Leki na prostatę

  (63)
Sortuj według
Prostata

Prostata

Przerost prostaty – leki, preparaty i suplementy diety

Problemy z prostatą to jedna z najczęstszych dolegliwości dotycząca mężczyzn. Szacuje się, że ponad połowa mężczyzn po sześćdziesiątce odczuwa nieprzyjemności z powodu prostaty, a po 80 roku życia problem ten dotyczy już prawie 80% mężczyzn. Łatwo wyciągnąć wniosek, że w znacznej większości przypadków, dolegliwości związane z prostatą są wynikiem starzenia się organizmu. Nie powinny więc stawać się tematem tabu. Wręcz przeciwnie, każdy mężczyzna powinien być świadomy potencjalnych problemów, jakie mogą spotkać go w średnim i starszym wieku i wiedzieć, jak na nie reagować.

Prostata to narząd należący do grupy gruczołów, który znajduje się pod pęcherzem moczowym, tuż przy cewce moczowej. Prostata jest ważnym narządem w procesie rozmnażania, ponieważ odpowiedzialna jest za produkcję płynu, który odżywia plemniki. Najczęstszym problemem z prostatą jest tak zwany przerost prostaty. Gruczoł krokowy, czyli prostata, powiększa swoją objętość, co skutkuje w odczuwaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Częste parcie na pęcherz połączone z problemami z oddawaniem moczu i jego słabym strumieniem to sygnały informujące o potrzebie odbycia konsultacji urologicznej i rozpoczęciu leczenia.

Szybkie postawienie diagnozy i podjęcie kuracji umożliwia skuteczną walkę z tym powszechnym problemem. Preparaty i leki na przerost prostaty mogą pomóc w ograniczaniu występowania objawów, które mając negatywny wpływ na komfort życia i kondycję psychiczną.


Zapalenie prostaty – leki bez recepty i inne środki roślinne

Najpopularniejsze preparaty na prostatę to leki pochodzenia roślinnego. Zawierają wyciągi z roślin, które wspierają prawidłową pracę gruczołu krokowego i całego układu moczowego. W większości leki na przerost prostaty bez recepty dostaniesz w każdej aptece, podobnie jak suplementy diety na prostatę, które nie mają aż tak intensywnego działania na organizm, jak leki przepisane przez specjalistę. Mogą być one jednak pomocne w łagodzeniu dyskomfortu i bólu charakterystycznego przy problemach z prostatą.

Leki na przerost prostaty zazwyczaj występują w formie tabletek i kapsułek, dlatego są praktyczne i wygodne w zażywaniu. Pamiętaj, że zioła zawarte w tabletkach mogą różnić się między sobą. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i opowiedzieć mu o dolegliwościach, z którymi wiąże się przerost prostaty. Leki opierające się na tych samych ziołach mają czasem inne substancje dodatkowe – warto wówczas wypróbować kilku preparatów – oczywiście pod kontrolą lekarza.

Czasem może okazać się, że problem, który Cię dotyczy to poważne, przewlekłe zapalenie prostaty. Leki bez recepty w takim przypadku mogą nie być wystarczająco skuteczne. Konieczne będzie stosowanie bardziej zaawansowanych leków przepisanych przez lekarza specjalistę. Bez względu na to, czy dolegliwości są duże czy małe, jeśli tylko rozpoznajesz u siebie pierwsze objawy przerostu prostaty, udaj się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu oraz ustalenia przebiegu leczenia.


Jak działają preparaty i leki na prostatę?

Do najpopularniejszych składników preparatów ziołowych, dostępnych bez recepty należą ekstrakt z pestek dyni, wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej, ekstrakt z owoców palmy karłowatej, a także wyciąg z pomidora. Wierzbownica w medycynie tradycyjnej uznawana jest za substancję o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Pestki z dyni z kolei są cennym źródłem cynku, który u mężczyzn odpowiada za czynność jąder. Jego niedobór może więc przyczyniać się do pogłębiania się problemów z prostatą oraz innych dolegliwości rozrodczych.

Z kolei leki na prostatę posiadają nieco silniejsze działanie. W większości wspomagają prawidłowe oddawanie moczu, dzięki czemu przyspieszają oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Ich stosowanie przeciwdziała zaleganiu moczu i objawom zapalenia pęcherza. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Preparaty ziołowe mogą powodować także zmniejszenie dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie.

Co istotne, składniki zawarte w wielu środkach korzystnie wpływają na funkcje rozrodcze, wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego i wspierają układ kostny. Mogą więc być dobrym wyborem dla mężczyzn, którzy borykają się z łagodnym przerostem prostaty, a dolegliwości mu towarzyszące nie należą do najbardziej uciążliwych. Jeśli jednak objawy nasilają się, konieczna jest powtórna konsultacja z lekarzem, który zadecyduje o wprowadzeniu leków.

Ważne jest, aby nie traktować problemów z prostatą jako tematu tabu i nie unikać zdiagnozowania problemu. Wczesna diagnoza może w znaczący sposób przyczynić się do szybszej poprawy zdrowia.

Marki powiązane z kategorią: Prostata