Narty w ciąży. Czy to bezpieczne?

26. 11. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • aktywność w ciąży

Narty w ciąży to temat, który budzi spore kontrowersje. Z jednej strony, możesz przeczytać, że jazda na nartach w pierwszych miesiącach zdrowej ciąży jest jak najbardziej dozwolona. Z drugiej strony, zdecydowana większość lekarzy wymienia narciarstwo jako jedną z dyscyplin sportowych, z której w ciąży lepiej zrezygnować. Jak jest naprawdę? Czy w ciąży można jeździć na nartach?

Czy można jeździć na nartach w ciąży?

Nie! Wprawdzie możesz znaleźć w Internecie artykuły mówiące o tym, że w pierwszych miesiącach ciąży możesz spokojnie jeździć na nartach. Zwłaszcza, jeśli zgodzi się na to Twój lekarz. Jednak każdy z moich ginekologów prowadzących moje ciąże nie uważał jazdy na nartach za dobry pomysł. Sama również uważam, że jeden sezon można poświęcić w „imię wyższego dobra”. Dlaczego jazda na nartach w ciąży nie jest wskazana?

Narty to sport bardzo kontuzyjny. Nie bez powodu, zawodowi piłkarze mają w kontraktach zapisane, że nie mogą jeździć na nartach. Po prostu, ryzyko upadku jest zbyt duże. Po prostu żadne umiejętności, nawet ponadprzecięta ostrożność, nie są w stanie Cię przed takim upadkiem uchronić.

narty w ciąży

Z doświadczenia wiem, że upadek grozi nawet na oślej łączce. Weź również pod uwagę to, że w ciąży Twój organizm działa na podwyższonych obrotach. Serce pompuje więcej krwi, A Ty się szybciej męczysz. Trudniej też Ci utrzymać równowagę. Jest większa szansa na to, że zasłabniesz.  W pierwszym trymestrze dochodzą do tego mdłości i wymioty. W późniejszych miesiącach, powiększający się brzuch przesuwa środek ciężkości w Twoim ciele i trudniej Ci utrzymać równowagę – tym bardziej na nartach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że istnieje jeszcze większa szansa, że się wywrócisz. To zaś jest niezwykle groźne dla płodu. I dla Ciebie. I nieważne, czy jesteś na początku ciąży (i brzucha jeszcze nie widać), czy też płód już jest dobrze wykształcony. Na każdym etapie ciąży, upadek może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka.

 

 

W ciąży nie poleca się przebywania w wysokich górach. wszystko z powodu różnic w ciśnieniu, które w ciąży mogą być szczególnie groźne. Odradza się zwłaszcza wycieczki w góry w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży

Ciąża a narty biegowe − bezpieczna alternatywa dla narciarstwa zjazdowego?

Jeżeli już naprawdę nie jesteś w stanie wytrzymać jednego sezonu bez nart, dużo bezpieczniejszą alternatywą od szaleństwa na stokach narciarskich jest narciarstwo biegowe. Na biegówkach możesz jeździć po płaskim terenie: na nizinach, lekkich pagórkach i leśnych ścieżkach. Na biegówkach nie osiąga się zbyt dużych prędkości, dlatego łatwiej zapanować nad nartami. Trudniej też o upadek. Do tego, masz przy sobie kijki (podobne jak do nordic walking), którymi się asekurujesz. Dlatego, narciarstwo biegowe będzie z pewnością lepszym pomysłem niż zjazdy po stokach.

jazda na nartach w ciąży

O czym jednak powinnaś pamiętać, uprawiając narciarstwo biegowe:

1.Przed każdym wyjazdem, powinnaś się upewnić u swojego lekarza prowadzącego ciążę, czy na pewno nie ma przeciwskazań w Twoim przypadku do uprawniania tego sportu.

2.Wybieraj bezpieczne trasy o niewielkim nachyleniu. Staraj się zbyto nie rozpędzać.

3.Ubierz się ciepło (na cebulkę), odpowiednio do temperatury panującej na zewnątrz.

4.Nie przesilaj się. Zrezygnuj z długich wycieczek.

5. Zawsze miej przy sobie towarzysza podróży. Samotne wycieczki w ciąży nie są wskazane. Poza tym, warto poprosić partnera o to, żeby w plecaku miał ze sobą wodę, ciepłą herbatę i przekąski dla całej ekipy.

czy w ciąży można jeździć na nartach

6. Pamiętaj o nawodnieniu, dobrym odżywieniu i suplementacji w ciąży. Witaminy i minerały w odpowiednich dawkach dla kobiet w ciąży znajdziesz w aptekach. Są to np.: PrenaFolin I Dr. Max  (dla kobiet do 12 tygodnia ciaży) PrenaFolin II + DHA Dr.Max (zalecany od 13 tygodnia ciąży).

Może lekko odchodząc od tematu, chciałabym przypomnieć Ci, żebyś po porodzie nie rezygnowała z suplementacji. Twój organizm potrzebuje wtedy sporo witamin i minerałów, żeby „wrócić do formy”. Możesz dokończyć suplementy, które używałaś w ciąży albo przyjmować takie przeznaczone dla kobiet karmiących, np. Centrum Femina DHA 2 w okresie karmienia, suplement diety.

Ciąża a aktywność fizyczna − co można w ciąży?

To, że w ciąży nie można jeździć na nartach, nie oznacza, że masz zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Odpowiednio dobrane ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. Pozwolą Ci utrzymać zdrowie i formę. Dzięki nim, przygotujesz swoje ciało do porodu i szybciej wrócisz do formy po urodzeniu dziecku.

ciąża a narty

Przede wszystkim, aktywność fizyczna dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie! Co w ciąży można robić? To zależy przede wszystkim od tego, jak intensywnie trenowałaś przed zajściem w ciążę. Na pewno wskazane są spacery, basen czy joga.

Więcej na temat dozwolonej aktywności fizycznej w ciąży, pisałam w artykule: „Co można robić w ciąży na siłowni? Czyli 9 miesięcy fit mamy”.

Więcej artykułów na ten temat