Suchość pochwy
Suchość pochwy — przyczyny i objawy
Suchość pochwy może mieć następujące przyczyny:
- podłoże fizjologiczne (zmęczenie po porodzie, chroniczny stres),
- podłoże hormonalne (niski poziom estrogenów),
- infekcje bakteryjne i grzybicze,
- stan zapalny (np. zanikowe zapalenie pochwy),
- niewłaściwa antykoncepcja hormonalna,
- długotrwałe przyjmowanie leków (antybiotyku, leków przeciw alergii, antydepresantów, leków na nietrzymanie moczu).
O hormonalnych przyczynach suchości pochwy może świadczyć brak naturalnego nawilżenia w czasie stosunku przy jednoczesnym odczuwaniu pociągu seksualnego do partnera. Warto też pamiętać, że niski poziom estrogenów jest naturalny przed miesiączką i po całkowitym zaniku menstruacji.
Objawy suchości pochwy to upławy, pieczenie, zaczerwienienie, uczucie nacisku na podbrzusze. Symptomy te znacznie utrudniają współżycie, ponieważ sprawiają, że kobieta odczuwa ból w czasie seksu i nie czerpie z niego przyjemności. Zaopatrzenie się w żel na suchość pochwy po menopauzie jest dobrym sposobem na odzyskanie radości ze współżycia.
Suchość pochwy - leczenie
Jeśli objawy nie znikają, należy skonsultować się z ginekologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Ma to szczególne znaczenie, gdy podłożem dolegliwości jest infekcja albo niedobór hormonów, a globulki na suchość pochwy po menopauzie (i nie tylko) dostępne bez recepty nie wystarczają.
Co na suchość pochwy?
Ginekolog przeprowadzi wywiad, aby ustalić, jaki sposób leczenia będzie najlepszy — terapia hormonalna, antybiotykoterapia, leki przeciwgrzybicze, a może jedynie dobrze dobrany żel na suchość pochwy.
Terapia hormonalna
W celu łagodzenia objawów suchości pochwy, lekarz może Ci przepisać estrogeny w tabletkach albo produkt do stosowania zewnętrznego z żeńskimi hormonami płciowymi, np. krem na suchość pochwy. Jeśli nie chcesz korzystać z takiej terapii, możesz sięgnąć po wyroby medyczne bez hormonów, np. globulki albo żel na suchość pochwy po menopauzie.
Globulki na suchość pochwy
Globulki aplikuje się bezpośrednio do pochwy, zazwyczaj na noc. Choć są polecane głównie kobietom po klimakterium, globulki na suchość pochwy po menopauzie nie różnią się składem od tych dla młodszych kobiet (np. po zabiegach ginekologicznych). Zawierają m.in. kwas hialuronowy, który pomaga w utrzymaniu wilgotnego środowiska oraz elastyczności i napięcia ścianek pochwy. Z kolei kwas mlekowy zapewnia prawidłowe pH błon śluzowych.
Żel i krem na suchość pochwy
Takie wyroby medyczne nie zawierają hormonów. Swoim składem bardzo przypominają globulki na suchość pochwy. Przed zakupem takiego środka zwróć uwagę, czy żel na suchość pochwy po menopauzie, którego planujesz używać, może być stosowany przed współżyciem.
Lubrykanty na bazie wody, silikonu
Lubrykanty to żele na bazie wody lub silikonu przeznaczone specjalnie do stosowania w czasie stosunku płciowego. Ich zaletą jest możliwość używania razem z prezerwatywą.
Właściwa higiena miejsc intymnych
Mydło nie jest najlepszym środkiem do mycia okolic intymnych, ponieważ zaburza ich naturalne pH. Przeznaczony specjalnie do higieny intymnej żel na suchość pochwy pomoże Ci dbać o odpowiednie nawilżenie narządów płciowych. Zwróć uwagę na to, czy myjący krem na suchość pochwy, którego używasz, ma prosty skład — bez drażniących środków zapachowych i chemicznych.