Multiwitamina dla dzieci

  (56)

Niejeden rodzic wie, jak trudno przekonać dziecko do jedzenia różnorodnych owoców i warzyw. Chociaż stara się przemycać w posiłkach wszystkie składniki odżywcze, uparty maluch szybko może nabawić się niedoborów. Aby temu zapobiec, powstały kompleksowe preparaty, czyli multiwitamina dla dzieci.

Sortuj według
Zestawy witamin

Zestawy witamin

Zestawy witamin i minerałów dla dzieci — kiedy stosować?

Częstsze infekcje, utrata apetytu czy nerwowość mogą oznaczać, że dziecku brakuje minerałów i witamin. Do najczęstszych przyczyn niedoborów zaliczamy: 

 • zaburzenia wchłaniania danego składnika w przewodzie pokarmowym,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • alergie,
 • zwiększone zapotrzebowanie spowodowane stanem chorobowym.

Jak widzisz, lepiej nie ignorować niepokojących objawów u dziecka. W ustaleniu składników odżywczych, które warto suplementować, pomogą badania zlecone przez pediatrę (np. morfologia). Na podstawie wyników lekarz zdecyduje, która multiwitamina dla dzieci będzie odpowiednia dla Twojej pociechy. 

Pamiętaj, że zestaw witamin dla dzieci nie zastąpi zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Witaminy i minerały znajdziesz nie tylko w warzywach i owocach, ale również w:

 • produktach pełnoziarnistych,
 • roślinach strączkowych,
 • nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejach,
 • orzechach i nasionach,
 • wysokozmineralizowanych wodach mineralnych.

Multiwitamina dla dzieci — na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zanim kupisz zestaw witamin dla dzieci, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • oznaczenia grupy wiekowej,
 • formę podania,
 • skład.

Sprawdź też, czy dany preparat jest lekiem, czy suplementem. Leki mają kontrolowaną zawartość witamin i standaryzowane ekstrakty roślinne, suplementy — niekoniecznie (chociaż coraz częściej tak).

Multiwitamina dla dzieci — skład

Skład jest kluczowym elementem pozwalającym ocenić rzeczywistą jakość preparatu. Multiwitamina dla dzieci, która zawiera wykluczające się pierwiastki (np. wapń i magnez, żelazo i miedź) albo słabo wchłanialne sole (np. tlenek i węglan magnezu) raczej nie spełni swojego zadania.

Lepiej nie kupuj produktów, w których wysoko na liście składników występuje cukier (również jako glukoza, sacharoza, syrop glukozowo-fruktozowy). W nadmiarze powoduje on próchnicę, więc jeśli zależy Ci na walorach smakowych, wybierz zestaw witamin dla dzieci z bezpiecznym dla zdrowia słodzikiem. Z pewnością farmaceuta pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego produktu.

A czego warto szukać w składzie multiwitaminy? Witaminy dla dzieci często zawierają żelazo, które wspólnie z witaminą C i cynkiem wspiera układ krwionośny i immunologiczny. Inne pierwiastki, które ma w składzie multiwitamina dla dzieci, to selen i jod. Jeśli chcesz, żeby preparat był dobrym źródłem NNKT, wybierz ten z olejem z wątroby rekina i ryb dorszowatych

Zestawy witamin i minerałów dla dzieci zgodne z potrzebami malucha

Zestaw witamin dla dzieci ma dostosowaną do potrzeb malucha dawkę substancji aktywnych. Również forma podania jest wygodniejsza dla dziecka — często to krople, żelki, syropy, tabletki musujące, saszetki do rozpuszczenia, pastylki do ssania albo lizaki.

Marki powiązane z kategorią: Zestawy witamin