Domowe sposoby na potencję. Sprawdź naszą listę!

13. 8. 2021 · Irmina Turek · 8 minut czytania

Współcześnie coraz więcej mężczyzn zgłasza problemy z erekcją, a kobiet z libido. Jest to efekt różnych czynników, na które jesteśmy narażeni na co dzień. Czy istnieją naturalne sposoby, aby to zmienić i poprawić jakość życia seksualnego? Tak! Podpowiedzi znajdziesz w artykule!

Czy domowe sposoby na potencję działają?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Efekty działania naturalnych afrodyzjaków zależą w dużej mierze od tego, z czego wynikają problemy z erekcją. Jeśli podłożem są choroby przewlekłe, takie jak chociażby cukrzyca, kontuzje związane z uszkodzeniem rdzenia kręgowego czy też zaburzenia natury psychicznej, to najprawdopodobniej domowe sposoby na potencję niewiele pomogą.

W takich przypadkach, jeśli to możliwe, należy maksymalnie zniwelować przyczynę problemów z potencją i zwiększyć kontrolę choroby podstawowej. Dodatkowo w przypadku chorób warto zapytać lekarza, co można zrobić, aby poprawić jakość swojego życia seksualnego. W odpowiedzi specjalista może przepisać odpowiednie tabletki na potencję

Co wpływa na potencję?

Czynniki, które mogą wpływać zarówno na chęć na seks, jak i na prawidłową erekcję, oprócz występowania chorób przewlekłych czy zaburzeń natury psychicznej, to przede wszystkim dieta i poziom aktywności fizycznej. To właśnie sprawność fizyczna, brak problemów z nadwagą oraz zdrowa zbilansowana dieta są podstawą dobrego libido. Odpowiedni i regularny ruch nie tylko podnosi wydolność organizmu, ale i dodaje energii, a dodatkowo często przekłada się na większą pewność siebie w kontaktach międzyludzkich.

sposoby na potencję

Kwestia diety nie jest jednoznaczna. Wiele produktów, które mają działać jak afrodyzjaki, należy stosować z rozwagą, by nie doprowadzić do przejadania się, bo efekt działań będzie przeciwny. Badania wskazują, że u mężczyzn z wysokim BMI i otyłością brzuszną spada poziom testosteronu, a wzrasta stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych (są one częściowo produkowane i magazynowane w tkance tłuszczowej).

Bardzo często z otyłością łączy się też problem podwyższonego cholesterolu całkowitego i trójglicerydów oraz ryzyko rozwoju miażdżycy. Choroba ta polega na powstawaniu zmian (blaszek miażdżycowych) w obrębie naczyń. Ma to bezpośredni wpływ na potencję, ponieważ takie zwężone naczynia utrudniają dopływ krwi do ciał jamistych i ich sprawne wypełnienie, a tym samym zaburzają erekcję. Podobne skutki może nieść cukrzyca, która wpływa niekorzystnie na naczynia i włókna nerwowe, zaburzając często odczuwanie wielu bodźców.

W dzisiejszych czasach pomimo tego, że erotyka bombarduje przeciętnego konsumenta z każdej strony, często na seks nie masz czasu ani ochoty. Według badań to głównie skutek chorób cywilizacyjnych i stresu – największego wroga prawidłowego libido. Inną kwestią są czynniki takie jak nierealistyczne wymagana zarówno względem siebie, jak i partnera, frustracja czy problemy w związku oraz wiele innych aspektów życia mogących rzutować na sferę seksualną człowieka.

domowe sposoby na potencję

Naturalne sposoby na potencję

Od wieków znane są różne zioła, mikstury czy składniki diety oraz konkretne potrawy, które mają wspomóc erekcję. Niektóre z nich były uważane za afrodyzjaki jedynie dlatego, że kształtem przypominały genitalia, ale w wielu przypadkach ich działanie ma sens i wynika z zawartych w nich substancjach chemicznych.

Naturalnymi składnikami wpływającymi na potencję są na przykład poniższe produkty.

Żeń-szeń

Korzeń tej rośliny jest od wieków stosowany na całym świecie. Składniki w nim zawarte stymulują układ nerwowy oraz wpływają na uwalnianie tlenku azotu z komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, co poprawia erekcję. W aptece znajdziesz wiele tabletek z żeń-szeniem na potencję. 

Lubczyk

To popularne w Polsce zioło najbardziej kojarzone jest ze smakiem rosołu, a od wieków uważane za składnik poprawiający libido. Dodatkowo zawiera witaminę C.

Ostrygi

Ponoć w dużych ilościach zjadał je Casanova. Ostryga to owoc morza bogaty w cynk, który bezpośrednio wpływa na poziom testosteronu. Dodatkowo w tych owocach morza znajduje się również dużo selenu, żelaza, magnezu oraz kwasów omega-3.

Orzechy

Są bogate w tłuszcze jednonienasycone ważne w produkcji hormonów. Dodatkowo zawierają też duże ilości witaminy E oraz argininy biorącej udział w produkcji tlenku azotu i składniki, które wpływają korzystnie na relaksację naczyń i prawidłową erekcję.

jak poprawić potencję

Imbir

Usprawnia krążenie i pobudza ukrwienie narządów płciowych. Najsilniejsze działanie wykazuje spożywany na surowo. Jest bogaty w wapń, magnez i cynk oraz szereg witamin.

Kawa

Poprawia ukrwienie i podwyższa poziom dopaminy. Aby działała korzystnie, należy ją pić w odpowiednich ilościach. Zaleca się wypijanie dwóch filiżanek dziennie.

Czekolada

Oprócz niekwestionowanych walorów smakowych est bogata w fenyloetyloaminę, anandamid czy teobrominę. Związki te wpływają korzystnie na poziomy neuroprzekaźników mózgowych i uwalnianie serotoniny.

Kawior

To składnik bogaty w kwasy omega-3 oraz witaminy. Jest też źródłem żelaza, krzemu, wapnia, fosforu i cynku. Korzystnie wpływa na wydzielanie serotoniny.

co jeść na potencję

W zależności od szerokości geograficznej znaleźć można wiele innych lokalnych ziół czy składników spożywczych, które mogą korzystnie wpływać na potencję.

Domowe sposoby na lepszą potencję – co warto zapamiętać?

Coraz więcej osób ma problemy z libido i potencją. Główną przyczyną tych zaburzeń jest przede wszystkim stres, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej, a co często za tym idzie otyłość. Dlatego aby podnieść jakość swojego życia erotycznego, należy przede wszystkim przyjrzeć się aktywności i diecie. Będzie to mieć korzystny wpływ również na inne dziedziny życia i polepszy zdrowie.

Podstawą zdrowej, zbilansowanej diety powinny być warzywa, owoce, orzechy i produkty pełnoziarniste oraz oliwa z oliwek, ryby czy chudy nabiał oraz chude mięso. Najczęściej popełniane błędy żywieniowe to nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, słodyczy i cukrów oraz tłustych mięs, białego pieczywa i produktów mącznych.

domowy sposób na lepszą potencję

Czy domowy sposób na potencję istnieję? Tak, zarówno na potencję, jak i na dłuższe życie w zdrowiu. Jest nim zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Mogą one być w różny sposób urozmaicane. Do diety można wplatać składniki będące afrodyzjakami. Aktywność fizyczna nie musi wiązać się z godzinami wypoconymi na siłowni, często wystarczy zmiana niektórych codziennych nawyków.

Sport może być wspólną pasją i okazją do spędzania czasu razem. Taka forma aktywności fizycznej na pewno wpłynie korzystnie również na inne aspekty życia, które mogą wspomóc potencję – pozytywnie zadziała na zmysły i psychikę oraz pomoże w wyładowaniu frustracji.

Źródła:

 1. Balon R., Taylor Segraves R.: Clinical Manual of Sexual Disorders, American Psychiatric Association Publishing 2009.
 2. Lew-Starowicz Z.: Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, Termedia 2004.
 3. Tomlinson J.M.: ABC of sexual Heath, Blackwell Publishing 2005.
 4. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V.: Podstawy seksuologii, PZWL, Warszawa 2010. 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Irmina Turek
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Irmina Turek
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
  Przeczytaj więcej od tego autora