Choroba wdowia (zespół Kehrera) u kobiet − brak orgazmu może fizycznie boleć!

19. 3. 2018 · 5 minut czytania

Choroba wdowia dotyka przede wszystkim kobiet w wieku reprodukcyjnym. Na czym polega to schorzenia i czym się objawia? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Choroba wdowia (zespół Kehrera) u kobiet − brak orgazmu może fizycznie boleć!

Niezaspokojenie seksualne może boleć. Jako współczesne społeczeństwo, staliśmy się bardziej otwarci na rozmowy o seksie, jednak ta choroba intymna wciąż pozostaje w strefie głębokiego tabu. Kobiety, choć podświadomie mogą wiedzieć, co stoi za ich dziwnymi symptomami, wstydzą przyznać się do tego lekarzom czy psychoterapeutom. Choroba wdowia, choroba 5 objawów czy też zespół Kehrera − czym jest, jakie są jej objawy i jak można ją wyleczyć?

Choroba wdowia: nie tylko wśród wdów...

Zacznijmy od podstaw. Stosunek seksualny nie zawsze kończy się orgazmem, szczególnie u kobiety. Jak wynika z raportu opublikowanego przez prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2017r.”, to mężczyźni (55 proc.) są bardziej zadowoleni z życia seksualnego niż kobiety (49 proc.).

O zespole Kehrera możemy mówić wtedy, kiedy kobieta przez długi czas nie osiąga orgazmu, co doprowadza do fizjologicznych objawów. Nazwa „choroba wdowia” wzięła się stąd, że dotykała głównie kobiety owdowiałe, które cierpiały po utracie partnera. Także w alkowie.

Co ciekawe, główną grupą narażoną na występowanie choroby wdowiej, są młode kobiety, które odczuwają naturalny pociąg seksualny − ich libido w niczym nie odbiega od normy. Jednak z powodu braku stałego partnera lub niedoświadczenia partnera, nie osiągają satysfakcji podczas seksu.

Bardzo ważne jest, żeby zrozumieć, że kobieta cierpiąca z powodu nieosiągania satysfakcji seksualnej, jest jak najbardziej normalna. Potrzeba spełnienia seksualnego jest tak samo ważna, jak zaspokajanie innych potrzeb fizjologicznych. Brak spełnienia w tej kwestii może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, a nawet objawów fizycznych.

Zobacz też żele, kremy i globulki na suchość pochwy.

Zespół Kehrera

 

Do najczęstszych przyczyn choroby Kehrera należy brak stosunków seksualnych lub też niedopasowanie partnerów. Dość często zdarza się także sytuacja, że kobieta, która miała wcześniej partnerów, którzy zaspokajali ją seksualnie, nie może osiągnąć orgazmu w swoim obecnym związku. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Problem może być prozaiczny − zła technika zaspokajania partnerki lub brak komunikacji między partnerami lub też bardziej złożony − kobieta ma blokady psychiczne przed osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Zdarza się i tak, że nawet kobieta, która pozostaje w związku, po prostu nie doświadcza seksu na tak często, jak tego potrzebuje.

Sprawdź też preparaty na zapalenie pochwy.

 

Zespół Kehrera − objawy mogą być mylące

Zespołu Kehrera nie myl z anorgazmią, czyli fizyczną czy psychiczną niezdolnością kobiety do osiągnięcia orgazmu. Zespół Kehrera może być natomiast jej konsekwencją.

Często chorobę wdowią określa się też mianem choroby 5 objawów. Przy zespole Kehrera wyróżnia się 2 etapy. Brak satysfakcjonującego życia seksualnego w pierwszej kolejności odbija się na psychice kobiety. W takiej sytuacji możesz odczuwać rozdrażnienie, niepokój, zdenerwowanie, rozgoryczenie. Czasem stan ten określić można jako „zespół napięcia przedmiesiączkowego na sterydach” − nie tylko jest on dość intensywny, ale potrafi trwać przez cały miesiąc, nie tylko w tygodniu poprzedzającym miesiączkę.

Po etapie psychicznym, przychodzą zwykle niepokojące objawy fizjologiczne.

Sprawdź też, o czym świadczy suchość pochwy.

5 objawów choroby Kehrera to:

  • ból podbrzusza (okolica lędźwi i krzyża),
  • żylaki, które pojawiają się w okolicach miednicy małej, ud, podudzi i odbytu,
  • świąd pochwy i sromu, a także towarzyszące temu upławy − często mylone jest to z infekcjami intymnymi,
  • obrzęk i pogrubienie macicy, nieregularne miesiączki, a także niepojawianie się naturalnego śluzu − ten objaw często utrudnia stosunek,
  • ból i skurcze więzadeł krzyżowo-macicznych.

„Objawy, które wskazują na chorobę Kerhera, mogą świadczyć też o innych chorobach narządów

rodnych kobiety, np. na mięśniaki macicy czy nowotwór. Nie bagatelizuj tych symptomów!

Pamiętaj, że diagnozę może postawić lekarz ginekolog, po wykluczeniu innych przyczyn

Twoich dolegliwości”

− komentuje dr n. med.  Aleksandra Malewska.

Objawy zespołu Kehrera
 
Objawy zespołu Kehrera, zwałaszcza ból w okolicy lędźwi i krzyża, często są bardzo mylące. Pacjentki poszukują rozwiązania u rehabilitantów czy neurologów, bo mylą ten objaw z bólami kręgosłupa. 
 
Sprawdź leki na ból.

Choroba Kehrera − leczenie przez dotyk

Czy pamiętasz film „Histeria, czyli romantyczna historia wibratora”? Ta komedia romantyczna w humorystyczny sposób przedstawia historię lekarza, specjalisty od spraw kobiecych, który walczył z objawami „histerii” u starszych pań. Jego metodą leczenia niezaspokajanych kobiet, jak się później okazywałobyło, było ręczne rozładowywanie napięcia seksualnego. Duży wysiłek, jaki lekarze musieli wkładać w bardzo profesjonalny zabieg leczenia histerii, skłonił młodego lekarza do stworzenia elektrycznej maszyny, która zabieg przeprowadzałaby w sposób automatyczny. I tak właśnie powstał wibrator...

    Masturbacja to jedna z form radzenia sobie z objawami, jakie daje choroba wdowia. Po tym akcie objawy fizjologiczne powinny ustąpić. Czasem jednak to nie wystarcza. Jak wspomniałam choroba Kehrera to splot symptomów fizycznych i psychicznych. Rozładowanie napięcia seksualnego przez kobietę i brak udziału ukochanego mężczyzny w tym akcie, nie zawsze uleczy złamaną psychikę kobiety. Wtedy dobrze jest udać się do psychologa po pomoc.

    Kiedy przyczyna zespołu Kehrera leży nie w braku pożycia, a w niesatysfakcjonującym pożyciu, bardzo często może dochodzić do konfliktów między partnerami na tym tle. Dobrym pomysłem będzie wtedy udanie się do seksuologa, który pomoże się Wam prawidłowo komunikować, odkryć problemy emocjonalne, a także otworzyć się na rozmowę o seksie i sposobie, w jaki powinniście współżyć, abyście obydwoje czerpali z tego przyjemność.

    Sprawdź też, jakie są rodzaje orgazmów.

    Leczenie choroby Kehrera

     

    Objawy choroby zazwyczaj ustępują po udanym i satysfakcjonującym orgazmie. Kiedy przeszkodą w odbyciu stosunku jest bolesność czy suchość pochwy, możecie zastosować różnego rodzaju lubrykanty i żele intymne. Pisałam o nich w artykule: Może być jeszcze rozkoszniej. Lubrykanty − jak je stosować podczas seksu?

    Jeżeli jednak kobieta nie osiąga orgazmu i nie chce samodzielnie zaradzić temu problemowi, możliwe jest też wdrożenie leczenia farmakologicznego. Taka terapia polega na obniżeniu naturalnego popędu seksualnego.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora