Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie

28. 10. 2021 · 6 minut czytania

Wierzbownica drobnokwiatowa zalicza się do roślin wykorzystywanych „do zadań specjalnych”. Łagodzi objawy rozrostu gruczołu krokowego, pomaga przy trądziku, ogranicza łysienie. Na co jeszcze pomaga?

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) to gatunek szeroko wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetyce. Pomaga m.in. na łysienie, trądzik, wspomaga odchudzanie i leczenie raka prostaty. Herbata z wierzbownicy drobnokwiatowej może być spożywana profilaktycznie i doraźnie, tj. przy występowaniu określonych schorzeń. Jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z wyżej wymienionej rośliny leczniczej?

Wierzbownica drobnokwiatowa – charakterystyka gatunku i historia

Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina zielna o zmiennej wysokości (20-80 cm w zależności od warunków), występująca na kilku kontynentach. Spotyka się ją pospolicie w Polsce, porasta tereny podmokłe, skraje lasów, szuwary, brzegi rzek i stawów. Ma niepozorny wygląd.

  • Pędy są bardzo cienkie, rozgałęzione, lekko owłosione.
  • Wykształca dwa rodzaje liści: odziomkowe są łopatkowate; te porastające łodygi mają lancetowaty kształt.
  • Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są drobne, czteropłatkowe o liliowej barwie. Wyrastają w kątach liści.
  • Owoc to czterokanciasta torebka.
Podstawowe informacje o wierzbownicy drobnokwiatowej
Znany także jako: Epilobium
Zastosowanie i działanie:na prostatę, trądzik, łysienie, łojotok, stany zapalne, nietrzymanie moczu, detoksykację
Wierzbownica a alergia: Nie można wykluczyć
Ciąża i karmienie piersią: Nie zaleca się

Surowiec leczniczy wierzbownicy stanowi ziele (cała nadziemna część). Roślina jest stosowana w ziołolecznictwie od XIX w. Jak podają „Postępy fitoterapii” pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą z 1880 r.

Sprawdź również, jakie są właściwości maliny właściwej.

 

Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie lecznicze

Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera szereg substancji aktywnie czynnych, które odpowiadają za dobroczynne właściwości dla organizmu. Działa m.in. antyłojotokowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Pomaga pozbyć się wolnych rodników (odpowiadających za występowanie chorób nowotworowych) i zbędnych produktów przemiany materii (oczyszczanie organizmu). Reguluje wydzielanie sebum. W medycynie chińskiej stosuje się ją przy leczeniu zaburzeń menstruacyjnych. Wierzbownica drobnokwiatowa efekty daje zarówno przy wewnętrznym, jak i zewnętrznym zastosowaniu.

Sprawdź, jakie są jeszcze inne zioła oczyszczające organizm.

Grupa związków biologicznie czynnych w wierzbownicy drobnokwiatowej
Kwasy tłuszczowe:linolenowy, arachidonowy, arachidowy, olejowy, palmitoolejowy, palmitynowy, stearynowy (frakcja lipidowa)
Flawonoidy:kwercetyna, kemferol, mirycetyna (i ich glikozydy)
Fitosterole:β-sitosterol, glikozydy sitosterolu i estry
Inne:pochodne kwasu galusowego

Wierzbownica drobnokwiatowa – odchudzanie

Wierzbownica drobnokwiatowa to gatunek wspomagający odchudzanie. Wpływa na organizm pośrednio, gdyż reguluje prawidłowy przepływ moczu. Jest bogata we flawonoidy, które przyspieszają usuwanie toksycznych produktów przemiany materii. Należy do wartościowych ziół stosowanych w diecie oczyszczającej. Daje dobre rezultaty w zrzucaniu zbędnych kilogramów w połączeniu z innymi suplementami, dietą i aktywnością fizyczną.

Sprawdź suplementy diety na odchudzanie.

Wierzbownica drobnokwiatowa a nietrzymanie moczu

Regulowanie przepływu moczu to cenna właściwość wierzbownicy, która jednocześnie sprawdza się na innych obszarach. Dzięki regularnemu stosowaniu naparów z ziela (lub innych form) udaje się uniknąć kłopotliwego schorzenia – nietrzymania moczu. To dolegliwość, która często występuje u mężczyzn w średnim wieku. Roślina zmniejsza częstotliwość oddawania moczu (ale ułatwia sam proces oddawania, co ma znaczenie przy prostacie).

Sprawdź zioła na nietrzymanie moczu

wierzbownica drobnokwiatowa - na co działa? jak leczy?

Wierzbownica drobnokwiatowa na raka prostaty

Wszystkie rośliny z rodzaju Epilobium, w tym wierzbownica drobnokwiatowa są w medycynie wykorzystywane do produkcji leków wspomagających zwalczanie przerostu gruczołu krokowego. Wierzbownica łagodzi objawy raka prostaty (w łagodnym stadium), a stosowana profilaktycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzenia. Obniża zawartość prostaglandyn w organizmie, co zwalcza stan zapalny. Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę działa na zasadzie hamowania enzymu 5-alfa-reduktazy, biorącego udział w procesie syntezy androgenów. Z tego względu często posiadają go w składzie leki na prostatę.

    Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości kosmetyczne

    Wierzbownica należy do najcenniejszych naturalnych kosmetyków. Jej właściwości wynikają m.in. z regulowania wydzielania sebum oraz stabilizowania gospodarki hormonalnej. Nie bez znaczenia w tym aspekcie jest też jej działanie przeciwzapalne.

    Wierzbownica drobnokwiatowa – zastosowanie w służbie urody

    • Wierzbownica drobnokwiatowa a łojotok: stosowanie naparów w formie płukanek ogranicza przetłuszczanie się włosów. Reguluje wydzielanie sebum. Pomaga także w innych schorzeniach związanych z włosami i skórą głowy. Zwalcza dermatozy oraz łupież. Sprawdź szampony przeciwłupieżowe.

    • Wierzbownica drobnokwiatowa a trądzik: zewnętrzne i wewnętrzne stosowanie naturalnych leków pomaga pozbyć się wyprysków skórnych. Roślina usprawnia oczyszczanie cery. Wynika to m.in. z jej właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

    • Wierzbownica drobnokwiatowa a łysienie: zapobiega masowej utracie włosów. Działa od wewnątrz, regulując gospodarkę hormonalną. Wspomaga walkę z leczeniem łysienia androgenowego wynikającego z nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron.
    wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości prozdrowotne

    Wierzbownica drobnokwiatowa – jak stosować?

    Jednym z najprostszych sposobów korzystania z wierzbownicy jest przyrządzanie naparu.

    • 2 łyżeczki suszu (może być także świeże ziele) zaparza się wrzątkiem i odstawia na 15 minut pod przykryciem. Następnie napój pije się na raty – na 2-3 razy przed posiłkami.
    • Napar można sporządzić w większej ilości i wykorzystać na płukanki lub jako dodatek do kąpieli. Wtedy roślinę stosuje się jako naturalny kosmetyk.
    • W sprzedaży dostępne są gotowe herbatki ziołowe z wierzbownicy drobnokwiatowej, które można przygotować właśnie w taki powyżej opisany sposób. Ponadto stosuje się inne formy – do zastosowania wewnętrznego. Przykładem są tabletki powlekane.

    Trzeba pamiętać, że wierzbownica drobnokwiatowa efekt daje przy długotrwałym stosowaniu. To dotyczy większości roślin leczniczych. Dlatego stosuje się ją regularnie, nie przekraczając zalecanych dawek (w przypadku suplementów są określone przez producenta).

    Wierzbownica drobnokwiatowa – jak długo stosować?

    Wierzbownicę drobnokwiatową oraz preparaty oparte na jej bazie stosuje się długoterminowo, co najmniej przez kilka tygodni. Zaleca się, aby po maksymalnie trzech miesiącach kuracji zrobić miesięczną przerwę. Później można wrócić do przyjmowania leków naturalnych z ziela i ziołowych preparatów leczniczych.

    wierzbownica drobnokwiatowa - jak parzyć?

    Jak zbierać i suszyć wierzbownicę drobnokwiatową?

    Wierzbownicę drobnokwiatową najlepiej pozyskiwać w początkowym okresie kwitnienia, wtedy ma najbardziej wartościowy skład. Ścina się ją nożycami tuż przy ziemi. Należy unikać zbiorów z miejsc zanieczyszczonych, uprzemysłowionych i znajdujących się blisko upraw rolnych.

    • Ziele segreguje się, usuwając zanieczyszczenia (np. fragmenty innych roślin), układa cienką warstwą na płaskich naczyniach, np. tackach.
    • Zaleca się ją suszyć naturalnie – w miejscu suchym, ciepłym i przewiewnym. W przypadku korzystania z suszarni trzeba pamiętać, że maksymalna temperatura suszenia wynosi 35°C.

    Własnoręcznie zebrane i wysuszone ziele to jeden ze sposobów nabycia wierzbownicy. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z „gotowych” suplementów diety, dostępnych w sklepach.

    Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania

    Wierzbownica drobnokwiatowa to wartościowy lek naturalny, ale trzeba korzystać z niego ostrożnie. Do grupy ryzyka należą kobiety w ciąży i matki karmiące. W tych przypadkach należy zrezygnować z kuracji ziołowej, gdyż brakuje badań, które zweryfikowałyby bezpieczeństwo względem płodu i niemowląt. Roślina ma wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego może zmieniać długość cyklu menstruacyjnego. Ze stosowania należy zrezygnować także, gdy jest się uczulonym na któryś ze składników aktywnie czynnych. Nie wykazano natomiast wchodzenia w interakcję z lekami.

    wierzbownica drobnokwiatowa i jej wpływ na zdrowie

    Wierzbownica drobnokwiatowa a skutki uboczne

    Skutkiem ubocznym może być zmiana długości cyklu menstruacyjnego lub reakcja alergiczna. Trzeba wziąć pod uwagę, że potencjalne działania niepożądane zależą od indywidualnej specyfiki każdego organizmu. Wierzbownica uchodzi jednak za roślinę leczniczą bezpieczną w stosowaniu.

    Czy wierzbownicę można stosować z innymi ziołami?

    Nie ma przeciwwskazań co do łączenia ziela wierzbownicy z innymi ziołami jednoskładnikowymi. W szczególności warto tworzyć mieszanki z gatunkami o podobnym działaniu.

    Wierzbownica drobnokwiatowa – podsumowanie

    Wierzbownica drobnokwiatowa bywa niedoceniana ze względu na pospolitość występowania. W uprawach jest traktowana nawet jako chwast. Tymczasem to jedna z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie i kosmetyce.

    Źródła:

    1. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.
    2. Głowacka A.; Mianowany M.; Trojanowska D.' Budak A.; Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes; Postępy Fitoterapii 3/2013, str.: 163:168.
    3. Kujawski R.; Bogacz A.; Deberecka-Hołysz N.; Cichocka J.; Kujawski J.; Mikołajczak P.; Bobkiewicz-Kozłowska T.; Grześkowiak E.; Krajewska-Patan A.; Czerny B.; Mrozikiewicz P. M.; Rośliny lecznicze z rodzaju Epilobium – działanie biologiczne i farmakologiczne; Herba Polonica, Vol. 56 No. 1 2010, str.: 66:82.