości ciała przez przyspieszenie jego regeneracji czy poprawę mobilności. Masaż bardzo dobrze wspiera też pracę układu nerwowego. Dzięki temu umożliwia on nie tylko wykonywanie dłuższych i efektywniejszych treningów, ale i odpręża oraz wspomaga układ nerwowy.

Zdaniem Michała Roczka:

„umiejętnie zrobiony masaż potrafi poprawić wyniki oraz bardzo skutecznie wspomóc regenerację całego organizmu”.

Krem do masażu z imbirem i olejkami eterycznymi, przynoszący relaks.
Wielowitaminowa oliwka do masażu ciała, zawiera witaminy A, E i F.

Więcej artykułów na ten temat