Papieros elektroniczny: fakty i mity. Pomaga czy truje jeszcze bardziej?

18. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Choć e-papierosy stają się coraz popularniejsze, wciąż trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki mają wpływ na zdrowie. Czy stanowią alternatywę dla tradycyjnych papierosów? Sprawdź!
 

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Papieros elektroniczny: fakty i mity. Pomaga czy truje jeszcze bardziej?

E-papierosy są coraz bardziej popularne. Ale tym samym budzą mieszane uczucia. Jedym kojarzą sie z przyjemnym zapachem, większą swobodą użytkowania i mniejszymi kosztami, innym ciężko uwierzyć w niską szkodliwość wersji elektronicznej. Badania z 2018 roku rzucają nowe światło na dotychczasowe przypuszczenia. Jakie są więc realne skutki palenia e-papierosów?

Na początku 2018 roku Narodowa Akademia Nauk i Inżynierii Stanów Zjednoczonych opublikowała najobszerniejsze dotychczas raporty z badań nad skutkami palenia e-papierosów. Raport obejmuje recenzje ponad 800 badań naukowych. Wnioski dotyczą aspektów zdrowotnych związanych z paleniem e-papierosów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania chorobom (CDC), ponad 12% dorosłych Amerykanów przynajmniej próbowało e-papierosa, a około 3,7% korzysta z nich regularnie.

Sprawdź też, jak skutecznie rzucić palenie.

papieros elektroniczny - fakty i mity
 

Prawda czy mit: e-papieros jest zdrowy

MIT! No właśnie, czy e-papieros jest zdrowy? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba zrozumieć, w jaki sposób działa e-papieros. Kiedy sięgasz po e-papierosa, nie wdychasz już dymu z nikotyną. Zamiast tysięcy szkodliwych substancji wdychasz aerozol z rozgrzanego roztworu inhalacyjnegoz nikotyną. Brak substancji smolistych uważa się za jedną z największych zalet e-papierosa. Gadżet dodatkowo zaspokaja typowe odruchy palacza i może być pomocny w rzucaniu palenia. Tezę potwierdza Thomas J. Glynn w swoim artykule o papierosie elektronicznym: „Papierosy elektroniczne: cud czy zagrożenie zdrowia publicznego”.

Sprawdź też preparaty i tabletki wspierające rzucanie palenia.

palenie epapierosa

 

Natomiast e-papierosy nie mogą być po prostu klasyfikowane jako korzystne lub szkodliwe, jak mówi David Eaton autor nowego raportu. W sprawozdaniu pojawiły się rozstrzygające argumenty za pożytecznością e-papierosa – jeśli zastąpisz zwykłe papierosy e-papierosami eliminujesz część substancji rakotwórczych, które wdychasz wraz z dymem tytoniowym.

 

Prawda czy mit: e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia

Prawda! Skutki działania nikotyny, którą dostarczasz do organizmu przez e-papierosa, są podobne, jak przy zwykłych papierosach. E-papieros może przyspieszyć akcję serca − to skutek działania nikotyny. Badania sugerują, że e-papieros jest szkodliwy dla Twojego układu krążenia, m.in. przez oczywistą obecność nikotyny w składzie aerozolu. Nikotyna to przecież substancja toksyczna, która podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca i zwiększa prawdopodobieństwo zawału.

Sprawdź też leki i preparaty wspierające układ krążenia.

napełnianie epapierosa nikotyną

 

W tych samych analizach odkryto, że niektóre związki chemiczne obecne w aerozolach e-papierosów (np. formaldehyd, akroleina) są w stanie spowodować uszkodzenie DNA a nawet prowadzić do mutagenności.

Sprawdź też tabletki i leki na uspokojenie.

Prawda czy mit: woda w płucach przez e-papierosa

Prawda! Płuca po e-papierosie są w zdecydowanie lepszej kondycji niż po paleniu tytoniu. Pojawiły się nieliczne dowody na poprawę stanu płuc u palaczy, którzy próbowali rzucić palenie z pomocą e-papierosa. Z drugiej strony, ta sama analiza wskazuje na zwiększony kaszel i świszczący oddech u nastolatków i wzrost zaostrzeń astmy. Badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Ateńskiego i ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Respiracyjnego w 2012 roku wykazały bezpośredni wpływ e-papierosa na wydolność płuc. 10 minut palenia e-papierosa powoduje zwiększenie oporów dróg oddechowych na nastepne 10 minut. Swobodny przepływ powietrza zostaje (w pewnym stopniu) zablokowany.

epapieros i jego części składowe

 

Ale co mają ze sobą wspólnego e-papieros i woda w płucach? Czy woda zbiera się w płucach od pary z aerozolu? Nie, to efekt silnej reakcji alergicznej (immunologicznej) na substancje zawarte w aerozolu. W Stanach Zjednoczonych, w Pensylwanii odnotowano podobny przypadek po 3 tygodniach palenia e-papierosa przez 18-letnią dziewczynę. Chorobę nazywa się zespołem mokrego płuca (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Dzieje się tak, gdy kontakt pęcherzyków płucnych z różnymi cząsteczkami organicznymi i związkami chemicznymi prowadzi do stanu zapalnego. W rezultacie nieszczelne naczynia krwionośne przepuszczają płyny do płuc.

zaciąganie się dymem z epapierosa

Skutki palenia e-papierosów

Skutki palenia e-papierosów wciąż pozostają niejasne i za mało przebadane. Najmniej znane są długoterminowe skutki palenia papierosów elektronicznych. Dla wieloletnich palaczy mogą stanowić koło ratunkowe w trakcie rzucania palenia, podobnie jak plastry z nikotyną. Dla młodych stały się modnym i  interesującym gadżetem, przekonując do nałogu osoby nigdy nieuzależnione od nikotyny.

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora